Bugun...
Bizi izleyin:“Ekonomik İstikrar Kalkanı, İnsanı Önceleyen Bir Güven Paketidir”

Tarih: 20-03-2020 10:18:11 + -


Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 100 Milyar TL'lik ekonomi paketi sanayici ve inşaatçıları memnun ederken küçük esnaf ve sokaktaki vatandaşın ise beklentilerini karşılamadı. Açıklanan ekonomik paket ile ilgili olarak açıklama yayınlayan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan; " Ekonomik istikrar kalkanı, insanı önceleyen bir güven paketidir" dedi.


“Ekonomik İstikrar Kalkanı, İnsanı Önceleyen Bir Güven Paketidir”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz gün yaptığı açıklamalarla 100 Milyar TL'lik paket açıkladı. Sokağa çıkmayın çağrısı yapılırken; bir yandan da açıklanan paketin içerisinde yurtiçi uçuşlarda KDV oranlarının düşürülmesi, büyük ölçekli sanayicilere verilen teşvikler ile SGK, KDV Stopajların ötelenmesi gibi bazı tedbirler ise özellikle küçük esnaf ve sokaktaki vatandaşların beklentilerini karşılamadı. Elektrik, doğalgaz, su ve haberleşme ile çalışanlara maaş yardımı, kiraların ertelenmesi gibi destekler bekleyen esnaf ve vatandaşların sorunları halen ortada duruyor.

 

"EKONOMİMİZİN ETKİLENMEMESİ İÇİN ÖNEMLİ KARARLAR ALINDI"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı paket ile ilgili değerlendirmelerde bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ise; "Cumhurbaşkanımızın liderliğinde gerçekleştirilen Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı’nda milletimizin ve ekonomimizin bu süreçten etkilenmemesine yönelik önemli kararlar alındı. Cumhurbaşkanımızın Zirve sonrası açıklamaları, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışının bir tezahürüdür. İnsanı önceleyen, vatandaşı düşünen, sosyal devlet anlayışıyla önemli adımlar atıldı" dedi.

 

"BU PAKET İSTİKRAR VE GÜVEN PAKETİDİR"

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, açıklanan paketi istikrar ve güven paketi olarak tanımlayarak şöyle dedi; "Açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi ile KOVID-19 salgınının etkilerini azaltmak için 100 milyar liralık bir kaynak devreye alıyoruz. Bu paket, istikrar ve güven paketidir. Bu çerçevede en düşük emekli maaşı 1500 liraya yükselecek, işverenlerimiz için asgari ücret desteği devam edecek, ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık kaynak ayrılacak, istihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresi 4 aya çıkarılacak, otellerimiz için konaklama vergisi Kasım ayına kadar uygulanmayacak, perakende, AVM, otomotiv, yiyecek-içecek,  tekstil-konfeksiyon gibi sektörler için KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemeleri 6’şar ay ertelenecek, Kredi Garanti Fonu limiti 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartılacak ve kredilerde öncelik gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verilecek."

 

"VATANDAŞLARA SOSYAL AMAÇLI KREDİ.."

Çalıştığı işyerlerinin kapanması sonrasında ücretsiz izne çıkartılan sokaktaki vatandaşların ise kamu bankalarından Sosyal Amaçlı Kredi çekmelerine kolaylıklar getirildiğini belriten AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan; "Bunların dışında vatandaşlarımız için uygun şartlarda sosyal amaçlı kredi paketlerinin devreye alınmasının teşvik edilmesi, mevzuatımızdaki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale getirilmesinin temin edilmesi, emeklilerin bayram ikramiyesinin Nisan ayı başında ödenmesi, talepte bulunan esnaf ve sanatkarların Halkbank’a kredi borçlarının Nisan, Mayıs, Haziran anapara ve faiz ödemelerinin 3 ay ertelenmesi gibi önemli tedbirlerimiz de var. Ekonomik İstikrar Kalkanı paketinin, Çanakkaleli hemşerilerimize ve milletimize hayırlı olmasını diliyoruz. Devletimiz büyük bir gayretle her türlü tedbiri alırken, bizler de bireysel tedbiri elden bırakmayacağız. Milletçe, bu küresel salgını birlikte yeneceğimize inancımız tam" dedi.
Bu haber 1838 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI