Bugun...
Bizi izleyin:“Dardanel Çanakkale’dir..”

Tarih: 01-03-2021 10:18:39 Güncelleme: 01-03-2021 14:07:39 + -


Dardanel son yıların en parlak şirketlerinden biriydi. Bu olumlu hava birilerini rahatsız etti. Karanlık bir yine Dardanel’e uzandı. Bu karanlık güçlere karşı Çanakkaleliler sosyal medyada Dardanel’e destek verdi.


“Dardanel Çanakkale’dir..”

Dardanel'in ton balığı fabrikasında elle paketleme yapıldığını gösteren video sosyal medyada tartışma yarattı. Şirket videoda gösterilen kısmın butik, tamamen el yapımı üretim modeli olduğunu ve dünyada bu şekilde uygulandığını belirtti. Sosyal medyada tepki çeken görüntüler sonrasında Çanakkale İş Dünyasından Dardanel A.Ş’ye destek mesajları peşi sıra geldi.

 

Sosyal medyadan yayınlanan bir videoda çıplak elle dokunulan ton balıklarının yapılma aşamasında hijyen kurallarına uyulmadığı görüldü. Görüntülerin Dardanel firmasına ait olduğunun ortaya çıkmasının ardından firmadan yapılan açıklamada, videoda gösterilen kısmın butik, tamamen el yapımı üretim modeli olduğunu ve dünyada bu şekilde uygulandığı kaydedildi.

 

Dardanel'den yapılan açıklamada şöyle denildi: ''Bazı sosyal medya mecralarında yayınlanan görüntülerle ilgili gelen eleştirileri üzülerek ve hassasiyetle takip etmekteyiz. Tesislerimizdeki eldiven kullanımı başta olmak üzere, yorumlara konu olan bazı yanlış bilgilendirmelere açıklık getirmek isteriz. Günümüzün gıda güvenliği prensipleri içerisinde, plastik eldivenlerin konserve üretim süreçlerinde kullanılmaması tüm dünyada gıda otoriteleri tarafından kabul edilen bir uygulamadır. Plastik eldivenlerin büyük risk taşıdığı; kolay yırtılabilir ve parçalanabilir bir malzeme olmasından dolayı son üründe yabancı madde bulaşı riski oluşturduğu bir gerçektir. (Türk Gıda Kodeksi ve FDA)

“ÜRETİMİMİZ; TÜRK GIDA KODEKSİ’NİN YÖNETMELİĞİNE UYGUNDUR”

Tüm çalışanlarımız el hijyeni konusunda çok önemli uygulamalardan geçmekte, ulusal ve uluslararası mevzuatlara göre ciddi şekilde kontrol edilmektedir. Periyodik olarak çalışanlarımızın el hijyeni gıda ile temasa uygun dezenfektanlar ile sağlanmaktadır. Ayrıca tuz, zeytinyağı ve balığın dışında hiçbir katkı malzemesi bulunmayan bu ürünlerimiz, en doğal ve hijyenik şekilde üretilirken, tuzun eşit bir şekilde dağılması için deniz tuzu ve su (salamura) kullanılmaktadır. Etiket bilgilendirmemiz yukarıda bahsi geçen açıklamalar ışığında Türk Gıda Kodeksi’nin yönetmeliğine uygundur.

 

“ULUSAL VE ULUSLAR ARASI TÜM MEVZUATLARI UYGULUYORUZ”

Tüm ürünlerimiz koruyucu ve katkı maddesi kullanmaksızın, mikroorganizma riskini ortadan kaldıran 121 derecede sterilizasyon sürecinden geçirilmektedir. FDA, European Comission, Türk Gıda Kodeksi, Codex Alimentarius gibi ulusal ve uluslararası tüm mevzuatları başarıyla uygulayan şirketimizin yine bu konuda ulusal referans olarak kabul edilen BRC A seviyesi Kalite Standardı Sertifikası bulunmaktadır.

“GÖRÜNTÜLER: ‘BUTİK VE EL YAPIMI’ ÜRÜNLERDİR”

Şunun altını hassasiyetle çizmek isteriz ki, videoda gösterilen üretim kısmı butik olarak tamamen “el yapımı” üretilmektedir ve bu üretim modeli tüm dünyada bu şekilde uygulanmaktadır. Burada hijyen dışı bir üretim algısı yaratmaya çalışan tüm kişi, mecra ve hesaplara karşı hukuki süreç başlatılacağını bildiririz. 37 yıldır sofralarınızdan sağlığı eksik etmeyen Dardanel, değerli tüketicilerimizin güveniyle bugünlere gelmiş bir markadır. Bu güvene zarar verecek en ufak bir davranış sergileme ihtimalimizin olmadığını, Dardanel’i var eden lezzet ve sağlık kavramlarının her koşulda tek önceliğimiz olduğunu kamuoyuna saygı ile duyururuz.''

 

ÇANAKKALE İŞ DÜNYASINDAN DESTEK MESAJLARI

Dardanel’in ‘Butik ve el üretimi’ ürünlerinin görüntülerinin sosyal medyada tepki çekmesi sonrasında Çanakkale İş Dünyasından destek mesajları geldi. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Çanakkale Ticaret Borsası, Çasiad gibi işadamları dernekleri peşi sıra destek mesajları yayınlarken; eski Bakanlardan Mustafa Cumhur Ersürmer ile Çanakkale Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Orçun Oktay’dan da destek mesajları yayınlandı.

 

Ersümer yayınladığı mesajında şirketin kamu açıklamasını paylaşarak; “Çanakkale’mizin yükselen değerlerine bu haksız ve mesnetsiz saldırı ne ilktir, ne de son. Hak ettikleri cevapları hep aldılar, yine alacaklar” ifadelerini kullandı.

Çanakkale Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Orçun Oktay ise yayınladığı destek mesajında; “Çanakkale’mizin değeri Balık Uzmanı Dardanel” ifadelerini kullanarak şirketin açıklamasını paylaştı.

 

“GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ!”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu ise sosyal medya üzerinden Çanakkale’nin ve Türkiye’nin sektöründe lider firması olan Dardanel A.Ş’ye yapılan saldırılar karşısında duydukları üzüntüyü dile getirdi. Semizoğlu; “Sektöründe Dünya liderliğine koşan Dardanel markasını itibarsızlaştırmaya yönelik yapılan çirkin paylaşımlardan üzüntü duymaktayız. Yüzde yüz yerli ve milli sermaye ile yaratılan bir Türk markası, Dünya markası olmuş ve Ülkemizi sektöründe her zaman gururla temsil etmiştir” dedi.

 

“YURT İÇİ VE YURTDIŞINDA GÜVENLE TÜKETİLMEKTEDİR”

Selçuk Semizoğlu mesajının devamında Dardanel A.Ş’nin Çanakkale ve ülke ekonomisinin yanı sıra istihdama yaptığı katkılara dikkat çekti; “Konserve balık sektöründe % 80 pazar payına sahip olan Dardanel firmasının 37 yıldır tüketici sağlığını ve kaliteyi ön planda tutarak ürettiği ürünler,  gerek yurt içinde gerekse yurt dışında güvenle tüketilmektedir. Üretimini ve istihdamını arttırma yolunda yeni yatırımlarını gerçekleştirme sürecindeyken yıpratma amaçlı kasıtlı olarak yapılan paylaşımlar amacına ulaşamayacaktır. Dardanel; kalitesi ve güvenilirliği ile Ülkemizde ve Dünyanın pek çok ülkesinde tüketicilerle buluşmaya nice 37 yıllarda devam edecektir. Yatırımcıya, üreticiye, istihdam yaratanlara karşı sürdürülen karalamalar ile adeta bir sektör haline gelen emeksiz klavye kahramanlığına karşı tüm iş dünyasını da birlikte ve daha duyarlı olmaya davet ediyorum.

 

“BİRBİRİMİZE EN ÇOK DESTEK OLMAMIZ GEREKEN GÜNLERDEYİZ”

ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, vatandaşların asılsız ve çıkar sağlamaya yönelik oyunlara gelmemelerini isteyerek; “Özellikle bu dönemde asılsız bilgilerle vatandaşlarımızın hassasiyetini kullanarak bu durumdan kendilerine çıkar sağlamayı hedefleyenlerin oyununa gelmemeliyiz. Üretmeye en çok mecbur olduğumuz dönemlerde, birbirimize en çok destek olmamız gereken günlerdeyiz.  Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak İlimizin ve Ülkemizin güzide markasının sonuna kadar yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz. Tüm kamuoyuna saygı ile duyurulur.  Güneş balçıkla sıvanmaz” ifadelerini kullandı.

“DARDANEL’İN YANINDAYIZ, YANINDA OLACAĞIZ”

Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan, paylaşılan video ve sosyal medyadaki saldırıların Çanakkale markası olan Dardanel’i karalamaya yönelik bir kampanya olduğunu ifade ederek; firmanın yanında olduklarını açıkladı. Özcan yayınladığı destek mesajında; “Kurulduğu günden beri, 37 yıldır müşterilerine güvenle sağlıklı ürünler sunan, sektöründe öncü ilimizin yüz akı, üreten gücü Dardanel markası geçtiğimiz günlerde sosyal medyada her kurumu, her bireyi kolayca, sorumsuzca, işin gereği nedir demeden karalayanların saldırısına uğradı. Klavye başında, dayanaksız şekilde konuşanların sesi kalabalık çıktı. Bu durum elbette müşterilerine ve biz hemşerilerine güven veren Dardanel markamızın itibarını sarsamayacaktır. Ne var ki sosyal medya mecralarında ortaya konulan bu tutumlar muhatapları üzmektedir. Dardanel tüm üretim süreçleri dünya standartlarında uygunluğa sahip, güvenilirliği onaylı, herkesin gözü önünde büyük bir üreticidir. Dünyada ülkemizi temsil eden, ülkemizde sektörünün tartışmasız lideri olan, bunları yaparken Çanakkaleli kadınlar için en büyük istihdam olanağını da sunan yüzde 100 Türkiye sermayesi büyük bir markadır. Tanımaksızın konuşanların aksine; güvenle tüketen müşterisi, tüm ülkemiz ve biz Çanakkaleli hemşerileri Dardaneli tanıyoruz. Durmadan büyüyen bu değerin dünyada da bilinirliğinden gurur ve memnuniyet duyuyoruz. Bilmeden konuşanların aksine, bildiğimizden güveniyoruz. Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği olarak ilimizin ve ülkemizin değerli markası Dardanel'in yanındayız ve yanında olacağız. Tüm kamuoyuna saygı ile duyurulur” ifadelerine yer verdi.
Bu haber 2041 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI