Bugun...
Bizi izleyin:ÇTSO’da GESTAŞ’a Zehir Zemberek Tepkiler!

Tarih: 07-09-2018 07:20:02 Güncelleme: 08-09-2018 08:22:02 + -


Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleşen son toplantıda GESTAŞ Yönetimine bugüne kadar yapılmamış eleştirilerde bulunuldu GESTAŞ’ın bugüne kadar gemileri birçok defa kaza yaptı, denizin ortasında kaldı, karaya bile çıktı ama hiç birinde ÇTSO üyeleri “Yapılan Zamlara” gösterdikleri tepki kadar daha önce tepki göstermemişlerdi.


ÇTSO’da GESTAŞ’a Zehir Zemberek Tepkiler!

GESTAŞ’ın bugüne kadar gemileri birçok defa kaza yaptı, denizin ortasında kaldı, karaya bile çıktı ama hiç birinde ÇTSO üyeleri “Yapılan Zamlara” gösterdikleri tepki kadar daha önce tepki göstermemişlerdi. Çanakkale Boğaz’ında ulaşımı sağlayan tek firma olan GESTAŞ’ın yaptığı son zamlar sonrasında ÇTSO’da adeta isyan çıktı. Meclis üyelerinin gösterdiği tepkilere yanıt vermekte zorlanan ÇTSO Başkan vekili ve GESTAŞ Yönetim Kurulu üyesi Fahrettin Ersoy, GESTAŞ’ın çok acil olarak ödenmesi gereken 30 Milyon Türk Lirası borcu olduğunu açıkladı.

 

GESTAŞ’ın 30 Milyon Liralık acilen ödenmesi gereken borcu olduğunun ortaya çıkması sonrasında ise işadamları daha büyük tepki gösterdiler! Son ÇTSO toplantısında yaşanan işte o konuşmalar;

 

DÜNYANIN EN PAHALI GEÇİŞ ÜCRETİ GESTAŞ’TA!

Meclis Üyesi İlker Altın gündem dışı söz alarak GESTAŞ’ın son yaptığı fahiş zamları eleştirdi. İlker Altın; “Son zamanlarda sürekli konuşuyoruz GESTAŞ’ın sefer tarifeleri ile ilgili; bana göre ciddi bir artış var. GESTAŞ’a göre belki açıklaması vardır ama en azından tariflerde konusunda örnek verecek olursam; ben İstanbul’da da feribot kullanıyorum. Sirkeci-Harem hattı arabalı feribot 10 liradır. Burada Çanakkale-Eceabat 47 lira.. Yani böyle yüzde 50-200’ü geçtik; çok ciddi bir fark var. Aynı şekilde şehir içi taşımacılıklarda da büyük farklar var. Geyikli-Bozcaada arası otomobil ücreti 90 lira, zannedersem mesafe olarak üç kattan daha fazla olan Gökçeada-Kabatepe arası 50 lira.. şimdi mesafe 3 katına çıkınca fiyat tarifesi düşüyor! Ben bu tarifeyi anlayabilmiş değilim. Bir de İstanbul’a bakıyorum orda insanlar 10 liraya geçebilirken biz burada 47 liraya geçiyoruz! Bu tarifeler neye göre yapılıyor? Mesafe ise durum; Gökçeada ve Bozcaada tarifeleri arasında mantık hatası var bana göre bu durumda. En azından gelip birisi izah ederse; bu konu hakkında Volkan beyi dinlemek isterim.” eleştirisinde bulundu.

 

“GESTAŞ’TA DURUMLAR VAHİM.. ŞU AN TAM 30 MİLYON TL BORÇ VAR!”

Meclis Üyesi İlker Altın’ın eleştirilerine yanıt vermek üzere aynı zamanda GESTAŞ’ta Ticaret ve Sanayi Odası temsilcisi olan Meclis üyesi Fahrettin Ersoy söz aldı. Ersoy yapılan eleştiri üzerine; “GESTAŞ’ta durumlar vahim. GESTAŞ’ın acil olarak ödemesi gereken şu anda tam 30 Milyon TL borcu var. Bu borcu ödeyebilmek için zam yapmaktan başka çaresi yok” dedi.

 

“BİZLERİNDE ŞİRKETİ VAR, NASIL 30 MİLYON BORÇ OLABİLİR?”

ÇTSO’nın GESTAŞ Temsilcisi Fahrettin Ersoy’un açıklamaları sonrası Meclis Başkan Yardımcısı Hayrettin Çetinkaya çok ağır sözlerle GESTAŞ’ı eleştirdi. Çetinkaya; “Bu borç normal bir borç değil. Nasıl böyle bir borç olabilir? Bizlerde şirket çalıştırıyoruz, iş yapıyoruz. Ben evimin balkonundan her gün görüyorum; gemiler dolu gidip geliyor. Zamlar yapılıyor ama halen 30 Milyon TL borç.. Bu nasıl oluyor? Herkes GESTAŞ’ı konuşuyor ama kimse çıkıp bir açıklama yapmıyor. Kimse bir şey bilmiyor” dedi.

“ZAM YAPMAYALIM DEDİM, ZAMMA KARŞI ÇIKTIM AMA..”

Hayrettin Çetinkaya’nın sert eleştirileri sonrasında tekrar söz alan Fahrettin Ersoy; “GESTAŞ Türk Lirası kazanıp, dolar ile borçlanıyor. Kiralık gemiler var. Bunlar Dolar üzerinden kiralanmış. Bu da ciddi sıkıntı yaşatıyor. Ben GESTAŞ’ın son toplantısında zam yapmayalım dedim, karşı çıktım zamma ama bir yere kadar konuşabiliyorum. Neticede GESTAŞ’ın Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Valimiz, Şirketin başında da Devletimizin atadığı Genel Müdür var” dedi.

 

“GESTAŞ YANLIŞ YÖNETİLİYOR!”

Konuşmaların ardından söz alan bir başka meclis üyesi Ahmet Demir oldu. Meclis üyesi Ahmet Demir yaptığı eleştiride; “Bizler de iş yapıyoruz, bu borç sadece Dolarla olamaz. GESTAŞ yanlış yönetiliyor” dedi.

 

“BU BORCU KİM ÖDEYECEK?”

Demir’in eleştirisi sonrasında ise Meclis Üyesi Burak Kunt konuşma yaptı. Kunt konuşmasında GESTAŞ’a ait 30 Milyon TL’lik borcu kimin ödeyeceğini sordu. Kunt; “GESTAŞ’ın nasıl yönetildiğini, orada neler olduğunu, neyin nasıl olduğunu aslında hepimiz çok iyi biliyoruz da neyse.. Benim iki sorum olacak; birincisi bu borcun hepsi dolar kur farkından dolayı mı? İkincisi de bu borcu kim ödeyecek, kimin cebinden çıkacak” dedi.

 

“30 MİLYON BORCU YİNE VATANDAŞ ÖDEYECEK!”

İşadamı Burak Kunt’un eleştirileri ve soruları sonrasında söz alan Meclis Üyesi Özgür Ekşi, GESTAŞ’ın 30 milyon liralık borcunun halka yükleneceğini söyledi. Ekşi; “Arkadaşlar, geçtiğimiz toplantılarda da GESTAŞ ile ilgili yine aynı şeyleri konuştuk. Değişen hiçbir şey yok. 30 Milyon Liralık borcu yine vatandaş ödeyecek. Başka kim ödeyebilir? Bunları boşu boşuna konuşmaya gerek yok” dedi.

 

“GESTAŞ GEMİLERİNDEN BİRİ SATIŞA ÇIKARTILACAK!”

İşadamı Burak Kunt ve Özgür Ekşi’nin eleştirileri sonrasında yanıt vermek amacıyla söz alan ÇTSO Başkan vekili ve GESTAŞ Yönetim Kurulu Temsilcisi Fahrettin Ersoy; “Vali bey İl Özel İdare sekreterine kaynak bulması için talimat verdi. Acil ödenmesi gereken bir borç.. GESTAŞ’a ait gemilerden bir tanesi de satılacak. Arkadaşlar söylediklerinizi anlıyorum, fakat dediğim gibi bir yere kadar konuşabiliyorum bende” diyerek cevap verdi.

 

“GESTAŞ KONUSUNU KAPATALIM”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selçuk Semizoğlu yapılan eleştirilerin ardından söz alarak; “Arkadaşlar GESTAŞ konusunu kapatalım, bakın bankalar yüksek faizlerle iş yapıyor. Esnaf zor durumda. Ekonominin durumu ortada. Biz bunları konuşalım” dedi.

 

“TL KAZANIP DOLARLA BORÇLANMAK ÇILGINLIK”

ÇTSO Meclis Başkanı Osman Okyay ise konuşmalar ve eleştiriler sonrasında; Türk Lirası kazanıp Dolarla borçlanmak çılgınlık. GESTAŞ bence kumar oynuyor. İyi yönetilmiyor” dedi.
Bu haber 11807 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI