Bugun...
Bizi izleyin:"Depremzedelere Konutları Ne Zaman Teslim Edeceksiniz"

Tarih: 11-02-2021 06:26:31 Güncelleme: 11-02-2021 06:31:31 + -


Ayvacık depreminin üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen hale binlerce vatandaşın konteynırlarda yaşadığını hatırlatan CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle meclise soru önergesi verdi.6 Şubat 2017 günü meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki depremin ardından Ayvacık ve Ezine bölgesinde binden fazla konut, ahır ve iş yerleri zarar görmüştü. Bölge halkı için 1052 konteynır konut kurulmuştu. Aradan geçen 4 yılın ardından 2020 sonu itibariyle kalıcı konutların teslim edileceği açıklanmasına rağmen; depremzedelerin çoğu halen konteynırlarda yaşıyor. Ayvacıklı depremzedelerin konut sorununu TBMM’de gündeme getiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “depremzedelere teslim edilemeyen kaç konut bulunmaktadır” sorusunu yöneltti.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat KURUM tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle soru önergesi veren CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek; “Çanakkale’nin Ayvacık ve Ezine İlçeleri ve köylerinde, 6 Şubat 2017 tarihinde meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki deprem sonrasında, Çanakkale İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri bölgede 36 yerleşim yerinde 1071 konut,134 ahır ve 10 işyerinin yıkık ve ağır hasarlı olduğunu tespit etmiş, bölgede depremden etkilenen 3 bin 450 yurttaş ise kurulan 1052 yaşam konteyneri yerleştirilmiştir. Depremin ardından 4 yıl geçmesine ve konutların 2020 yılı sonuna kadar tamamlanarak teslim edileceği vaadine rağmen, depremzedelerin çoğu henüz söz verilen evlerine yerleştirilememiş, bununla birlikte konteynırlarda çıkan yangın sonucu iki vatandaşımız da yaşamını yitirmiştir. Hatta bir iktidar yetkilisi evlerin ücretsiz ve kredisiz dağıtılacağını söylemiştir. Gelinen noktada deprem mağduriyeti hâlâ devam etmektedir” açıklamasında bulundu.

 

KONUTLARIN TESLİM TARİHİ NEDİR?

Bakan Murat Kurum tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istediği soruları da ileten Muharrem Erkek; “             Geliştirilen proje ve ihaleler sonucunda inşaatı tamamlanarak depremzedelere teslim edilen konut sayısı nedir? Yapılması planlanan ve henüz tamamlanamadığı için depremzedelere teslim edilemeyen kaç konut bulunmaktadır?   Henüz proje aşamasında olan kaç konut bulunmaktadır? 2020 yılı sonunda teslim edileceği söylenmesine rağmen konutlar neden bitirilememiştir?  Depremzedelere henüz teslim edilmeyen konutların anahtar teslim tarihi nedir? Tüm konut ve sosyal donatı projeleri ne zaman nihayete erecektir” sorularını Bakan Kurum’a yöneltti.
Bu haber 3605 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI