Bugun...
Bizi izleyin:CHP'nin Kuruluşunun 98.Yıldönümü Törenle Kutlandı

Tarih: 09-09-2021 08:23:00 Güncelleme: 09-09-2021 08:31:00 + -


Cumhuriyet Halk Partisinin kuruluşunun 98.yıldönümü Çanakkale'de düzenlenen törenle kutlandı.


CHP'nin Kuruluşunun 98.Yıldönümü Törenle Kutlandı

Cumhuriyet Halk Partisinin kuruluşunun 98.yıldönümü Çanakkale'de düzenlenen törenle kutlandı. Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törene CHP İl Yönetimi, Merkez İlçe Yönetimi, Kadın ve Gençlik Kolları yönetimlerinin yanı sıra CHP Milletvekili Özgür Ceylan, önceki dönem İl Başkanlarından İsmet Güneşhan ve Serdar Soydan, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve partililer katıldılar. Saygı duruşu ve İstiklal marşının ardından Atatürk anıtına çelenk bırakıldı.

 

CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural günün anlam ve önemine atfen yaptığı konuşmada; "Bugün bizim en mutlu günümüz. 98 yıl önce resmen kurulan Cumhuriyet Halk Partisi yaşamını, aynı kararlılıkla, aynı özveriyle, aynı duruşuyla ve daha da güçlenerek sürdüğüne tanık olmak bizler için büyük bir onur ve mutluluktur.


Temelleri 4 Eylül 1919'da Sivas Kongresinde atılanCumhuriyet Halk Partisi, Kurtuluş savaşı yıllarında “Milli Mücadeleyi” yürütmek, tüm toplumsal kesimlerle ulusal birliği sağlamak amacıyla kurulan “Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti”nin devamı olarak, Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından, 9 Eylül 1923’te “Halk Fırkası” adıyla kurulmuştur. Halk Fırkası daha sonra 1924 yılında “Cumhuriyet Halk Fırkası”, 1935 yılında ise “Cumhuriyet Halk Partisi” adını almıştır.Cumhuriyet Halk Partisi'nin bugünkü mirasçıları olarak, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti'nin emperyalizm karşısındaki kararlılığını, Kuvayı Milliye'nin işgal orduları karşısındaki azmini, 98'inci kuruluş yıl dönümümüzde yüreğimizde taşıyoruz.


CHP; Kapitülasyonlar sonucu emperyalist ülkelerin pazarı durumuna düşmüş bir ülkenin kurtuluş ve kuruluşunu gerçekleştiren, dünyanın en köklü ve Türkiye’nin ilk siyasi örgütlenmesidir.


CHP; kurucumuz ve ilk Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan, Cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son veren ve ulusal birliği sağlayan partidir.


Hukuk ve Eğitim gibi, toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye’yi biçimlendiren partimiz, ulusal sanayinin ve ekonominin gelişmesine de öncülük etmiştir.


2. Dünya savaşı sonrasında tek parti konumunun tüm olanaklarına karşın, çok partili rejime geçişi sağlayarak Türkiye’nin demokratikleşmesi sürecinde de öncü misyonunu sürdürmüştür.


Türkiye’nin Birleştirici gücü olan partimiz, çağdaş, laik ve demokratik sosyal hukuk devletinin, yargı bağımsızlığının, insan haklarının, kadın erkek eşitliğinin, çevrenin, doğanın, yaşamın, hoşgörünün, huzur ve barış ortamının savunucusu ve teminatıdır. Günümüzde, tek adam rejimi tarafından birer birer yok edilmeye çalışılan cumhuriyet kazanımlarının yılmaz savunucusu, karanlığın ve cehaletin amansız düşmanıdır.


Dolayısıyla partimiz CHP sıradan bir parti değildir. CHP, avukatlık bürolarında hazırlanan, bir dilekçeyle kurulan bir parti değildir. CHP dünyanın en eski ve en köklü ve demokrasi mücadelesi veren tüm toplumların örnek aldığı bir demokrasi ve insan hakları partisidir. Bir sosyal devlet partisi ve Bağımsızlığı ilke edinen bir partidir. KökleriniKuvayıMilliyedenalan ve gücünü hak, hukuk, adalet mücadelesi veren halktan almış bir partidir.


98 yıllık şanlı geçmişiyle ulu bir çınar olan Cumhuriyet Halk Partisi,  birlik ve bütünlüğü korumak, toplumsal barışı sağlamak, demokrasiyi güçlendirmek ve sosyal adaleti hakim kılmak için Atatürk’ün aydınlattığı yolda büyük bir azim ve kararlılıkla yürümeye devam edecektir..

 

Değerli CHP’li yol arkadaşlarım;
Kurucumuz olan Mustafa Kemal Atatürk’ün önünde;
Oligarşi düzenine mahkum edilen, yoksullaştırılan ve halktan uzaklaşarak saraydan yöneten tek adamın dayattığı rejimin karşısında tek amacımız; Atamızın ve silah arkadaşlarının kurduğu güzel Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracağımıza, hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği bir Türkiye'yi inşa etmek için mücadeleyi bırakmayacağımıza, Atamızın İlke ve devrimleri ile ikinci yüzyıla çağrı beyannamemizin ışığında kuracağımız halkın iktidarında, ülkemizi işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesinin de ötesine taşıyacağımıza, mücadelemizi hakimiyetin kayıtsız, şartsız milletin olana dek sürdüreceğimize söz veriyoruz.

 

CHP, Türkiye Cumhuriyetini kuran ve demokrasiyi özümsemiş parti olarak, Türkiye'nin aydınlık gelecek hedefi ile halkımızı kucaklamaya devam edecektir. CHP olarak 98. Yılımızda 9 Eylül 1923’te yakılan meşalenin yolumuzu aydınlattığını, hiç dinmeyen coşku ve kararlılığımızla eşitlikçi, özgürlükçü, üreten ve halkımızla paylaşan, gelişmiş ve aydınlık bir Türkiye için Cumhuriyet Halk Partisini iktidara taşıyacağımıza olan inancımla Partimizin 98.kuruluş yıl dönümünü kutluyorum.


Bu duygularla partimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, 2. Genel Başkanımız İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Erdal İnönü, tüm yakın çalışma arkadaşlarını ve şehitlerimizi bir kez daha saygı, şükran ve özlemle anıyor, bugün aramızda bulunan Hikmet Çetin, Altan Öymen, Murat Karayalçın, Deniz Baykal ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğluna da sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.Cumhuriyet Halk Partimizin kuruluşunun 98. yıl dönümü kutlu olsun" ifadelerini kullandı.

 
Bu haber 1442 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI