Bugun...
Bizi izleyin:Eceabat’ta Turizm Can Bulacak

Tarih: 11-07-2019 11:12:48 + -


HMS Majestic Gemisi Batığı’nın dalış turizmine açılması kapsamında, Gelibolu Yarımadası Tarihi Alan Başkanlığı tarafından yürütülen ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın (GMKA) mali destek sağladığı proje tüm hızıyla devam ediyor.


Eceabat’ta Turizm Can Bulacak

“Eceabat’ta turizm can bulacak” isimli, Çanakkale turizmine yıllık 30 milyon dolarlık gelir katması beklenen projenin hem bilimsel çalışmaları, hem de teknik altyapı çalışmaları ihale aşamasına geldi. Majestic Batığı konusunda titizlikle çalıştıklarını vurgulayan Gelibolu Yarımadası Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, “Eceabat’ta yıllık 15 bin dalgıç kapasiteli profesyonel dalış turizmi sektörü can bulacak. En önemlisi, olarak da batık alanlarına kontrolsüz yani yasa dışı dalışların önüne geçilmesini hedefliyoruz. Ayrıca, Gazi köyler halkı için çok sayıda iş olanağı oluşması açısından da önemli bir proje” dedi. Tarihi batıkların turizme açılması ile uluslararası camianın gözleri Majestic Batığı’na çevrildi. Özellikle Eceabat’ta büyük bir soluk olacak HMS Majestic Batığının dalış turizmine açılması ile yıllık 15 bin dalgıç kapasiteli profesyonel dalış turizmi sektörü can bulacak.

 

Proje kapsamında, Seddülbahir Köyü’nden Büyük Kemikli Burnu’na kadar olan kıyılarda Çanakkale Muharebeleri esnasında batmış olan gemilerin konumları ve mevcut durumlarına ilişkin tespit çalışmaları yapılacak, 3 boyutlu dijital haritaları üretilecek. HMS Majestic gemisinde hasar tespitleri, kalıntı rölövesi, eser tespiti vb. çalışmalar yapılarak kurulacak izleme sistemi güvenlik önlemleri alınarak dalış turizmine açılacak. Proje süresince; kıyılarda yapılacak bilimsel araştırma çalışmalarına HMS Majestic Batığı’ndan başlanarak ilk 2 aylık süreyi bu bölgede yapılacak çalışmalar oluşturacak. Araştırma çalışmaları ile eş zamanlı olarak Seddülbahir Köyü Mehmetçik Feneri’nde dalış turizmine yönelik teknik altyapı çalışmaları gerçekleştirilecek.

 

BİLİMSEL ARAŞTIRMA VE TEKNİK ALTYAPI ÇALIŞMALARI İHALE AŞAMASINDA

Proje alanına ilişkin olarak Deniz Kuvveleri Komutanlığınca yapılan incelemeler neticesinde Alan Başkanlığı tarafından yürütülecek araştırma çalışmaları için gerekli izinler alındı. Mehmetçik Feneri’nde gerçekleştirilecek çalışmalara ilişkin projeler Koruma Komisyonu tarafından onaylandı. Hem bilimsel araştırma hem de teknik altyapı çalışmaları ihale aşamasında.

 

“BÖLGE EKONOMİSİNE YILLIK 30 MİLYON DOLAR KATKI SAĞLAMASI BEKLENİYOR”

Gelibolu Yarımadası Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, bu proje hayata geçtiğinde elde edilecek kazanımları sıralarken, “Çanakkale Muharebeleri Batıkları için geniş bir envanter oluşturulacak ver saha anlatımlarının kapsamının genişletilecek. Eceabat’ta yıllık 15 bin dalgıç kapasiteli profesyonel dalış turizmi sektörü can bulacak. Bu proje ile bölge ekonomisine yıllık 30 Milyon Dolar katkı sağlanması bekleniyor. Öte yandan, diğer batıkların dalış ve araştırma çalışmalarına açılabilmesine imkân tanıyan altlıkların oluşturulmuş olacak. En önemlilerinden biri olarak da batık alanlarına kontrolsüz/yasa dışı dalışların önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Tarihi Alan’ın ziyaretçi profilinin çeşitlenmesi, değişen arz/talep dengelerinin, Eceabat’ta hizmet sektörünün nitel gelişimine katkı sunması, dalış okulları, dalış ekipmanları, seyahat acenteleri, araç kiralama, özel sağlık birimleri vb. sektörlerde yeni girişimcilerin ortaya çıkması ayrıca da, Gazi köyler halkı için çok sayıda iş olanağı oluşması açısından da önemli bir proje. Projenin başarılı olması halinde, Kuzey Sektörü’nde amatör dalışlar başta olmak üzere yeni dalış sahalarının açılması için taleplerin yoğunlaşması bekleniyor” ifadelerine yer verdi.
Bu haber 1932 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER KÜLTÜR-SANAT Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI