Bugun...
Bizi izleyin:"Corana Virüsüne Karşı Hijyen Çok Önemli"

Tarih: 06-03-2020 06:04:43 Güncelleme: 07-03-2020 07:29:43 + -


Çanakkale İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Taşçı düzenlediği basın toplantısıyla dünyanın ve Türkiye'nin bir numaralı gündemi haline gelen Corona Virüsü hakkında açıklamalarda bulundu. Corona Virüsü hakkında vatandaşları uyarılarda bulunan İl Sağlık Müdürü Dr.Ali Taşçı; alınması gereken önlemlerin hepsini aldıklarını açıkladı.Çanakkale İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Taşçı düzenlediği basın toplantısıyla dünyanın ve Türkiye'nin bir numaralı gündemi haline gelen Corona Virüsü hakkında açıklamalarda bulundu. Corona Virüsü hakkında vatandaşları uyarılarda bulunan İl Sağlık Müdürü Dr.Ali Taşçı; alınması gereken önlemlerin hepsini aldıklarını açıkladı.

 

"TEDBİRLERİMİZİ ALDIK, HALKIMIZ RAHAT OLSUN"

İl Sağlık Müdürü Ali Taşçı, yaptığı basın toplantısı ile dünyayı kasıp kavuran Türkiye'de de büyük endişelere sebep olan Corona Virüsü ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Sağlık Bakanlığının talimatı ile 81 ilde önlemler alındığını belirten İl Sağlık Müdürü Dr.Ali Taşçı; "Bakanlık talimatıyla Çanakkale Havalimanında bir ekip görevlendirdik ve kontrollerimizi çok sıkı bir şekilde sürdürüyoruz. Endişelenecek bir şey yok. Halkımız rahat olsun. Domuz gribi nedeniyle aldığımız önlemler nedeniyle Sağlık Bakanlığımız tecrübe kazandı, Çanakkale'de görülmesi halinde gerekirse Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinde karantina bölümü oluştururuz" dedi.

 

"95 BİN KİŞİYE BULAŞTI, 3 BİN KİŞİ ÖLDÜ"

Dünya genelinde virüs tespit edilen hasta sayısının an itibariyle 95 bin 416’yı aştığını belirten İl Sağlık Müdürü Ali Taşçı; "Bununla birlikte virüs nedeniyle 107 hastanın hayatını kaybettiği İtalya Çin’den sonra ikinci sırada gelirken 92 ölümle İran ise ikinci sırada geliyor. Çin’de salgından can kaybı 3 bin 14’e çıktı" dedi.

 

"VATANDAŞLARIMIZ HİJYENE ÖNEM GÖSTERSİN"

İl Sağlık Müdürü Corona Virüsü için vatandaşlara da görev ve sorumluluk düştüğünü belirterek halkın kişisel hijyenine özen göstermesi gerektiğini söyledi; "El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir. Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir. Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır (mümkün ise en az 1 m uzakta bulunulmalı). Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık yıkanmalıdır. Bugün için ülkemizde sağlıklı kişilerin maske kullanmasına gerek yoktur. Herhangi bir viral solunum yolu enfeksiyonu geçirmekte olan kişinin öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzını tek kullanımlık kağıt mendil ile örtmesi, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içini kullanması, mümkünse kalabalık yerlere girmemesi, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burnunu kapatması, mümkünse tıbbi maske kullanması önerilmektedir" dedi.

 

"TEDBİR AMAÇLI 9 KİŞİYE TAHLİL YAPTIK. SONUÇLARI TEMİZ ÇIKTI"

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Taşçı; Çanakkale'de Corona Virüsü taşıyan hasta veya şüpheli olup olmadığı sorusuna ise şöyle yanıt verdi; "Bakanlığımızın vermiş olduğu talimat var. Şüpheli gördüğümüz her vakaya tedbirli yaklaşıyoruz. Bu yurtdışından gelen bir turist de olabiliyor, göçmen de olabiliyor. Halk sağlığı başkanlığımız açıkladı; Çanakkale'de de bu sebeple gerekli gördüğümüz 9 kişiye tahlil yaptık ama tahliller temiz çıktı. Bir kişi var şuan gözlem altında tuttuğumuz; hastalığın gözlem süresi 14 gün. Tedbir açısından gözlem altında tutuluyor. Süresi dolduğunda gözlemden çıkartıcağız, onunda tahlillerinde sorun yok. Bu karantina değil, evinde yatan normal bir şahıs. Şu anda Çanakkale'de hiçbir sıkıntımız yok. Herkes rahat olsun" dedi.

 
Bu haber 10842 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI