Bugun...
Bizi izleyin:CHP'nin 96.Yıldönümü Törenle Kutlandı

Tarih: 09-09-2019 12:38:21 + -


Cumhuriyet Halk Partisi(CHP)'nin kuruluşunun 96.yıldönümü nedeniyle CHP İl Başkanlığı önderliğinde, partililerinde katılımıyla Cumhuriyet Meydanında Atatürk anıtına çelenk sunumu gerçekleştirildi. Burada yapılan törenin ardından İsmet İnönü'nün anıtında da ayrıca tören düzenlendi.


CHP'nin 96.Yıldönümü Törenle Kutlandı

CHP'nin kuruluşunun 96.yıldönümü nedeniyle Çanakkale'de Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk anıtında tören düzenlendi. CHP İl Başkanlığı öcülüğünde, Merkez ilçe yönetimi, Belediye Başkanları, CHP Genel Sekreteri ve Çanakkale Milletvekili Av.Muharrem Erkek, Milletvekili Özgür Ceylan ve çok sayıda partili ile vatandaşların katılımıyla gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Atatürk Anıtına çelenk sunuldu.

 

Törende konuşma yapan CHP Çanakkale İl Başkanı İsmet Güneşhan, büyük bir gurur yaşadıklarını ifade ederek; "Bugün biz burada Ülkemizi kurtaran ve kuranlar olarak 96.ncı kuruluş yıl dönümümüzü kutlamanın onurunu, mutluluğunu ve haklı gururunu yaşıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi, Kurtuluş savaşı yıllarında “Milli Mücadeleyi” yürütmek, tüm toplumsal kesimlerle ulusal birliği sağlamak amacıyla kurulan “Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti”nin devamı olarak, Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından, 9 Eylül 1923’te “Halk Fırkası”” adıyla kurulmuştur. Çünkü ilk Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı henüz bitmeden ülkenin geri kalmışlığını ve çöküş tehlikesini ortadan kaldırmak, çağdaş bir toplum yaratmak amacıyla devrimler yapmak istiyordu. Bu amaçlara ulaşmak ise ancak gücünü halktan alan bir siyasi parti ile mümkün olabilirdi. Partimiz daha sonra 1924 yılında “”Cumhuriyet Halk Fırkası””, 1935 yılında ise “Cumhuriyet Halk Partisi” adını aldı" dedi.

Konuşmasına devam eden İsmet Güneşhan; "1927 yılında Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik ve Laiklik CHP'nin dört temel ilkesi olarak benimsendi. 1935 yılında ise Devletçilik ve Devrimcilik ilkeleri de eklenerek partinin temel ilkeleri altıya çıkarıldı. Bu ilkeleri simgeleyen altı ok da, CHP'nin simgesini oluşturdu. CHP; Kapitülasyonlar sonucu emperyalist ülkelerin pazarı durumuna düşmüş bir ülkenin kurtuluş ve kuruluşunu gerçekleştiren, dünyanın en köklü ve Türkiye’nin en eski siyasi örgütlenmesidir" dedi.

 

"TÜRKİYE'NİN ÖNCÜ PARTİSİ CUMHURİYET HALK PARTİSİDİR"

CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan konuşmasının devamında; "CHP, kurucumuz ve ilk Genel Başkanımız  Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan, Cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son veren ve ulusal birliği sağlayan partidir. Hukuk ve Eğitim gibi toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye’yi biçimlendiren partimiz, ulusal sanayinin ve ekonominin gelişmesine de öncülük etti. 2. Dünya savaşı sonrasında tek parti konumunun tüm olanaklarına karşın, çok partili rejime geçişi sağlayarak Türkiye’nin demokratikleşmesi sürecinde de öncü misyonunu sürdürmüştür. Partimiz 1960'lı yıllarda Türkiye’nin yaşadığı modernleşme sürecinin yansımaları olarak ortaya çıkan göç, kentleşme ve sanayileşme gibi dinamikler kapsamında “ortanın solu” nu benimsemiştir" dedi.

"96 YILLIK ŞANLI GEÇMİŞİYLE ULU BİR ÇINAR OLAN CHP.."

Türkiye'nin Cumhuriyet tarihine damga vuran ve asırlık bir çınar olarak CHP'yi tanımlayan İsmet Güneşhan; "Türkiye Cumhuriyeti’ni kurma ve ülkemizin en köklü partisi olma gibi sahip olduğu ayrıcalıklı tarihsel miraslarıyla, geleneğini ve temellerini en iyi şekilde temsil eden ilkelerin yanı sıra, sosyal demokrasinin evrensel ilkelerini de benimseyen partimiz bu çerçevede uluslararası ölçekte faaliyetlerini sürdüren Sosyalist Enternasyonal ve Avrupa Sosyalistler Partisine de katılım sağladı.

Türkiye’nin Birleştirici gücü olan partimiz, çağdaş, laik ve demokratik sosyal hukuk devletinin, yargı bağımsızlığının, insan haklarının, kadın erkek eşitliğinin, hoşgörünün, huzur ve barış ortamının savunucusu ve teminatıdır. Günümüzde, tek adam rejimi tarafından birer birer yok edilmeye çalışılan cumhuriyet kazanımlarının yılmaz savunucusu, karanlığın ve cehaletin amansız düşmanıdır. 96 yıllık şanlı geçmişiyle ulu bir çınar olan CHP,  birlik ve bütünlüğü korumak, toplumsal barışı sağlamak, demokrasiyi güçlendirmek ve sosyal adaleti hakim kılmak için Atatürk’ün aydınlattığı yolda büyük bir azim ve kararlılıkla yürümeye devam edecektir. Ebedi Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk benim iki önemli eserim var demiştir. Biri Türkiye Cumhuriyeti diğeri ise Cumhuriyet Halk Partisidir" dedi.

 

"CHP, BU ÜLKENİN GÜVENCESİDİR, SİGORTASIDIR"

CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan sözlerine şu ifadelerle son verdi; "CHP bu ülkenin güvencesidir. Sigortasıdır. CHP si var oldukça Türkiye Cumhuriyeti de ilelebet payidar kalacaktır. Bu duygularla partimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, 2. Genel Başkanımız İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Erdal İnönü, tüm yakın çalışma arkadaşlarını ve şehitlerimizi bir kez daha saygı, şükran ve rahmetle anıyor, bugün aramızda bulunan Hikmet Çetin, Altan Öymen, Murat Karayalçın, Deniz Baykal ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na da sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 96.yıl dönümü kutlu olsun. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti, yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi." Cumhuriyet meydanında törenin ardından CHP'liler İsmet İnönü'nün anıtını da ziyaret ederek çelenk sunumu gerçekleştirdiler.
Bu haber 735 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI