Bugun...
Bizi izleyin:"Doğayı Ranta Kurban Etmedik"

Tarih: 02-12-2018 06:25:48 + -


31 Mart yerel seçimleri için CHP’nin adayı diye sorulunca akla ilk gelen isim olan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, eğilim yoklamasında partililerin desteğini almak için çalışmalarını aralıksız sürdürdü. “Partilimin desteğini alamıyorsam halkın desteğini nasıl alabilirim” görüşüyle eğilim yoklamasına önem verdiğini belirten Gökhan, Çanakkale’nin doğası, suyunu ve havasını korumak için sadece çevre mücadelesi ile değil, Belediye olarak yapılan yatırımlarla da dikkat çekti.Kazdağı Kahvehanesinde vatandaşlarla buluşan Ülgür Gökhan, “Kazdağları denince aklıma Altın madencileri geliyor, Siyanür geliyor. Ormanlarımızın katledilmesi geliyor, Atikhisar Barajımızın risk altına gelmesi geliyor. Özellikle Termik Santral ve siyanürlü altın madenciliği konusu bizim yöremizin sadece Bayramiç değil, Çan’dan Biga’mıza kadar son derece risk taşıyan yatırımlardır. Çünkü bizim bölgemiz özellikle tarım ağırlıklı, içme suyundan öte bu bölge çok zengin tarım alanlarının, verimli ve bereketli toprakların olduğu bölgedir. Marka olmuş meyvelerimizden, domatesimize kadar, hayvansal ürünlerimizden zeytinyağımıza kadar zengin toprakların üzerinde yaşıyoruz. Burada doğaya zarar verecek her türlü yatırımlara şiddetli karşı durmak zorundayız. Hukuksal olarak yıllarca bunlara dur demek için uğraştık, aldığımız mahkeme kararları var, bu kararları uğratmaya çalışıyoruz. Bu mücadelemizden de asla mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz. Tekrar belediye başkan adayı olur ve seçilirsem Meclis üyelerimiz ile İl genel meclisi üyelerimize hep birlikte mücadelemizi sürdüreceğiz. Her zaman bu mücadeleye hazırız ve sözümüzü tutacağız” dedi.

 

“BİZ MÜCADELE EDERKEN; YETKİLİLER VE İKTİDAR VEKİLLERİ, YÖNETİCİLERİ SES ETMİYOR”

Çanakkale’nin çevre mücadelesinin bayraktarlığını çevre gönüllüleri ile birlikte Çanakkale Belediyesinin yaptığına dikkat çeken Ülgür Gökhan, çevre mücadelesinde iktidar ve yetkili konumdaki kişilerin ise destek vermediği gibi kendilerini yalnız bıraktığını söyledi. Gökhan; “Biz bunları söylüyoruz ama kimse de çıkıp ‘İşin aslı böyle değil’ diyemiyor. Termikçilerin ve Altıncıların patronları bunları gazetelerde boy boy ilanlar vererek söylüyor ama hiçbir yetkili ve iktidar partisinin mensubu, ne Vali sanki böyle bir konu yokmuş, böyle bir tehdit yokmuş gibi konuşmuyorlar. İnsan bir karşı durur, çıkıp cevap verir, ne bileyim savunur ama bunlar üç maymun şeklinde ‘Görmüyor, duymuyor konuşmuyorum’ şeklinde hareket ediyorlar. Bu da haklı olduğumuz gösteriyor. Haklı olsalar bize karşı tavır almazlar mı? Bu bir çevre konusudur, bütün görev süremce Çanakkale’de sadece bu konularla ilgili değil diğer çevre konularında çalıştık” dedi.

“HİÇ BİR YEŞİL ALANIMIZI İNŞAAT YAPTIRMADIK”

Görev süresince Çanakkale’nin tüm yeşil alanlarını koruduklarını ve bu yeşil alanların hiç birine İnşaat yaptırmadıklarına dikkat çeken Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Yeşil Alan konusunda büyük hassasiyet gösterdik. Hiçbir yeşil alanımızı İnşaata Kurban etmedik. Mevcut yeşil alanlarımızı korumanın yanı sıra kamuya ait alanları da alarak buraları da halkın nefes alabileceği yeşil alanlara çevirdik. Başladığım andan itibaren nüfusumuz arttı, 130 binlere geldi. Tabii Çanakkale’ye ilgi çoğaldı ama başladığım günden beri Çanakkale’nin çok önemli sorunlarını çözdüğümü söyleyebilirim. Çöp depolama alanımız yoktu, üniversitenin altında vahşi depolama alanımız vardı, yangınlar çıkardı. Çanakkale’de koku altında kalırdık. Onu yaptık. Atık su arıtma tesisimiz yoktu, denize derin deşarj yapıyorduk, onu çözdük. Şu anda arıtma tesisimiz var. İçme suyu zaten arıtılarak yapılıyordu, yeni bir projeyle onu dönüştürmeye çalışıyoruz, altyapıya da çok ciddi yatırım yaptık. Altyapıyı A’dan Z’ye değiştirdik. Yağmur yağdığında su basardı etrafı ve kordonu, bunların hepsini hallettik” dedi.

 

“HALKTAN ÖNCE PARTİLİMİN DESTEĞİNİ ALMAK İSTEDİM”

CHP’li üyelerin desteği ile eğilim yoklamasından çıkarak aday olmak istediğini belirten Ülgür Gökhan; “Bu dönem ısrar ederek tüm üyelerin katılacağı bir eğilim yoklaması ile aday adaylığına müracaat ettim. Olacaksam üyelerin oyları ile aday olmak istiyorum. Eğer partilim bize destek verecekse; halktan önce partilimin desteğini almalıyım. Partilimin desteğini alamıyorsam halkın desteğini nasıl alabilirim? Dolayısıyla partili olan arkadaşlarımızdan desteklerini talep ediyorum. Mevcut bir belediye başkanı olarak çok da fazla söyleyebilecek bir şeyim yok, çünkü ben zaten karnemle dolaşıyorum. Bu noktada Çanakkale’ye hizmet etmeye devam etmek istiyorum. Kendime güveniyorum. Önemli olan barış, özgürlük ve huzur ortamının devam etmesidir” dedi.

“AYHAN GİDER’İ TELEFONLA ARAYARAK TEBRİK ETTİM”

Çanakkale’de her alanda barış ve uzlaşı istediklerinin altını çizen Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Biz sadece kendi parti içerinde değil rakip siyasi partiler ile de son derece çağdaş ilişkiler içerisinde olmayı yeğliyoruz. Bu sebeple de AK Parti adayı Sayın Ayhan Gider’i de arayarak tebrik ettim. Barış içerisinde bir yarış olmasını diledim. Çünkü bizlere yakışan budur, Çanakkale’ye yakışan budur. Biz yıllardan böyle bu şekilde sürdürdük, bizim anlayış ve geleneğimiz budur.  Kavga edecek bir şey yok, kimle kavga edeceğiz ki? Yine kendi hemşerimizle kavga etmiş olacağız. Kavga etmek yerine barışık olmak, uzlaşma içerisinde olmak en güzeli” dedi.

 

ÇANAKKALE’YE İLGİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Çanakkale’ye Türkiye’nin her yöresinden ilgi gösterildiğini ve insanların yaşamak için Çanakkale’yi seçtiğine dikkat çeken Ülgür Gökhan; “Çanakkale özgür bir kent, insanlar burada özgürlüklerini yaşıyor. Hiç kimse ne siyasi görüşünden dolayı, ne kimliğinden dolayı ne cinsiyetinden dolayı ne de ırkından dolayı ayrımcılığa uğrar. LBGTİ’ler de dahil olmak üzere engellilerin, kadınların çok özgür yaşadığı, tek başına çok rahatlıkla yaşadığı bir kent… Özgürlüklerin ve barışın kenti diyoruz. Artı, kentin mevcut yapısı itibariyle de kolay yaşanılabilen ve ulaşılabilen bir kent. Pazarlarında hemen yakınındaki tarlalardan, köylerden ürünlerin satılabildiği, yürüme mesafesinde işlerin olduğu bir kent olduğu için, buraya gelen insanlar, buraya gelmek isteyen insanları teşvik ediyor. Çocuklar burada özgürce hareket edebiliyorlar parklarda. Şimdi İstanbul’da, Ankara’da bir çocuğu evden parka götürmek bile seremoni… Burada ise yaşam kolaylığı var. Büyük kentlerimiz düzensizlik ve risk taşıyor” dedi.

“ÇANAKKALE BÜYÜKŞEHİRLERİN ALTERNATİFİ HALİNE GELDİ”

Türkiye’nin büyükşehirlerinde yaşamaktan bıkan kesimlerin Çanakkale’yi tercih ettiğini belirten Ülgür Gökhan; “Üniversiteye çocuğu gelenler, çocuğunu getirdiği zaman, buraya yerleşiyor. Üniversiteli çocuk buradan gidiyor, iş için onlar burada kalıyor. Tabii Çanakkale’ye gelen insanların hepsi, belli bir kültür seviyesindeki insanlar. Mesela Çanakkale’de kültürel etkinlikler bedava. 250 kişiye birden tiyatro oyunu sahnelettik ve müzik... Çok ciddi konserlerimiz oldu, güzel sanatçılar getirdik ve hepsi bedava. Çünkü mantık şu; bu kentin insanı zaten belediyesine para veriyor, kumbaraya atıyor. Kişi başına Ankara’dan para geliyor, emlak vergisi ödüyor, su parası ödüyor, kiracıysa kira ödüyor, katılım payı ödüyor. Kumbaraya hep para atıyor. Kumbara kimlerin parası? Onların parası. Biz de o kumbaradan onların kültürel hayatına katkıda bulunuyoruz. Yolunu yapıyoruz, suyunu yoruz, asfaltını yapıyoruz, taşını yapıyoruz, kültürel aktivitelerini yapıyoruz. Biz bunlara para verirken kumbara da bu işlere yarıyor… İnsanlar şaşırıyor, işte bu yüzden bedava. Bir de ayrı yeten niye para alalım? Ona göre getiriyoruz, israf etmeden yapıyoruz tabii bunları” dedi.

 

“ÖNÜMÜZÜ AÇMIYORLAR.. PROJE DOSYALARIMIZ BAKANLIKLARDA BEKLETİLİYOR”

Çanakkale Belediyesi olarak hazırlanan ve halkın kullanımına sunulacak projeler konusunda Bürokrasinin ağır hareket ettiğini ve bürokrasiye takıldıklarını belirten Ülgür Gökhan; “Ankara’ya mesela, bir şey gönderiyorsun Bakanlığa, imzalanması lazım, orada bekliyor. Birileri bekletiyor onu, bir emir bekliyorlar. Bu hale geldik. Hâlbuki eskiden böyle miydi; bürokrat, genel müdür, tek başına en kötü ihtimal müsteşar işi bitiriyordu. Şimdi siyasi otorite ve milletvekili bekletiyor. Bu tür engeller oluyor. Yoksa daha hızlı hareket edebilirdik. Bir kültür merkezi meselesi vardı. “Yapalım” dedik, “Yok biz yapacağız” dediler. Plan tadilatını yaptık, hiç öyle bir şey yok, yapmadılar” dedi.

 

“TOKİ’YE HİÇBİR ŞEKİLDE YÜZ VERMEDİK”

Kentsel Dönüşüm kapsamındaki projelerde TOKİ yerine Çanakkale Belediyesinin taşın altına elini soktuğunu belirten Ülgür Gökhan; “Biz yüz vermedik, kendimiz yaparız dedik. Orada da direniyorlardı mesela. Biz belediye binamızı da projeyle yaptık. Alanında yetkin insanlar geliyor, yarışma yapıyoruz. Yeni belediye iş merkezini öyle yaptık. Her şeyi yarışmayla yapıyoruz. “Şuna yaptıralım” demiyoruz. Bugüne kadar hiçbir yeri ranta çevirmedim. Belediye Başkanı olduğum zaman, her tarafı satıyorlardı. Telekom’u sattılar, arsaları satıyorlar. Solda bir yüzme havuzu var, orada satılık yazıyor. Havaalanı tarafında da, arsaları satıyorlar. Birileri alacak sonra kapıya dayanacak, “Abi biz orayı aldık, konut yapalım” diyecek. Gittim Telekom’a dedim ki: “Oraları ben alacağım. Kaç lira?” Verdim, aldım. “Kesinlikle imar tadilatı istemiyorum” dedim. Aldım, dedim ki “Burası resmi kurum alanı.” Oraları yüzme havuzu yaptım. Neden? Arkadaki aldığım yeri kat karşılığı aldım. İki tane alanı ranttan kurtardım. Yetmedi, bir daha sattı Telekom. Onu da gittim aynı şekilde aldım. Yaşlı merkezi yaptım. Asla ve asla Çanakkale’de hiçbir yeşil alanı hiçbir şekilde ranta açmadım” dedi.
Bu haber 1292 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI