Bugun...
Bizi izleyin:Ekonomi Batıyor.. Vatandaş Canına Kıyıyor

Tarih: 14-01-2019 06:51:42 Güncelleme: 14-01-2019 07:16:42 + -


Çanakkale'de ekonomi yangın yeri... Kriz buhrana dönüşüyor. İntiharlar, iflas haberleri, ödenemeyen borçlar, iflâs anlaşması, işten çıkartmalar ardı ardına geliyor.


Ekonomi Batıyor.. Vatandaş Canına Kıyıyor

İflas, konkordato, borç yüzünden intihar, dolandırıcılık vurgun haberleri Çanakkale Gündeminden düşmüyor. Geçtiğimiz ay Biga'da bir müteahhit piyasaya 100 milyon borç takarak ortalıktan kayboldu. Geçtiğimiz hafta Biga'da iki iş adamı borçları yüzünden intihar etti.  ÇASİAD’ Açıkladı “Çanakkale'de üretim düşüyor”...

Çanakkale'de Gayri Safi Yurt İçi Milli Hasıla Türkiye ortalamasının altına düştü. Çanakkale'nin en büyük sanayi kuruluşları iş çıkartmaya başladı. Kimileri üretimi durduğu , kimileri üretim yavaşlattığı gerekçesi ile yüzlerce işçiye çıkış verdi. Kimileri ise ücretsiz izne ayırdı. Ekonomik sorunlardan dolayı geçimsizliği gerekçe göstererek boşanmalar artıyor.

 

ÇASİAD AÇIKLADI "ÜRETİM TÜRKİYE ORTALAMASININ ALTINA DÜŞTÜ"

Çanakkale Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği(ÇASİAD) Yönetim kurulu, son aylarda Türkiye’nin içerisinde bulunduğu ekonomik krize ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Çanakkale ölçeğine ilişkin yapılan değerlendirmede 2015-2017 yılları arasında GSYH verilerine göre; Çanakkale halkının giderek fakirleştiğine dikkat çekilen açıklamada; “Çanakkale Gayri Safi Yurtiçi Hasılasında Türkiye ortalamasının altında kaldı” ifadeleri yer aldı. ÇASİAD Yönetim Kurulu, Çanakkale ekonomisi üzerinden açıklanan veriler sonucunda Çanakkale ekonomisinin her geçen yıl gerilediğine dikkat çekildi. ÇASİAD Yönetim Kurulundan yapılan açıklamada; “Çeşitli planlama ve öngörüler için uzun süredir açıklanması beklenen; İl bazında 2015, 2016, 2017 yılları Gayri Safi Yurtiçi Hasıla değerlerini içinde bulunduğumuz hafta itibari ile öğrenmiş bulunuyoruz. Çanakkale Türkiye ortalamasını altında kalmakla birlikte ortalamaya yakın bir değer elde etti. 2017 Türkiye GSYİH ortalaması 10 bin 602 dolar olurken; Çanakkale 10 bin 496 dolar ile kişi başı zenginlikte Türkiye ortalamasına nerede ise eş değere ulaştı” ifadeleri yer verildi.

 

2018 yılı içerisinde Çanakkale il merkezinde ortalama her ay 3 tane intihar girişimi olayı yaşanırken; Çanakkale’nin ilçelerinde de peşi sıra intihar girişimleri yaşanmıştı. İntihar eden vatandaşlarının çoğunluğunun ise ekonomik nedenlerle intihar ettiği tespit edilirken; çok az bir kısmı ise ailevi problemler nedeniyle canlarına kıydılar.

NE OLDUYSA BİR İKİ SAAT İÇİNDE OLDU!

Çanakkale’de elektrikçilik yapan Kavalcı’nın borçları sebebiyle intihar etti.  Olay günü, Kavalcı’nın eşi, 6 yaşındaki kızını okula götürmek için evden çıkarken, Ramazan Kavalcı’ya iki yaşındaki oğlunu kast ederek “Sen onun yanında dur, ben okula bırakıp geleceğim” diyerek evden çıktı. Kavalcı ise, “Tamam ben de bir şeyler atıştırıp işe gideceğim” dedi. İşte ne oluyorsa bu bir iki saatlik arada oldu. Ramazan Kavalcı’nın eşi, kızını okula bırakıp eve geldiğinde, evin kapısını açmaya çalıştı, ancak kapıyı açmakta zorlandı. Bunun üzerine balkondan eve girmeyi denedi. Eve girdiğinde o korkunç manzarayla karşılaşıp çığlık atmaya başladı. Çığlık atarak dışarı çıkan eşini gören mahalle sakinleri olay yerine gelerek Ramazan Kavalcı’nın cansız bedenini aşağıya indirdi. Olay yerine ambulans ve polis ekipleri sevk edilirken, polis olay yerinde inceleme başlattı.

CEBİNDEN 500 BİN TL’LİK BORÇ DEFTERİ ÇIKTI!

Ramazan Kavalcı’nın cebinden, borçlarının yazılı olduğu bir defteri çıktı. Elektrik dükkanı olan Kavalcı’nın borçları birikip 500 bin TL’yi buldu. Borçlarını ödeyemeyen ve alacaklıları tarafından sıkıştırıldığı bilinen Kavalcı’nın borçları yüzünden intihar ettiği iddia edildi.  Kavalcı’nın yakın çevresinden edinilen bilgiye göre; olaydan bir gün önce arkadaşları ile bir araya gelen Kavalcı’nın sık sık telefonunun çalması arkadaşlarının da dikkatini çekti. Yanında bulunan arkadaşları, alacaklılar olduğunu tahmin ettikleri farklı numaralardan birçok defa arandığına şahitlik etti. Hatta telefon görüşmelerinde Kavalcı’nın, “Eve ekmek götürecek param bile yok” dediğini aktardılar. Borçlarını ödeyemediği için yaşamına son veren Kavalcı’nın cenazesi toprağa verildi.

 

VURGUN MÜTEAHHİT KAÇINCA ALACAKLISI İNTİHARA KALKIŞTI

Çanakkale’nin Biga ilçesinde vurguncu bir müteahhidin Biga piyasasını yaklaşık 100 Milyon TL dolandırıp kayıplara karışması şok etkisi yaratmıştı. Yüzlerce insanı dolandıran müteahhidin kaçtığının ortaya çıkmasıyla birlikte, müteahhitten alacağını alamayan bir ustabaşı intihara kalkışmıştı. Biga Askerlik Şubesi karşısında bulunan Biga Ticaret ve Sanayi Odası'na eski binanın çatısına çıkan S.B. isimli ustabaşı 470 bin lira alacağını söyleyerek intihar girişiminde bulundu. Çok mağdur olduğunu iddia eden S.B. olay yerine gelen Biga İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polis ekiplerince son anda kurtarılarak, Biga Devlet Hastanesi'ne götürüldü.

 

BİGALI İŞADAMLARI CANINA KIYIYOR

Son aylarda ise en çok dikkat çeken intihar vakalarının başında ise Bigalı genç sayılabilecek iş adamlarının intihar etmeleri.. Yılın daha ilk haftasında Tabakhaneler bölgesinde işyeri sahibi olan 40 yaşındaki Mehmet Demirel canına kıydı. Genç işadamı tüfekle yaşamına son verirken; intiharın arkasında ise ekonomik sebepler olduğu iddia edildi.

 

BİR HAFTADA AYNI BÖLGEDE İKİ İNTİHAR!

Mehmet Demirel’in canına kıymasından sadece birkaç gün sonra yine tabakhaneler bölgesinde bir intihar vakası daha yaşandı. Doğan Deri’nin sahibi 54 yaşındaki Osman Doğan, tabancayla canına kıydı. Doğan’ın intihar etmesi Biga’da büyük üzüntü yaratırken; işadamı Osman Doğan’ın ekonomik nedenlerden dolayı intihar ettiği tahmin ediliyor.

 

GEÇEN HAFTA BİR BAŞKA İŞADAMI DAHA İNTİHAR ETMİŞTİ

Öte yandan geçtiğimiz haftada aynı bölge de bir intihar olayı daha yaşanmıştı. 40 yaşındaki Mehmet Demirel tüfekle yaşamına son vermişti. Ardı ardına gelen iki intihar vakasının devam etmesinden endişe ediliyor.
Bu haber 12595 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI