Bugun...
Bizi izleyin:Dardanel Tesislerinin Taşınmasını Neden Engelliyorsunuz?

Tarih: 01-02-2018 06:49:19 Güncelleme: 01-02-2018 07:15:19 + -


Kepez Belediye Başkanı Dr.Ömer Faruk Mutan, Dardanel Ton Fabrikası ile ilgili kamuoyunda büyük yankı uyandıracak iddialarda bulundu. Mutan, Çanakkale Valiliğinden ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünden bazı kişilerin Dardanel Ton Fabrikasının ilçeden taşınmasını engellediklerini açıklayarak; “Çok teknik konular vardır ama Çevre ve Şehirciliğin teknik elemanlarına zorla bir şeyler dayatılıyor; ‘Bulun bir şey biz yargıya gideceğiz’ diyorlar. Çay bahçesi için bile yargıya mı gidilir arkadaşlar" dedi


Dardanel Tesislerinin Taşınmasını Neden Engelliyorsunuz?

Kepez Belediye Başkanı Dr.Ömer Faruk Mutan, Dardanel Ton Fabrikası ile ilgili kamuoyunda büyük yankı uyandıracak iddialarda bulundu. Mutan, Çanakkale Valiliğinden ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünden bazı kişilerin Dardanel Ton Fabrikasının ilçeden taşınmasını engellediklerini açıklayarak; “Çok teknik konular vardır ama Çevre ve Şehirciliğin teknik elemanlarına zorla bir şeyler dayatılıyor;  ‘Bulun bir şey biz yargıya gideceğiz’ diyorlar. Çay bahçesi için bile yargıya mı gidilir arkadaşlar? Elimizi kolumuzu bağlamaya çalışıyorlar” dedi.

 

Kepez Beldesi sınırlarında uzun yıllardır faaliyet gösteren ve yaz aylarında belde sakinlerinde yaydığı koku nedeniyle büyük rahatsızlık yaratan Dardanel Ton Fabrikası tesislerini Gökçeada ve Çanakkale Organize Sanayi Bölgesine taşınması hazırlıkları kamuoyunca biliniyordu. Bugün basın mensupları ile bir araya gelen Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, Dardanel Ton Fabrikasının taşınması ile ilgili şok iddialarda bulundu. Mutan, Çanakkale Valiliği ile Çevre, Şehircilik İl Müdürlüğünde bazı kişilerin Kepez Belediyesi sınırları içerisindeki imar işlemleri için sorun çıkartmak için çaba içinde olduklarını açıkladı. Dardanel Ton Fabrikasının da taşınmasının bu kurumlardaki bazı kişilerce bilerek engellediğini, engellemek içinde sürekli İdare Mahkemesine dava açtıklarını iddia etti.

 

“KOKU DUYULSUN DİYEMİSAFİRLERİMİ ÖZELLİKLE ORADAN GEÇİRİYORUM”

 

Basın mensuplarıyla bir araya gelen Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, Dardanel Ton Fabrikasından yayılan kokular ile ilgili soru üzerine; “Ben de misafirlerimi oradan bilerek geçiriyorum. Hazır madem konusu açıldı ben size başka bir şey anlatmak istiyorum. Sayın Niyazi Önen hem Çanakkale’nin hem de Türkiye’nin önemli sanayicilerinden birisidir. Bu ilin ve ülkemizin en büyük sorunlarından birisi istihdamdır, işsizliktir. Sayın Niyazi Önen o bölgeye bir soğuk hava deposu ile başladığı sanayicilik sürecine sebze meyve işleme tesisi sonrasında da Balık işleme noktasına gelmiştir. Sayın Niyazi Önen bu bölgenin sıkışıklığı sebebi ile 960 dediğimiz Hamidiye Mahallesinde olan bölgede 20 dönüm, iç kesimde ise 70 dönümlük arazisi var. Bu alanların plan tadilatlarını yaptırdı biliyor musunuz? Buradan bir yola çıkmaya başladı, arkadaşı Çetinkaya ile yapacaklardı. Soğuk hava depolarının olduğu bölgeden başlayacaklardı. Plan tadilatları yargıya gitti. İdare tarafından yargıya gidildi. Yani bu yapı bu bölge içerisinden çıkmasın mı?” diyerek tepki gösterdi.

 

“TEKNİK ELEMANLARA SİZ BİRŞEY BULUN BİZ YARGIYA GİDECEĞİZ DİYORLAR”

 

İddialı açıklamalarına devam eden Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan; “Bir ucundan gidiyordu bu tesis buradan yargıya gidildi. Neden yargıya gidildi arkadaşlar? Bu konuları kamuoyu konuşsun, tartışsın. Çıksın birileri izah etsin. Buradan gidiyordu, birileri gitmesini engelledi. Buradan misafirlerimizi bilerek geçiriyoruz, koku duyulsun da bu buradan gitmesi lazım desinler diyorum. Niyazi bey bu iş için düğmeye basmıştı, maalesef engelleniyor. Gerekçesini de Valiliğine sorun. Çok teknik konular vardır ama Çevre ve Şehirciliğin teknik elemanlarına zorla bir şeyler dayatılıyor;  ‘Bulun bir şey biz yargıya gideceğiz’ diyorlar. Çay bahçesi için bile yargıya mı gidilir arkadaşlar? Elimizi kolumuzu bağlamaya çalışıyorlar. Buradaki muhataplarımız da biraz önce ifade ettiğim yerler. Çay bahçesi için yargıya gidiyorlar, sosyal konut yapacağız, yapmayalım diye yargıya gidiyorlar. İdare yargıya gidiyorlar ama yapacağım sosyal konutu. Kimi kastettiğimi çok iyi anladınız, sorularını oraya neden diye sorun” dedi.

 

“80’Lİ YILLARDA O BÖLGE ŞEHİR DIŞIYDI”

 

Dardanel Ton Fabrikasının bulunduğu bölgenin 80’li yıllarda şehir dışı olarak görüldüğünü belirten Mutan; “Siz belki bilmiyorsunuz ama o fabrika oraya kurulduğunda, 80’li yıllarda orası şehir dışı olarak görülüyordu. Unlu mamulleri OSB’ye, balık işleme tesislerini Gökçeada’ya taşıyacaklardı. Bunun planlaması ne zaman hayata geçer bilmiyorum ama bu tür engellemelerle gitmez sanıyorum. Bırakın gitsin kardeşim” dedi.
Bu haber 9636 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI