Bugun...
Bizi izleyin:CNN Türk Termik Santralleri Savundu!

Tarih: 30-11-2019 06:30:10 Güncelleme: 30-11-2019 07:19:10 + -


Türkiye'de 15 Termik Santrale AKP ve MHP oyları ile 2,5 yıl daha bacalarına filtre takmak için süre verilmesi büyük tepki çekmişti. CNN Türk kanalında Beste Uyanık'ın sunduğu "Günün Ekonomisi" isimli programda ise Termik Santrallerin bacalarına neden filtre takılmaması gerektiği, filtre takılması halinde 10 günlük maliyetin oluşturacağı ekonomik zarar anlatıldı!


CNN Türk Termik Santralleri Savundu!

CNN Türk’te Beste Uyanık’ın sunduğu ‘Günün Ekonomisi’ programında termik santrallere baca filtresi takıldığı durumda oluşacak 10 günlük maliyet hesaplandı. Maliyet göz önünde bulundurulduğunda ise santrallerin baca filtresi olmadan çalışmasının daha avantajlı olduğu savunuldu.

 

Türkiye'deki 15 termik santralin bacalarının filtrelenmesi için son yasada 2,5 yıl süre tanındığını belirten sunucu Uyanık, Çevre Bakanı Murat Kurum'un açıklamalarını hatırlatarak, “Takmayanlar, 20 kat fazla ceza alacak ama 10-12 günlük araya ihtiyaçları var” dedi.

 

“SANAYİYE DE VURACAK”

Uyanık, “O santralin 10 gün durması demek, 32 bin kişi enerjisiz kalacak demek. Bu tek bir santral. 15 santral birleşirse bu oran 500 bin kişiye çıkacak. 10 günde 500 bin kişi mağdur olacak. 35 bin konut dediğimiz 750 bin konuta çıkacak, 15 termik santral de aynı zamanda filtreleme işlemine girerse… Yatağan'daki santrali durdurdunuz 10-12 gün, 12 bin metro seferinin iptal edileceği kadar bir enerji kaybı yaşanacak ve 8 bin 900 makine de çalışamayacak. Sanayiye de vuracak” diye konuştu.

 

SOSYAL MEDYADA TEPKİ YAĞDI

CNN Türk’ün “termik santrallere neden filtre takılmaması gerektiğini” anlattığı haberine Twitter’da binlerce eleştiri yapıldı. Termik santrallerine baca filtrelerinin takılmasını 2,5 yıl daha erteleyen kanun teklifinin AKP ve MHP'lilerin oylarıyla kabul edilmesine tepkiler sürerken, CNN Türk vatandaşı ve doğayı zehirleyecek kararı üretime verilecek aranın maliyetini hesaplayarak savundu. Sosyal medyada gündem olan yayınla ilgili CNN Türk'ü eleştiri yağmuruna tutan vatandaşlar, tepkilerini şöyle dile getirdi: "Kısacası, CNN Türk termik santraller insanları zehirlesin, kanser etsin, diyor. Termik santraller alternatifi olan muhtaç olmadığımız bir teknoloji. Bu haberi nasıl yaparsınız?"

 

ÇAN'DAKİ KİRLİLİK AB NORMLARININ ÜZERİNDE!

Termik Santrallerin bacalarına filtre takılmamasının Çanakkale için de büyük önemi var. Ortalama bir termik santralin bacasından çıkan zehirli gazların 40-60 km çapındaki bir alanda etkili olduğu, sadece gazların değil; kül depolama alanlarının bile çevreye onlarca yıl zararı olduğu biliniyor.

 

Çan 18 Mart Termik Santralinin yattığı hava kirliliği ise AB Normlarının bile çok üzerinde olduğu devletin resmi ajanslarınca defalarca kamuoyuna açıklandı. STK'ların Çan'da yaptığı araştırmalarda vatandaşlarda görülen Kanser vakalarındaki artış ile solunum yolları rahatsızlıklarında görülen artış endişe verici boyutlarda. Biga Yarımadası, Çan'da faaliyet yürüten ikinci santral ile Yenice'de yapılması planlanan Termik Santral için çevre örgütleri hukuki mücadeleyi sürdürüyor. Tüm bu olumsuzluklara rağmen hükümete bağlı bakanlıklar halen vatandaşların sağlığı konusunda herhangi bir önlem almadığı gibi, Termik Santral bacalarına filtre takılmasını de 2,5 yıl erteleyen yasa tasarısını meclisten geçirdi.
Bu haber 5105 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI