Bugun...
Bizi izleyin:Doğa Katliamına Sessiz Kalanlar Çanakkale'ye İhanet Ediyorlar!

Tarih: 12-07-2019 11:14:01 + -


İl Özel İdaresinin madencilere Gayri Sıhhi Müessese Ruhsatı vermesi, AK Parti ve MHP'li yönetici ve vekillerinin tepkisizliği, yapılan ağaç katliamına karşı bürokrasinin sessiz kalması, hukuki mücadele devam ederken bir yandan da katliamların devamı, öte yandan yeni şirketlerin altın aramak için faaliyete geçmeleri bardağı taşıran son damla oldu. CHP başta İYİ Parti ve Saadet Partisi güç birliği yaparak etkili mücadele için ortak hareket etme kararı aldılar.


Doğa Katliamına Sessiz Kalanlar Çanakkale'ye İhanet Ediyorlar!

İl Özel İdaresinin madencilere Gayri Sıhhi Müessese Ruhsatı vermesi, AK Parti ve MHP'li yönetici ve vekillerinin tepkisizliği, yapılan ağaç katliamına karşı bürokrasinin sessiz kalması, hukuki mücadele devam ederken bir yandan da katliamların devamı, öte yandan yeni şirketlerin altın aramak için faaliyete geçmeleri bardağı taşıran son damla oldu. CHP başta İYİ Parti ve Saadet Partisi güç birliği yaparak etkili mücadele için ortak hareket etme kararı aldılar.

 

CHP İl Başkanlığında düzenlenen toplantıya İYİ Parti ve Saadet Partisi Çanakkale İl Başkanları, CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Milletvekili Özgür Ceylan, belediye başkanları, Çevre örgütlerinin temsilcileri ile belediye ve il genel meclis üyeleri katıldılar. Toplantıda vahşi altın madenciliğine karşı Çanakkale'nin doğal yaşam ve su kaynaklarının korunması için etkili eyleme kararı aldıklarını açıkladılar.

 

"AKP VE MHP'Lİ YÖNETİCİ VE MİLLETVEKİLLERİNDEN DESTEK GÖRMÜYORUZ"

Çanakkale'de yetişen tarım ve hayvancılık üretimi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi, mitolojik olarak çok zengin ve Türkiye'nin en nadide kent olduğunu ifade eden CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan; "Maalesef böylesine müstesna ve özel bir coğrafya son zamanlarda iyice artan vahşi madencilik tehdidi altında değerlerini kaybetme noktasına gelmiştir. Kazdağları ve Biga yarımadasında kurulan ve planlanan termik santraller ile vahşi siyanürlü liç yöntemi ile yapılan metalik altın ve gümüş madencilik faaliyet ve işletmeleridir. Kaz dağları ve Biga Yarımadasının neredeyse tamamı madencilik şirketleri tarafından ruhsatlandırılmış durumdadır. Bunlardan biri Çanakkale’mizin tek içme ve kullanma suyu kaynağı olan ve tarımsal sulamada kullanılan Atikhisar barajı Havzası’nda sürdürülen metalik madencilik faaliyetleri, Çanakkale İli Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artışı ve Zenginleştirme Projesidir. Söz konusu projenin ÇED olumlu kararının iptaline ilişkin Çanakkale Belediyesi ile Kazdağı ve Madra Dağı Belediyeler Birliği tarafından açılan dava Danıştay’dadır ve mahkeme süreci devam etmektedir. Değerli arkadaşlar dava süreci bir yandan devam ederken bu defa Çanakkale Valiliği tarafından şirkete gayri resmi müessese izni verilmiş ve şirket tarafından hukuksuz bir biçimde yaşam alanlarımıza saldırı başlatılmıştır" dedi.

"26 BİN TON SİYANÜR TOPRAĞA KARIŞACAK"

Atikhisar barajı su toplama havzasında altın madenciliği yapacak olan firmanın cevheri ayrıştırmak için 26 bin ton siyanür kullanacağını, bu siyanürün de toprağa karışacağını belirten Güneşhan; "Çanakkale’mizin tek içme ve kullanma suyu kaynağı olan Akhisar barajı ile Bayramiç ve Çan havzalarında etkileyecek Çanakkale İli Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artışı ve Zenginleştirme Projesinde toplan 26 milyon ton cevher işlenecektir. Değerler arkadaşlar bunun için 5200 ton patlayıcı ve yaklaşık 26.000 ton siyanür kullanılacaktır. Bunun sonucunda 40.000 ton zehirli ağır metal, Arsenik, Cıva, Bizmut, Selenyum, Kurşun açığa çıkacak yer altı ve yer üstü sularına karışacaktır. Su kaynaklarımız ve topraklarımız kirlenecektir. İşte bunun sonucunda az önce saydığımız tarımsal ürünler bir daha bu topraklarda üretilmeyecektir" dedi.

 

"195 BİN AĞAÇ KATLEDİLDİ.. BUNLARA SESSİZ KALANLAR DİLSİZ ŞEYTANDIR"

Altın madenciliği yapacak olan firmanın bölgede 200 hektar alanda 195 bin ağacı kestiğini ifade eden İl Başkanı İsmet Güneşhan; AK Parti ve MHP'li yöneticilere hitaben; "Haziran ayı sonunda yapılan tespitlere göre 200 hektarın üzerinde yaklaşık 195.000 ağaç kesilmiş ve ulaşım yolları açılmıştır. ÇED raporunda ise kesilecek ağaç sayısı 45.650 olarak belirtilmiştir. ÇED raporu gerçeğe aykırıdır ve rapora aykırı işlem yapılmaktadır. Çalışmalar derhal durdurulmalı ve cinayete ortak olunmamalıdır. Tüm bu olan bitenlere karşı sessiz kalanlar, duyarsız olanlar, tepki göstermeyenler Dilsiz Şeytandır. Biz Çanakkaleliler olarak asla Dilsiz Şeytan olmayacağız. Bu katliamlar sona erinceye kadar sesimizi en yüksek düzeyde çıkartacağız, en yüksek düzeyde haykıracağız. Yasalar çerçevesinde çok daha sert bir şekilde tepkimizi ortaya koyacağız" dedi.

"TURAN VE İSKENDEROĞLU'NUN VİCDANLARINA SESLENİYORUM"

Ankara'da bir takım bürokratların altın madenciliğine onay verdiklerini belirten İsmet Güneşhan; ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ve Milletvekili Jülide İskenderoğlu'na çağrıda bulunarak; "Buradan çok açık net bir şekilde ifade etmek istiyorum. Bu ruhsatların altında imzası olan Ankaralı bürokratlar belki de yaşamları boyunca hiç Çanakkale’de bulunmamışlardır. Ankara’daki bürokratların herhangi bir menfaatleri var ise söylesinler bize, biz Çanakkaleler olarak onların bu menfaatlerini karşılamaya hazırız. Yeter ki imzalarını geri çeksinler ve katliam son bulsun. Başta AKP Grup Başkan Vekili Sayın Bülent Turan olmak üzere Milletvekili Jülide İskenderoğlu, AKP ve MHP il Başkanları, Sayın Valiyi, STK'ları, tüm kurum ve kuruluşları göreve çağırıyorum. Vicdanlarına sesleniyorum. Bu hukuksuzluğa, katliama, yaşam alanlarımıza saldırıya dur demeye çağırıyoruz" dedi.

 

"BU İKTİDAR BİR TÜRLÜ AĞACI SEVEMEDİ. BETONU SEVİYOR, ALTIN MADENCİLİĞİNİ SEVİYOR"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ise yaptığı konuşmada Çanakkale'nin doğasını ve yaşam alanlarını korumak için halkı harekete geçmeye davet etti. Erkek yaptığı konuşmada; "Yapılan katliamı görünce, bir insanın kahrolmaması mümkün değildir. Hele ki bu topraklarda doğmuş ve yaşamışsanız. Bu iktidar maalesef bir türlü ağacı, doğayı sevemedi. Betonu sevdi, altın madenciliğini seviyor. Çanakkale'ye ihanet ediliyor. Amacımız gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakmaktır. Binlerce yılda oluşan bu eşsiz doğayı kimsenin rant uğruna bozmaya hakkı yok.

 

İKTİDAR VEKİLLERİ, VALİ, İKTİDAR SAHİPLERİ NEDEN SUSUYOR?

Çanakkale'deki termik santral ve altın madenciliği için talan edilen doğayı, katledilen ağaçlara karşı iktidar vekillerinin ve valinin sessiz kalmasını sorgulayan Muharrem Erkek; "Burada bir talan var, katliam var. Bakıyoruz bürokrasi, iktidar vekilleri suskun. İktidarın Çanakkale milletvekilleri, Vali, iktidar sahipleri neden susuyorlar? Buna neden müsaade ediyorlar? Onlar isteseler bu yapılamaz" dedi.

 

"BAZI ŞEYLER DUYUYORUZ.. ARAŞTIRIYORUZ"

Ankara'da bazı bürokratlar ile altın madencileri arasında bazı duyumlar aldıklarını ifade eden Muharrem Erkek; "Ankara'da bu işlere onay veren kişiler ile ilgili bazı şeyler duyuyoruz. Çok üzülüyor ve araştırıyoruz.  Bu topraklara ihanet etmek son derece düşündürücüdür. Bu coğrafyaya ihanet ediyorlar. Altın tekelleriyle, altıncılarla birlikte hareket ediyorlar. Bu projelere kim müsaade ediyorsa, kim imza atıyorsa bunlar ihanet içerisindedirler. Yıllardır bununla ilgili mücadele ediyoruz. 19 Temmuz tarihinde Trakya ve Marmara Belediyeler birliği Çanakkale'de toplanacak. Buradan tüm belediye başkanları ile ortak basın açıklaması yapacağız. Halkımızı bu eyleme davet ediyoruz" dedi.
Bu haber 1159 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI