Bugun...
Bizi izleyin:“Dardanel Olarak İhracatta Yüzde 149 Büyüme Gerçekleştirdik”

Tarih: 04-08-2018 07:06:44 Güncelleme: 04-08-2018 07:23:44 + -


Dardanel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen düzenlediği basın toplantısı ile hem Çanakkale Dardanel Futbol kulübünün geleceği ile ilgili hemde eDardanel şirketler grubunun durumu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Dardanel Grubu olarak 2018 yılı ilk altı ay içerisinde yüzde 149 büyüme gerçekleştirdiklerini belirten Niyazi Önen; grubun sonraki yıllar için yatırım hedeflerini de açıkladı.


“Dardanel Olarak İhracatta Yüzde 149 Büyüme Gerçekleştirdik”

Dardanel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen düzenlediği basın toplantısı ile hem Çanakkale Dardanel Futbol kulübünün geleceği ile ilgili hemde eDardanel şirketler grubunun durumu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Dardanel Grubu olarak 2018 yılı ilk altı ay içerisinde yüzde 149 büyüme gerçekleştirdiklerini belirten Niyazi Önen; grubun sonraki yıllar için yatırım hedeflerini de açıkladı.Dardanel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen yaptığı açıklamada; “Dardanel olarak üç şirket ile iş yapıyoruz. Bunlardan biri amiral gemimiz olan Dardanel Önen Taş Gıda sanayi, diğeri Niyazi Önen Gıda, bir diğeri de Dardanelia gıda zinciri’dir. Amiral gemimiz olan Dardanel Önentaş Gıda Sanayi şirketinin başına 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle hem genel müdür olarak hem de CEO olarak görev almıştır. Bunda da hem bir baba hem de şirketin Yönetim Kurulu Başkanı olarak son derece gurur duyuyorum. geçtiğimiz günlerde Ekonomist Dergisinin yapmış olduğu araştırmada da Türkiye’nin en genç CEO’su olarak ödül almıştır. Ben artık operasyonlardan çekiliyorum, şirketlerin sadece Yönetim Kurulu başkanı olarak görev yapıyorum. Dardanel de neler yapıyoruz? İş hayatında 50’nci yılımı dolduruyorum. 1980 yılından bu yana Dardanel olarak bizler üretim yapmak, ihracat yapmak ve istihdam yapmak için 38 yıldır mücadele ediyoruz. pek çok dalgalı denizlerden geçtik, Türkiye ekonomisinin zorlukları içerisinde Anadolu’dan gelen bir şirket olarak çalıştık, didindik. Çok şükür geldiğimiz noktada bugün Dardaneli bir dünya markası yapmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

 

“DARDANEL OLARAK İHRACATTA YÜZDE 149 BÜYÜDÜK”

 

Niyazi Önen, Dardanel olarak çok hızlı bir büyüme ivmesi yakaladıklarını belirterek; “Rakamsal olarak Türkiye’nin zor ekonomik şartlarına rağmen hızlı bir büyüme oranı yakaladık. 2017 yılı ve 2018 yılı ilk altı ayları içerisinde tüm sıkıntılara rağmen Ciroda yüzde 42, yurt içi satışlarda da yüzde 15 büyüme sağladık. İhracatta ise; ki ülkemizin en çok dövize ihtiyaç duyduğu bir dönemde yüzde 196’lık bir büyüme gerçekleştirmişiz. Geçtiğimiz yıl ilk altı ayda 4.4 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirirken; bu sene ilk altı ayda 11.8 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirmişiz. Burada sadece ciro önemli değil; şirketlerde karlılıklarda çok önemli. İhracattaki karlılık hepsinden önemli. Biz burada ciddi bir farklılık yarattık. İhracatımızın büyük bir bölümünü Dardanel Markası ile yapıyoruz. Dünyanın 30 ülkesine ihracat gerçekleştirirken; ülkemizde olduğu gibi o ülkelerde de Pazar paylarımızı büyütüyoruz. Toplam kar oranımıza baktığımızda geçen yıl ilk altı ayda 4,8 milyon dolar kar yaparken bu yılın ilk altı ayında 26.5 milyon dolar olarak gerçekleşmiş. Bu da finans öncesi yüzde 17’lik kar sağlamışız. Diğer iki şirketimizdeki büyümelerde yüzde 40’ların üzerinde gerçeklemiş bulunuyor” dedi.

 

“1600 ÇALIŞANIMIZIN YÜZDE 80’İ KADIN”

 

Sahip oldukları üç şirkette toplamda 1600 kişiye istihdam sağladıklarını belirterek bu rakamın yüzde 80’inin kadınlardan oluştuğunu açıklayan Niyazi Önen; “Şirketlerimizin toplamında 1600’e yakın çalışanımız bulunmaktadır. Bunlarında yüzde 80’i kadın çalışanımızdır. Hanımlara daha fazla iş veriyoruz. Böylece Türkiye’de bu anlamda hem beyaz hem de mavi yakalı en çok kadın çalıştıran şirketler içerisinde yer alıyoruz. En iyi bildiğimiz iş daha öncede belirttiğim gibi üretim yapmaktır. Ülkemizde şartlar ne olursa olsun ülkemizin kalkına bilmesi için üretmemiz lazım. Ama katma değerli ürünler üretmemiz lazım. Aynı zamanda ürettiğimiz ürünler yurtdışına ihraç edilebilir ürünler olmalıdır. Ürünlerimizle de o ülkelerde ki Pazar paylarından pay almamız gerekiyor. Bir ülkenin markaları ne kadar güçlü olursa o ülkenin ekonomisi de o derece güçlü oluyor” dedi.

“DARDANELİN BUNDAN SONRAKİ HEDEFLERİ..”

 

Dardanel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, basın toplantısında gelecek hedeflerini de açıkladı. Hem Çanakkale hem de Ezine OSB’lere tesislerini açıklayan Önen ayrıca Edirne’nin Enes ilçesinde de yatırım yapacaklarını açıkladı. Önen; “Fabrikalarımızı Çanakkale’nin dışına çıkartmayı ve sayıca ürettiğimiz ürünleri arttırmayı hedefliyoruz. Bu noktada ilk adımımızı da atmış bulunuyoruz. Sandviç ürünlerimiz için İstanbul Dudullu OSB’de Türkiye’nin en modern sandviç fabrikasını kurduk. Bunun yanı sıra mevcut üretim yaptığımız fabrikayı üçe böleceğiz. Bunlardan bir tanesi Çanakkale OSB’de olacak. Burada dondurulmuş gıda ürünlerimizi hazırlayacağımız, ileri teknolojiden oluşan bir tesis olacak. Burayı kısa sürede açmayı hedefliyoruz ancak biraz da ülkemizin ekonomik duruma bakarak finansman imkanlarını da göz önüne alarak başlayacağız. Bir diğer yatırımımız Edirne Enes’te bir salça fabrikamız vardı. Buradaki salça ekipmanlarını boşaltıp bunların yerine ise 500-600 personele istihdam sağlayacağımız yılda 40 bin ton kapasiteli balık konservesi fabrikası yapacağız. Orada zaten halı hazırda alt yapısı hazır fabrika binamız var ekipmanları alarak faaliyete sokacağız. Bir diğer yatırımımız ise; Çanakkale OSB’de yer kalmadığı için Ezine Gıda İhtisas OSB’nde yapmayı düşünüyoruz. Orada da kısa süre içerisinde bir yatırım yapmayı istiyoruz” dedi.
Bu haber 3429 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI