Bugun...
Bizi izleyin:CHP, Meclis Başkanı Önder’i Topa Tuttu!

Tarih: 16-07-2021 06:02:33 Güncelleme: 16-07-2021 06:12:33 + -


Çanakkale İl Genel Meclis Başkanı Nejat Önder’in meclis üyelerine bilgi vermeden gündeme ek maddeler ekletip, meclisi bunları görüşmeye zorlamasına CHP grubu tepki göstererek salonu terk etmişti. Meclisin ikinci oturumunu hafta sonuna getirerek toplayan İl Genel Meclis Başkanı Nejat Önder, toplantıda yeter sayısını ulaşıldığını belirterek tüm maddeleri oylatıp meclisten geçirdi. Yaşanan olayları keyfiliği kanuna uydurma olarak nitelendiren CHP Grup Başkanvekili Av.Güneş Pehlivan şok açıklamalard


CHP, Meclis Başkanı Önder’i Topa Tuttu!

Çanakkale İl Genel Meclis Başkanı Nejat Önder’in meclis üyelerine bilgi vermeden gündeme ek maddeler ekletip, meclisi bunları görüşmeye zorlamasına CHP grubu tepki göstererek salonu terk etmişti. Meclisin ikinci oturumunu hafta sonuna getirerek toplayan İl Genel Meclis Başkanı Nejat Önder, toplantıda yeter sayısını ulaşıldığını belirterek tüm maddeleri oylatıp meclisten geçirdi. Yaşanan olayları keyfiliği kanuna uydurma olarak nitelendiren CHP Grup Başkanvekili Av.Güneş Pehlivan şok açıklamalarda bulunarak Önder’i hedef aldı.

 

CHP’SİZ MECLİS TOPLANTISI!
Çanakkale İl Genel Meclisi Temmuz ayı 5. bileşimi 1. oturumu gündem maddelerinin görüşülmesinde olaylar yaşanmış, gündem maddelerine, il Genel Meclisi Başkanı Nejat Önder tarafından direk olarak ilave edilen maddelerin görüşülmesine geçilmesi ile mecliste tansiyon yükselmişti. CHP İl Genel Meclisi Grup başkanvekili avukat Güneş Pehlivan gündeme sonradan ilave edilen maddelerin görüşülmesine tepki göstermiş, gündem maddeleri konusunda bir bilgiye sahip olmadıkları gibi gündem maddeleri hakkında da herhangi bir raporun hazırlanmamasından dolayı gündem maddelerin görüşülmesinin etik olmadığını ve bu gündem maddelerini görüşmeyeceklerini ve yapılan oylamalara da katılmayacaklarını ifade etti. Güneş’in konuşmasının ardından CHP Grubu meclis salonunu terk etmişti. Yaşanan olayın ardından Meclis başkanı Nejat Önder meclis toplantısına ara vermiş 5. bileşim 2. Oturumuna geçildiğinde meclisin toplanması için yeter sayın olan salt çoğunluğa ulaşılamadığı için İl Genel Meclisi 5. Bileşim 2. Oturumunu hafta sonuna denk gelen 10 Temmuz Cumartesi gününe aldı.

RES PROJESİ YANGINDAN MAL KAÇIRIRCASINA GEÇTİ!
Geçtiğimiz hafta sonu yapılan toplantıya AK Parti ve MHP’li meclis üyeleri katıldı. 17 üyenin katıldığı toplantıda, Meclis Başkanı Nejat Önder tarafından doğrudan gündeme alınan 8 gündem maddesi de okunarak oylandı. Meclis Başkanı Nejat Önder’in maddelerin bir çoğunda red oyu kullanması dikkatlerden kaçmazken MHP Grup Başkanvekili Enver Koç, Rüzgar enerji santralı işle ilgili dosya ya yeterli bilgi olmadığı gerekçesi ile Meclis Başkanı Nejat Önder ile beraber red oyu kullandı.  8 gündem maddesi de oy çokluğu ile kabul edildi.

 

“MECLİS BAŞKANI SEÇİLMEKTEKİ MAHARETLERİ KAMUOYUNUN MALUMU..”
Bir haftadır yaşanan gelişmeler karşısında sessizliğe bürünen CHP Grubu adına Meclis başkanvekili Av.Güneş Pehlivan sert açıklamalarda bulundu. Pehlivan yaptığı yazılı açıklamada; “Çanakkale İl Genel Meclisi’nin temmuz ayının 5. Birleşim toplantısının başlama saatinden 2 saat önce ilan edilen gündem ile Meclis Başkanı içinde Bayramiç Çaldağ köyünde yapılması planlanan RES projesi de dahil olmak üzere bazı imar dosyalarını komisyon çalışma ve raporları tamamlanmaksızın, doğrudan gündeme alma yetkisini kullanarak gündeme almış, Cumhuriyet Halk Partisi grubu da bu işleyişin bir parçası olmamak adına doğrudan gündeme alınmış maddelerin hiçbirine katılmamıştır. Bundan sonra da böyle bir işleyişin parçası olmayacağımızı mecliste ifade etmiş bulunmaktayız” dedi.

 

“TOPLANTI BAŞINDAN SONUNA MEVZUAT İHLALLERİYLE DOLUDUR”
CHP’siz gerçekleşen meclis toplantısında mevzuat ihlalleri yapıldığını belirten Güneş Pehlivan; “Söz konusu meclis toplantısı başından sonuna kadar mevzuat ihlalleriyle doludur. Meclis başkanı seçilmekteki maharetleri kamuoyunun malumu olan yeni meclis başkanı, meclisi yönetememektedir. Kanundaki yetkilerini kullandığını iddia eden meclis başkanı, bu yetkileri yalnızca meclis teamüllerini kendi keyfiyeti doğrultusunda çiğnerken kanuna başvurmaktadır. Aynı kanun gündemin en az 3 gün önce üyelere bildirilip halka açık bir şekilde ilan olunmasını öngörmekteyken, toplantıdan yalnızca iki saat önce gündem ilan etmiştir. Gündemin 5. maddesinin alt başlığı olan 9. komisyon raporu oylanırken divan katibinin salondan ayrılmış olduğu halde bunu görmezden gelerek oylamaya devam eden ve oylama sonucunu bir üyenin yokluğunda tutanaklara oybirliği ile geçiren meclis başkanı, gündemin devam eden maddelerindeki bir imar dosyasının komisyon raporu oylamasında; oylama sonucunu itirazlar üzerine 3 kez saymış olmasına rağmen; ısrarla sonucu değiştirerek ilan etmiş, daha sonradan video görüntüleriyle de tespit olunduğu üzere meclis çoğunluğu tarafından evet oyu verilen dosyanın reddi yönünde karar ilan ederek meclis iradesini manipüle etmekten bir sakınca görmemiştir. Bununla birlikte, mevzuat gereği İl Genel Meclis toplantıları 5 günü aşamayacağından, meclis başkanının toplantının 5. birleşimini 9 Temmuz Cuma günü tamamlayarak bitirmesi gerekirken 2. oturumu CHP Grubu olarak yine katılmadığımız, takip eden 10 Temmuz Cumartesi gününde düzenlemiştir” ifadelerini kullandı.

“ÇANAKKALE KAMUOYUNA SESLENİYORUM: İNANMAYINIZ”
Mecliste yaşanan ihlalleri ve Nejat Önder’in toplantıda sarf ettiği sözlere değinen Güneş Pehlivan; “Göreve gelir gelmez, bugüne dek Çanakkale’de hangi siyasi partiye mensup olursa olsun meclis başkanlığı yapmış hiçbir meclis başkanının uygulamadığı şekilde gündem dışı konuşma haklarını sınırlamak, Cumhuriyet Halk Partisiyle mutabakatta bulunmaksızın gündem ilan etmek, gündemleri toplantı saatine kısa bir süre ilan etmek, meclis toplantılarının 5 günlük yasal süresini aşmak gibi yöntemlerle meclisin işleyişini, uyum ve dayanışmasını tek taraflı olarak sürekli bozma çabasında olan Meclis Başkanı üstüne üstlük Ulupınar köyündeki imar plan teklifi incelenirken komisyonun sahada incelemeye gitmediğini iddia ederek cevap verirsek “istifa edeceğini” söylemiştir. Çanakkale kamuoyuna sesleniyorum. İnanmayınız. Dünya üzerinde yazılmış her ahlak kuralını ve değerler sistemini yıkmak pahasına kendisini meclis başkanı seçtirmiş bir kişi toplumda yanlış kanaat oluşturmaya çabalayıp, çıkarımının yanlışlığının ortaya çıkmasıyla mı istifa edecek? Güldürmeyiniz bizi” dedi.

 

ÖNDER “GİTMEDİLER İSTİFA EDERİM” DEDİ… GÜNEŞ “GİTTİK, TUTANAKLAR VAR” DEDİ
Nejat Önder CHP’lilerin olmadığı toplantıda; Ulupınar köyündeki imar plan teklifi incelenirken komisyonun sahada incelemeye gitmediğini iddia ederek “istifa edeceğini” söylemişti. Önder’in açıklamasına yanıt veren Av.Güneş Pehlivan; “İmar ve Bayındırlık Komisyonu 4 CHP’li, 3 AKP’li üyeden oluşan bir komisyondur. Meclis başkanı işleyişten bu denli habersizdir. Söz konusu imar plan teklifi komisyona sevk edildikten sonra, özellikle de Cumhuriyet Halk Partisinin Genel Başkan Yardımcısının da hissesi bulunan bir araziyi konu alması sebebiyle, herhangi bir iddiayı bertaraf etmek için o dosyanın sahadaki incelenmesinde komisyonun 7 üyesinin de bulunmasını sağlamak için çalışan biziz. Salt bu sebeple, sahadaki çalışmaya katılımı kolaylaştırmak adına bu dosyanın sahadaki incelemesine meclis toplantılarının devam ettiği hafta gidilmiştir. Saha incelemelerinde tüm komisyon üyelerinin bulunma zorunluluğu yoktur. Tek üyeyle bile inceleme yapılabilir. Özellikle meclis toplantısı yapılmayan haftalarda yapılan saha çalışmalarında komisyon üyelerimizin bulundukları ilçelerden yol-mesafe durumu söz konusu olduğundan komisyon çalışması tüm üyelerin katılımı ile yapılması mümkün olmamaktadır. Bu sebepten tüm üyelerin halihazırda meclis toplantısına geleceği için katılımın tam ve eksiksiz olmasını kolaylaştırmak adına meclis toplantılarının devam ettiği hafta bu dosya üzerinde saha incelemesine gidilmiştir. Komisyonun 7 üyesi de bu arazinin incelenmesine katılmıştır. Bunu AKP’li komisyon üyeleri de doğrulayacağı gibi, İl Özel İdaremiz Yol Müdürlüğünde araç görevlendirme yazısı bulunmaktadır. Komisyon raporu tüm komisyon üyelerinin Oybirliği ile alınmış olup, meclis çoğunluk iradesiyle de dosya geçmiştir. Askı süresinde hem bu dosyaya hem de Ayvacık’ta geçen 5 farklı imar dosyasına itirazlar söz konusu olmuştur. Bu itirazlar değerlendirilirken hiçbir itiraz farklı veya özel olarak ele alınmamış, 6 itirazın 6’sı da birlikte değerlendirilmiş, itirazda bulunan kurumların temsilcileri ile komisyonumuz bir toplantı gerçekleştirerek kendilerinin görüş ve yorumları alınmıştır. Komisyon kendi içinde yaptığı değerlendirmede bu toplam 6 dosyadaki itirazları da yeterli bulmadığı, itirazın reddi yönünde komisyon raporları düzenleneceği konusunda karara varmıştır” dedi.

“ÇANAKKALE KAMUOYUNUN GÜNDEMİNİ YÖNLENDİREN TRANSFER BAŞKAN..”
Nejat Önder’i “Transfer Başkan” olarak nitelendiren Güneş Pehlivan; “Bu raporlar haziran ayında meclis başkanlığına iletilmiş ise de haziran ayında gündeme alınmayarak temmuz gündeminin son oturumuna kadar bekletilmiştir. Komisyonun rapor yazmadığı ileri sürülerek, Bayramiç’te bulunan RES projesinin imar plan teklifini doğrudan gündeme alarak Çanakkale kamuoyunun gündemini yönlendiren transfer meclis başkanı haziran ayı toplantıları itibariyle hazır olan komisyon raporlarının gündeme alınmayarak temmuz toplantılarına kadar bekletilmesini nasıl açıklamaktadır? Komisyon incelemesi sırasında sahaya gidilmesi konusunda bu denli hassas olan meclis başkanı (bu hassasiyeti paylaşıyorum) Çanakkale Kültür Envanterine de kayıtlı Kebrene Antik Kentinin bulunduğu Bayramiç Çaldağ Köyünde, köy yerleşim yerine yakınlığı da ifade edilen bir Res projesinin imar plan teklifini, komisyon tarafından yerinde incelenmeden, muhtar ve köylülerin görüşlerini alma imkanı vermeden doğrudan gündeme alırken bu hassasiyeti nerededir” sorularını yöneltti.

 

“KÖPEĞİNİ TUVALETE GÜNDE İKİ KEZ MAKAM ŞOFÖRÜ MÜ ÇIKARTIYOR”
İl Genel Meclisi CHP Grup Başkanvekili çok ilginç bir konuyu da gündeme getirdi. Pehlivan; “Kendisine bir başka sorumuz daha olacak. Kendisinin evcil köpeğini, İl Özel İdaresinin halihazırda personeli olan makam şoförü günde iki kez tuvalet için dışarıya çıkarıp iş tanımıyla uygun olmayan meclis başkanının özel işlerini yerine getirdiği doğru mudur? Mevzuat, yetki ve namus kelimelerini ağzına alırken öncelikle bu sorunun cevabını vermesini umuyoruz. Kendisine en azından 40 yıl içinde bulunarak “gözlem yapma imkanına” sahip olduğu Cumhuriyet Halk Partisiyle ilgili bir hususu ayrıca hatırlatmak isteriz. En kıdemli AKP’liye karşı mücadeleden 20 yıldır geri durmayan bizler, en kıdemsiz AKP’li ile mücadele etmekten geri duracak değiliz” dedi.
Bu haber 3336 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI