Bugun...
Bizi izleyin:ÇOMÜ’de İlk “Beyin Pili” Operasyonu Başarıyla Gerçekleşti

Tarih: 16-10-2018 07:46:46 + -


Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Dr. Öğretim Üyesi Âdem Bozkurt Aras ve ekibi, Çanakkale’de ilk defa uygulanan “Beyin Pili” operasyonunu başarıyla gerçekleştirdi.


ÇOMÜ’de İlk “Beyin Pili” Operasyonu Başarıyla Gerçekleşti

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Dr. Öğretim Üyesi Âdem Bozkurt Aras ve ekibi, Çanakkale’de ilk defa uygulanan “Beyin Pili” operasyonunu başarıyla gerçekleştirdi. Dr. Aras Ağrı için derin beyin stimülasyonu (DBS) uygulaması uzun yıllar önce yapılmaya başlamasına rağmen bu teknoloji son zamanlarda esansiyel titreme için kullanıldığı gibi bunun yanında Parkinson hastalığı, distoni ve multibl skleroz (MS) gibi hastalıklarla beraber olan titremelerde de kullanılmaya başlandığını söyledi.

 

Beyin ve Sinir Cerrahisi Dr. Öğretim Üyesi Âdem Bozkurt Aras başarıyla gerçekleştirilen operasyonla ilgili olarak “Operasyon vakti geldiğinde hasta ameliyathaneye alınarak, belirlenen cilt üstündeki koordinatlara ulaşabilmek için kullanılan ve başın etrafına çivilerle sabitlenerek takılan stereotaktik frame (çerçeve) aparatı takılarak hasta uyutulur. Bu çerçeve üzerinde gerekli ayarlamalar ve odaklamalar yapılarak alın bölgesi üzerinde her iki tarafta birer noktadan hastanın kafatasına 1er santimetrelik delikler açılır, bu deliklerden elektrotlar, beynin her iki tarafında ve derinde bulunan STN'lara ulaşacak şekilde ve çok dikkatlice gönderilir. Elektrotlar kafatasına sabitlendikten sonra, devamı olan kablolar başın derisi altında toplanır, genelde hastanın sağ tarafından olmak üzere sağ köprücük kemiği bölgesine kadar kablolar çekilir. Bu bölgede bulunan ve hastanın ömür boyu taşıyacağı nörostimülatör denilen pile, kablolar bağlanır” dedi

 

“TÜRKİYE’DE SAYILI MERKEZDE UYGULANAN BİR OPERASYON”

Derin Beyin Stimülasyonu (DBS) operasyonun ülkemizde sayılı merkezlerde yapılabilmekte olduğuna dikkat çeken Dr. Aras, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi merkezimizin de eklendiğini söyledi. “Ben ve asistan doktor arkadaşlarımız Dr. Ömer Serdar Akgül ve Dr. Alpay Burak Doğru ile birlikte Çanakkale'de ilk defa olmak üzere, eğitim hastanemizde DBS operasyonunu başarı ile gerçekleştirdik. Hastamız kliniğimize gelmeden önce ilerleyen Parkinson hastalığından muzdarip, yürümekte çok ciddi sıkıntılar yaşayan ve desteksiz yürüyemeyen, günlük yaşantısı gittikçe kötüye giden, yemek yemek gibi bir gün içindeki en basit hareketlere kadar birçok zamanda büyük zorluklar çeken bir hastaydı. Sık sık ve şiddetli bir şekilde günün birçok saatinde vücudunuzun titrediğini düşündüğünüzde böyle bir hastalığa yakalanmış birinin hem bedenen hem de psikolojik olarak ne kadar kötü şartlarda yaşadığını tahmin edebilirsiniz. Hastamız bu şekilde bir yaşam sürerken kliniğimize tedavi olmak için geldi” dedi.

 

Hastanın sağlığına kavuşarak taburcu olduğunu belirten Dr.Aras; “Gerekli muayene ve tetkikleri yaptıktan sonra, dünya çapında gittikçe yaygınlaşan, ülkemizde de son yıllarda yapılmaya başlanan Derin Beyin Stimulasyonu (DBS) işlemi için uygun olduğunu tespit ettik. Hastamıza bu işlemi bütün ayrıntılarıyla anlattıktan sonra kendisi bu operasyonu girmeyi kabul etti ve ÇOMÜ Beyin ve Sinir Cerrahisi servisine yattı. Daha sonra diğer birçok beyin ve sinir cerrahisi operasyonundan farklı olarak, Derin Beyin Stimülasyonu (DBS) ameliyatı öncesi, yukarıda ayrıntılarını anlattığımız, stereotaksi adı verilen özel işlemle beyindeki müdahale yerlerini belirledik, hastanemizdeki özel bilgisayarlı sistem ile DBS için beyindeki müdahale yerlerimizi milimetrenin yüzde biri ölçüsünde tespit ettikten sonra DBS cihazını hastamıza yerleştirdik. Bu operasyondan sonra hastamızı yaklaşık 1 hafta boyunca kliğinimizde takip ettik. Ameliyattan çıkar çıkmaz titremeleri azalan ve kendi normal yaşantısına çok yakın hale gelen hastamızı sonunda taburcu ettik. Ekibim adına çok mutluyum ve emeği geçen herkese buradan teşekkür etmek istiyorum” dedi.
Bu haber 5662 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI