www.ibrshop.com
Bugun...
Bizi izleyin:CHP Merkez İlçe Başkanı "İbrahim Can Ergun"

Tarih: 02-09-2023 06:48:11 Güncelleme: 02-09-2023 06:58:11 + -


CHP Merkez ilçe delege seçimlerini zaferle tamamlayan Beyaz Liste’nin Merkez İlçe Başkan adayı İbrahim Can Ergun ve yönetimi delegelerin oylarıyla göreve başladılar. 16 kişilik yönetim kurulunun yüzde 80’inin 45 yaş altında isimlerden oluşturan CHP’nin yeni Merkez İlçe Başkanı İbrahim Can Ergun; “Siyasette hiç bilinmedik, yeni yüzlere de yönetimimizde yer veriyoruz. Yönetimimizde tecrübe ile gençliği bir araya getiriyoruz ama daha ağırlıklı olarak gençlerden oluşan bir yönetimimiz var” dedi.


CHP Merkez İlçe Başkanı

1 Eylül 2023 tarihinde gerçekleştirilen Merkez İlçe Kongresinde Mavi Liste adayı Evren Kızoğlu yarıştan çekilince kongre İbrahim Can Ergun tek aday oldu. Kongre divan başkanlığını Av.Muharrem Erkek’in yaptığı kongreye Milletvekilleri Özgür Ceylan ve İsmet Güneşhan, Belediye Başkanları, eski partili yöneticileri, delegeler katıldılar. Divan başkanlığına Muharrem Erkek, yazmanlıklara ise Bilge Şimşek ve Gizem Enginoğlu seçildiler.

 

“CİDDİ BİR ÖZELEŞTİRİ YAPARAK İLERLEMEK ZORUNDAYIZ”

14 Ve 28 Mayıs seçimlerinin yenilgiyle sonuçlanmasının kabul edilir bir yanı olmadığını ifade eden Muharrem Erkek yaptığı konuşmada “CHP’nin çok değerli delegeleri ve üyeleri kurultaya gidiyoruz. Bu tarihi dönemde maalesef kazanmamız gereken bir seçimi kaybettik. Bunun nedenlerini uzun uzun tartışabiliriz ama bunu özgüvenle söylemek zorundayız. Sorumluluk en başta bizlerde. Sorumluluk en başta Genel Başkanımızda, parti meclisimiz ve MYK’dadır. Onun için ciddi bir özeleştiri yaparak ilerlemek zorundayız. Kongreler bittikten sonra kurultayımızı gerçekleştireceğiz. Kurultayda yeni bir parti meclisi ortaya çıkacak. Önümüzdeki yerel seçimleri kazanmak zorundayız. Genel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybettikten sonra yerel seçimi kaybedersek ülkemizi bambaşka noktalara sürükleyebilir. Genel iktidara ve demokrasiye çok sahip çıkacağız. Parti Meclisimiz Türkiye’nin her yerinde adayları saptarken; bu dönemde en güçlü adaylarla yerel seçimlere gitmek zorundadır. Bu da bizim halkımıza ve partimize karşı sorumluluğumuzdur” dedi.

“ASIL OLAN CHP ÜYELİĞİDİR..”

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde CHP Merkez İlçe Kongresinin yapıldığına dikkat çeken Muharrem Erkek; “Dünyamız da çok zor bir dönemden geçiyor; Ukrayna’da savaş var, İklim krizi barışı etkiliyor, gelir dağılımındaki adaletsizlik, küresel eşitsizlikler barışı etkiliyor. Daha sürdürülebilir ve daha adil, barışçıl bir gelecek için birlikte çalışalım istiyorum. Barış için adalet için hep birlikte çalışmak zorundayız. Yerel seçimlere giderken partimiz için de ülkemiz için de birlikte çalışacağız. Hep birlikte çalışmak için İl, ilçe veya milletvekili olmak şart değil. Asıl olan CHP üyeliğidir. CHP üyeliği de onurlu bir toplum hizmetidir. Çanakkale’de de önemli başarılara imza atacağız. Kongremiz hayırlı olsun, yolumuz açık olsun, yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi örgütü” dedi.

 

CHP MERKEZ İLÇE KONGRESİ TEK LİSTE İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Blok liste önerisi geldi. Önerge üzerinde görüş bildirmek isteyen çıkmayınca yapılan oylamada sonucunda öneri oy çokluğu ile kabul edildi. Yönetim kurulu faaliyet raporu ve hesaplarının okunmasından sonra oy çokluğu ile raporlar oy birliğiyle kabul edildi. İbrahim Can Ergun başkan adayı olarak yönetim kurulu listesini divana verdi. Divan’da sunulan tek liste onaylayarak kabul edildi.

 “BİRBİRİMİZİ AŞAĞIYA ÇEKMEYE DEĞİL; ÖRGÜTLÜLÜĞE İHTİYACIMIZ VAR”

CHP Merkez İlçe Kongresine tek aday olarak giren Başkan İbrahim Can Ergun ise yaptığı konuşmasında; “Bildiğiniz üzere 14 ve 28 Mayıs Seçimleri sonrasında tabanımız haliyle yalnız hissetti ve yılgınlığa kapıldı. Anlamlı gelen şeylerin pek çoğu bir anlam ifade etmez gibi oldu. Şiddetin, kadın cinayetlerinin, çocuk istismarının, yolsuzluğun, işsizliğin kol gezdiği bir ortamda elbette hepimiz kaygılanıyoruz. Seçim sonrasında, muhalif seçmen de iktidara oy veren seçmen de kaygılı. Çünkü aynı ülke sorunlarından belli ölçüde nasiplerini alıyorlar. Bu yılgınlığın içinden çıkmak için birlikte umudu yeşertmek gerekiyor. Bir şey yapmadığımızda teslim olmuş, çaresiz hissediyoruz. Toplumsal bağların, doğanın parçası olmak, çalışmak, talep etmek, hakkını aramak, sevmek, üretmek bizlere iyi gelecek olan şeyler... Birbirimizi aşağı çekmeye değil, dayanışma kültürünü artırmaya, örgütlülüğe ihtiyacımız var” dedi.

 

“DEĞİŞİMİ GERÇEKLEŞTİRİP ÜLKE GÜNDEMİNE BİR AN ÖNCE DÖNMELİYİZ”

CHP içerisindeki değişim taleplerinin bir an önce son bularak ülke gündemine dönülmesinin önemine dikkat çeken Can Ergun; “Parti içi değişim tartışmalarının olması gayet doğal ancak hızlı bir şekilde örgütlerimizdeki değişimi gerçekleştirip ülke gündemine dönmemiz gerekmektedir. Zira ana akım medya, sorgulaması en kolay konu olarak partimizi görmekte ve bu durum tek adam rejiminin halkın sırtına daha çok ekonomik yük bindirmesinde perde görevi görmektedir. Yoksulluğun giderek artması,orta sınıfın yok olması sonucu ortaya çıkması muhtemel demokratik halk tepkisini toplumsallaştıramazsak,bunun ülkemiz adına ciddi olumsuz sonuçları olacaktır. Biz siyaset yükünün altına elini koyanların en önemli motivasyonu ve aradığımız başlangıç enerjisi belki de memleketimize karşı sorumluluklarımızdır. İşte sosyal demokratlık iddiasındaki bir partinin mensuplarının unutmaması gereken en önemli konu bu sorumluluk duygusudur. Bu duygu bizim umut itkimiz olacaktır. Tüzüğümüzün 1. Maddesinde geçen cümleyi olduğu gibi aktarmak isterim: Cumhuriyet Halk Partisi, başta Kurtuluş Savaşımız olmak üzere Aydınlanma ideallerini, emek mücadelelerini, sosyal demokrasinin özgürlük, eşitlik ve dayanışma ilkelerini benimseyen çağdaş demokratik sol bir siyasal partidir” dedi.

“BAŞARIYI YAKALAYACAĞIMIZ YENİ BİR CHP ÖRGÜTÜ OLUŞTURMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

CHP’de değişimin ve yenilenmenin kaçınılmaz olduğuna dikkat çeken Can Ergun; “Özetle biz bu hedef ile yola çıkıyor, siyasal mücadelenin dinamik bir unsuru olmanın sözünü veriyoruz. Tüm partililerimiz siyasal ideolojik mücadelenin aktif üyeleri olarak dönüşecek böylece daha kitlesel mücadeleler organize ederek gericiliğin baskılarını boşa çıkaracak, mücadele sonucu kazanmanın morali ile beraberinde seçim başarılarını yaratacağımızı not edelim. Siyasal mücadeleyi sadece sandıktan sandığa organize edilen kampanyalar ile sınırlandırırsak başarılı olma şansımız olmayacaktır. Hemen yarından itibaren yaşamın her alanında gerici baskıcı tek adam rejiminin varlığını sürdürmek adına dayattığı tüm uygulamalara karşı örgütümüz öncülüğünde en geniş halk yığınlarının seferber edildiği mücadele ağlarını örmeye başlayarak yapacağımız başlangıç; yaklaşan yerel seçim çalışmaları içinde olmazsa olmaz bir çalışma olacaktır. Mücadele perspektifi, şimdiye kadar hepimizin rahatsızlık duyduğu parti içi bazı sorunların da ilacı olacaktır. Yenilenme ve değişim; ancak siyasal mücadele içinde aktif örgütler yaratarak özelikle partimizin her bir üyesinin bu mücadeleye katılmasını sağlayarak sağlanacaktır. Ben ve ekibim sizleri, bugüne kadar alışılagelmiş şeylerden farklı, mücadele esaslı, mücadelenin örgütlü bir disiplin ile sürdürüldüğü, sosyal demokrasinin dönüştürücü etkisini birlikte yaratacağımız, bu bağlamda başarıyı yakalayacağımız yeni bir CHP örgütünü oluşturmaya çağırıyoruz” dedi.

 

“ÜYEMİZİN TAHAKKÜM ALTINDA BIRAKILMADIĞI ÖNSEÇİMİ SAVUNUYORUZ”

Önseçim taleplerine de değinen Can Ergun, parti tüzüğünün 55’nci maddesine dikkat çekerek; “Önümüzde zorlu bir yerel seçim süreci var. Çünkü kongreler takvimimizin sonunda kısa zamanda adaylarımızı belirleyerek kamuoyu önüne çıkacağız. Aday belirleme yöntemlerinde parti tüzüğümüzün 55. Maddesi açık da olsa bizim anlayışımız üyemizin tahakküm altında bırakılmadığı, nesnel koşulların sağlanabildiği bir ortamda önseçimden yanadır. Burada üye üzerinde herhangi bir dar kadronun üyeye dayatacağı bir ortamın olmaması oldukça önemlidir. Zira siyaset felsefesi olarak makyavelist pragmatik bir anlayışı reddediyoruz. Eğer bir önseçim yapılacaksa üyenin adaylarla nesnel anlamda bir araya geldiği ve yapılacak seçimin belirleyeceği makamların mesleki, parti vizyonunu özümsemiş, en önemlisi de kamuoyunun yoğun takdirini kazanacak sonuçlar doğurması elzemdir. Bu bağlamda bilim ve mantığın evrensel kurallarını parti gerçekleriyle uzlaştırıp, toplumun çıkarlarını kişi ya da zümre çıkarlarının önüne koyan yöntemleri kollektif oluşturmalıyız. 28 Mayıs sonrası sokağın yaşadığı hayal kırıklığını göz ardı ederek sağlıklı bir siyaset üretemeyiz. Önümüzdeki yerel seçimler parti içi bir paradigma değişimi ile siyaseti yeniden sokaktan üretmemiz gereken seçimler. Yereldeki iktidar gücümüze kaya taşıyanları da hiç unutmayacağız. Geçmiş dönem görev yapmış tüm Merkez İlçe Başkanlarımıza ve yönetimlerine, kadınlara, gençlere, yol gösteren tüm siyaset mutfağının isimsiz işçilerini buradan sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Onların öğretisi sokakla bağımızı koparmamak üzerine kuruludur. Bu bağı kuracak siyaset diyalektiği işte bizim şirazemizdir” ifadelerini kullandı.

 

MERKEZ İLÇE YÖNETİM KURULU ŞU İSİMLERDEN OLUŞUYOR:

Konuşmaların ardından Merkez İlçe Başkanı İ.Can Ergun partililere ve delegelere yönetim kurulu üyelerini tanıttı. İbrahim Can Ergun’ün yönetim kurulu ise şu isimlerden oluşuyor; Ahmet Can Aktuna, Arda Cankurtaran, Didem Gül Çakır, Rezzan Zeynep Çetin, İnanç Engün, Metin Kırlı, Orhun Kutlu, Ahmet Mert Öcal, Demet Temel Özcan, Emine Pehlivan, Barış Seven, İnci Sönmez, Güllüzari Tepe, Resul Türker, Burcu Ünsal ve Sami Yılmaz.
Bu haber 1822 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
VİDEO GALERİ
YUKARI