Bugun...
Bizi izleyin:ÇOMÜ'de "Zikirli" Akademik Yıl Açılış Töreni

Tarih: 18-10-2019 11:58:22 + -


Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) 2019-2020 Akademik Yılı "Zikirli-Semazenli" açılış töreniyle gerçekleştirildi! Açılış töreninin ardından Laiklik karşıtı, Cumhuriyeti kuranlara ve Atatürk'e karşı söylemleri ile tepki çeken eski TBMM başkanı İsmail Kahraman’a fahri doktora verildi!


ÇOMÜ'de

Geçtiğimiz yıllarda FETÖ/PDY'nin en çok yuvalandığı üniversitelerin başında gelen ÇOMÜ, 2019-2020 yılı Akademik töreninde de farklı bir açılış töreni düzenlemesi ile dikkatleri çekti. Akademik yıl açılış töreninde ÇOMÜ Tasavvuf Topluluğu tarafından Zikir ayini ve Sema gösterisi düzenlendi!

 

Terzioğlu Yerleşkesi Troia Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen törene TBMM 27. Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Başkan Vekili İsmail Kahraman ve ailesi, Vali Orhan Tavlı, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, Adalet Komisyonu Başkanı Yemliha Karakoç, Rektör Prof. Dr. Sedat Murat ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, şehir protokolü, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 

Tören öncesi Rektörlük binası önüne hatıra fidan dikimi gerçekleştirildi. Hediye takdiminin ardından program, protokol onuruna verilen yemek ile devam etti. TBMM 27. Başkanı İsmail Kahraman ÇOMÜ Şeref defterini imzaladıktan sonra protokolün kalımı ile ana giriş kapısının açılışı gerçekleştirildi ve Fahri Doktora törenine geçildi. Rektör Prof. Dr. Sedat Murat, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin 2019-2020 Akademik Yıl Açılış töreninde ÇOMÜ hakkında detaylı bilgiler verdi.

 

“ÇOMÜ, YÖK KARNESİNE GÖRE PATENTTE 172 ÜNİVERSİTE ARASINDA 2. SIRADA”

ÇOMÜ’nün 1992 yılında birlikte kurulduğu birçok üniversitenin her bakımdan önüne geçtiğinin altını çizen Rektör Prof. Dr. Sedat Murat; “Üniversitemizin bu başarılarından birisi de 109 devlet ve 63 vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 172 üniversitenin verileri değerlendirilerek hazırlanan YÖK Karnesine göre, başvurusu yapılan ve tescil alan patent sayılarına göre İstanbul Üniversitesinden sonra ikinci sırada yer almasıdır. Bu sonuç üniversitemiz için belirlediğimiz araştırma üniversitesi olma hedefinin sadece kuru bir hayal olmadığının göstergesidir. Bunu gerçekleştirebilecek muazzam bir akademik potansiyele sahibiz” dedi.

“ÜNİVERSİTELERİN ÜÇ ÖNEMLİ GÖREVİ EĞİTİM, ARAŞTIRMA VE TOPLUMSAL KATKIDIR”

Prof. Dr. Sedat Murat, göreve geldiği ilk günden beri liyakat, adalet ve sadakat temelli bir anlayışa sahip olduğunu ve bu anlayışı üniversitenin tüm birimlerinde yerleştirmeyi hedeflediğini ifade ederek şunları söyledi: “Üniversitelerin üç önemli görevi bulunmaktadır. Bunlar; eğitim, araştırma ve toplumsal katkıdır. Bir taraftan bize emanet edilen öğrencilerimizi hem maddi hem de manevi anlamda en güzel şekilde eğitip yetiştirip milletimizin emrine amade kılacağız bir taraftan da araştırma, yayın ve projelerle ama özellikle de dış kaynaklı projelerle kendimizi yetiştirip araştırma üniversitesi olma hedefimizi hep birlikte gerçekleştirmiş olacağız. Bunların yanı sıra sosyal sorumluluk projeleri ile de içinde bulunduğumuz şehit kanlarıyla sulanmış bu kutsal şehre, ülkemize ve hatta tüm insanlığa hizmet etmiş olacağız. Ömrünü STK’lara, devletine ve milletine hizmete adamış ve bu uğurda büyük mücadeleler vermiş önemli bir devlet büyüğümüze, eski Meclis Başkanımız İsmail Kahraman’a Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ne teşrif ettiği için şükranlarımı arz ederim” diyerek konuşmasını bitirdi.

 

“50 BİNE YAKIN ÖĞRENCİSİ İLE GENÇ VE DİNAMİK BİR ÜNİVERSİTE”

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, üniversitelerin düşüncelerin serbestçe ifade edildiği, yeni fikirlerin üretildiği, tartışıldığı bilgi ve teknolojinin oluşturulup, kullanıldığı çok özel kurumlar olduğunu belirterek Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin 50 bine yakın öğrencisi ile genç ve dinamik bir üniversite olduğunun, ilimizin kültür, araştırma ve teknoloji kenti olması noktasındaki markalaşma hedefine büyük katkı sağladığının altını çizdi. Çanakkale’nin yaşanabilir iller arasında zirveye oturduğunu belirten Vali Tavlı, Çanakkale’de tarih, kültür, turizm, tarım ve doğanın iç içe olduğunu ifade etti. Vali Orhan Tavlı’ın konuşmasının ardından Fahri Doktora Tevdi törenine geçildi.

İSMAİL KAHRAMAN’A FAHRİ DOKTORA ÜNVANI VERİLDİ

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'ndan Laikliğin çıkartılmasını isteyen, Meclisteki Atatürk fotoğraflarını kaldırtan, Cumhuriyetin kurucuları ile ilgili söylediği sözlerle tepki çeken  TBMM 27. Başkanı İsmail Kahraman'ın özgeçmişinin ve senato kararının Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden tarafından okunmasının ardından Kahraman’a ÇOMÜ tarafından Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında, Türk siyasal hayatı ve kamu yönetimine üstün katkılarından dolayı ’Fahri Doktora’ unvanı verildi.

 

Fahri Doktora töreninin ardından TBMM 27. Başkanı İsmail Kahraman “Eğitimimizde, Öğretimimizde Gelişmeler” konulu açılış dersini verdi. TBMM 27. Başkanı Kahraman ders kapsamında eğitim, öğretimin tarihsel ve kültürel gelişimini anlattı.
Bu haber 4549 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI