Bugun...
Bizi izleyin:CHP Milletvekillerinden Altın Madenciliğine Araştırma Önergesi Teklifi

Tarih: 01-08-2018 13:10:44 + -


CHP Çanakkale Milletvekilleri Muharrem Erkek ve Özgür Ceylan, Kirazlı’da yapılmak istenen siyanürlü Altın Madenciliğinin Çanakkel'nin doğasına vereceği zararların araştırılması için TBMM’ne araştırma önergesi verdiler.


CHP Milletvekillerinden Altın Madenciliğine Araştırma Önergesi Teklifi

Geçtiğimiz hafta Çanakkale Valiliğinin Kirazlı’da altın ve gümüş madenciliği işletmeciliği yapacak olan Maden Firması lehine Gayri Sıhhı Müessese Ruhsatı vermesi sonrasında CHP Çanakkale Milletvekilleri Muharrem Erkek ve Özgür Ceylan harekete geçtiler. TBMM’ye araştırma önergesi veren Milletvekilleri siyanürlü altın madenciliği sebebiyle Çanakkale’nin tek içme su kaynağı olan Atik Hisar Barajının geri dönülemez ölçüde zarar göreceğini ve bu zarar nedeniyle 2 milyon kişinin etkileneceği belirtildi.

 

“ÇANAKKALE’YE 100 YIL ÖNCE SAVAŞ MAKİNELERİ İLE SALDIRANLAR BUGÜN..”

 

CHP Çanakkale Milletvekilleri Muharrem Erkek ve Özgür Ceylan tarafından ortak kaleme alınan araştırma önergesinin gerekçesinde şu ifadeler yer aldı; “Dünyamızın üstündeki yer kabuğunun katman katman soğumasının üstünden milyonlarca yıl geçti.  Yaşlı bir dünyada yaşıyoruz ve o yaşlı dünya her şeye rağmen dönüyor. Dünyamız yüz yıllardır büyük acılar, büyük savaşlar, büyük yıkımlar, büyük göçler yaşadı. İnsanlık, İlkçağdan bu yana biriktirdiklerini, yarattıklarını yerle bir edip, her defasında yeniden inşa etti. Avrupa, kıtası ikinci dünya savaşından önce yüzyıl savaşlarını yaşadı. Yüz yıl insanlar birbirini mezhep savaşlarında boğazladı. İnsanlık Ortaçağ karanlığını aşarak bilgiyi biriktire biriktire geldi bugünlere. İnsanlığın yarattığı değerlerin insan eliyle yeniden inşası mümkün olabilirken, vahşi kapitalizmin kar hırsı ile katledilen doğanın yeniden kazanımı mümkün olmayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti’nin önsözünün yazıldığı topraklara, Çanakkale’ye, yüz yıl önce savaş makineleri ile saldıran vahşi kapitalizmden beslenen emperyalizm, bugün altın madenciliği ve termik santraller eliyle saldırıyor.”

 

ANAYASA’NIN 56. MADDESİ HATIRLATILDI

 

CHP Çanakkale Milletvekilleri araştırma önergesinde Anayasa’nın 56 Maddesine atıfta bulunarak; “Anayasamızın VIII. Bölümü Sağlık, Çevre ve Konut başlığını taşımaktadır. 56. Maddenin bir ve ikinci fıkraları “Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir.” hükümleri ile devletin çevrenin korunmasındaki sorumluluğunu ve görevini açıkça ortaya koymaktadır.

Anayasal çerçeve bu kadar açık olmasına rağmen bugün Çanakkale’de ya yargı hiçe sayılarak ya da mülki idare Anayasal çerçeveyi göz ardı ederek verdiği kararlarla, özelde Çanakkale’nin ve aslında binlerce yıllık tarihi mirası ile Kaz Dağları olarak bilinen İda Dağı’nın yok edilmesine çanak tutmaktadır” ifadelerini kullandılar.

 

“RUHSATIN VERİLMESİ İLE 2 MİLYON KİŞİ ETKİLENECEK”

 

Çanakkale’de bulunan yer altı sularının Midilli ve Yunanistan’ın bir bölümüne kadar içme su kaynaklarını beslediği hatırlatılan gerekçede; Çanakkale Valiliği tarafından verilen GSMR ile bölgede 2 milyon kişinin içme suyu kaynaklarının kirletileceği vurgulandı; “Atik Hisar Su Barajı Havzası içerisinde yer alan ve ÇED süreci ile ilgili yasal süreçleri tartışmalı olan ‘Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artışı ve Zenginleştirme Tesisi Projesi’ için Çanakkale Valiliğinin, Gayri Sıhhi Müessese Ruhsatı (GSMR) vermiş olması, yaklaşık iki milyon insanın sağlıklı, güvenilir, temiz içme suyu kaynağı olan havzanın kirletilmesine onay vermek anlamı taşımaktadır. Kirazlı madeni ile ilgili ÇED iptal davaları devam ederken, yeraltı ve yer üstü su kaynaklarını, doğal varlıkları, biyolojik çeşitliliği, orman ekosistemini ve yaşam alanlarını yok edecek olan ağaç kesimine izin verenler, maden şirketinin bir şekilde işletme ruhsatı alacağını öngörmüş olmalılar ki yapılan kesimleri o dönem izlemekle yetinmiş görevlerini ifa etmeyerek yaşanan insanlık suçuna ortak olmuşlardır. Çanakkale Valiliğinin kararıyla ağaç katliamının ve Çanakkale’nin tek içme suyu kaynağı olan Atik Hisar Barajı su toplama havzasında siyanürle altın çıkarma faaliyetlerin önü açılmış oluyor.”

 

“BU KARARLA SİYANÜRLÜ ALTIN MADENCİLİĞİNİN ÖNÜ AÇILMIŞTIR”

 

Kömürlü Termik Santralleri ile Çanakkale’nin havasının ve verimli topraklarının kirletildiği, son olarak onaylanan ruhsat ile Çanakkale’nin havasının yanında suyunun ve toprağının da zehirleneceği belirtilen gerekçede; “24 Haziran seçimlerinin ardından verilen ÇED onayları ile Çanakkale ve Kaz Dağları adeta ölüme mahkûm edilmektedir. Çanakkale, verimli toprakları ve sahip olduğu orman zenginliği ile ülkemizin en zengin illeri arasındadır. Kaz dağları ve yöresi büyük kentlerde nefes alamayan yurttaşlarımızın oksijen depolamak için geldiği tarihi ve doğal güzellikleri bir arada yaşadığı bir bölgemizdir. Son yıllarda kurulan kömürlü termik santrallerin cehennem bacaları ve siyanürle gerçekleştirilen madencilik faaliyetleriyle hızla kirletilmeye başlanan bu bölge insanlığın ortak mirasıdır ve korunması için azami özenin gösterilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması gereken bir doğa harikasıdır” ifadeleri yer aldı.

 

“KİRLİLİK VE ETKİLERİ ARAŞTIRILSIN”

 

Termik Santral ve Madencilik nedeniyle Çanakkale’nin doğasının kirletildiği belirtilen gerekçede; TBMM tarafından Araştırma yapılması istendi; “Çanakkale ve bölgenin havasının, suyunun, toprağının zehirlenmeye devam edilmesi durumunda telafisi mümkün olmayan sonuçlar ortaya çıkacağından bölgede faaliyet yürüten termik santrallerin ve madencilik faaliyetlerinin oluşturacağı kirliliğin, insan ve hayvan sağlığına, tarım alanlarına, yer altı su rezervlerine ve yer üstü su kaynaklarına olan etkilerinin tespiti ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Anayasa’nın 98 ve TBMM İç Tüzüğü’nün 104 ve 105. Maddeleri gereğince Meclis araştırması açılmasını arz ederiz.”
Bu haber 1113 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI