Bugun...
Bizi izleyin:CHP’li Vekillerden Assos İçin Araştırma Komisyonu Önerisi

Tarih: 05-03-2021 10:49:50 Güncelleme: 05-03-2021 10:59:50 + -


CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ile Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Assos'ta yaşanan, bölge halkı ve esnafın tepkisini çeken çalışmalarla ilgili Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını talep ettiler.


CHP’li Vekillerden Assos İçin Araştırma Komisyonu Önerisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına dilekçe ile başvuran CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ile Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Çanakkale’nin turizm bölgesi olan Assos’un 500 gün boyunca kapatılacak olması nedeniyle bölge halkı ve esnafının uğrayacağı zararları hatırlattılar. CHP’li vekiller meclise verdikleri Araştırma Komisyonu önerisinde; “Çanakkale ilimizin Ayvacık ilçesi sınırları içerisinde bulunan Behramkale köyünde, “Assos Antik Liman” bölgesinde, günübirlik ya da konaklamalı tatil için gelen yerli ve yabancı turistler, ziyaret süresince bölge halkının geçimine büyük ekonomik katkı sağlamaktadır. Yerleşimin antik çağlardan beri devam ettiği Assos Antik Liman bölgesinin, yamaç yoldaki kayaların bertaraf edilmesi için yapılacak çalışmalar kapsamında işletmelerin 500 gün kapalı kalacağı yönünde gelen haberler bölge halkını ve işletmecileri tedirgin etmiştir. Bölgede işletmecilik yapan ve geçimini buradaki yoğun turizm potansiyelinden sağlayan hemşerilerimiz, yeni sezona başlamak için gerekli hazırlıkları yapmış fakat pandemi salgınının ülkemizde görüldüğü 11 Mart 2020 tarihinden itibaren 355 gündür düzenli faaliyet gösteremedikleri için bölgede ekonomik yıkım yaşanmışken, karar doğrultusunda alınacak coğrafi tedbirler sonucu otel, pansiyon, kamp, restoran, büfe, çay bahçesi ve dondurmacı olmak üzere toplamda 19 tesisin 500 gün daha kapalı kalacağı haberi bölge sakinleri için yeni bir yıkım etkisi yaratmıştır. Öte yandan, bölgedeki balıkçılara da herhangi bir yer gösterilmeden başka bir balıkçı barınağına taşınması söylenmiştir” diyerek bölgede yaşananları aktardılar.

 

KİM NASIL YAPACAK? BÖLGE HALKI NE OLACAK?

Muharrem Erkek ve Özgür Ceylan, Assos’ta yapılacak olan çalışmaların kimler tarafından nasıl, yapılacağı, proje bütçeleri ile bölge halkının geçim ve konaklamalarının nasıl sağlanacağı gibi sıkıntıları da gündeme getirdiler; “Şüphesiz bölgedeki afet riskinin bir an önce giderilmesi adına yapılacak olan çalışmalar son derece gerekliyken, bu çalışmalar doğrultusunda alınması planlanan coğrafi tedbirler tek başına yetersiz kalacaktır. Tek umudu bölgenin turizm potansiyeli olan hemşerilerimiz, gerekli olan yatırım ve bakımları dahi yapmışken; bu denli bir kapanışı ne maddi ne de manevi olarak karşılayacak güçte değildir. Öte yandan hem tarihi hem de ekonomik yönüyle dikkate alındığında bölgede adı geçen çalışma kararı ile birlikte; bu kararın alınması aşamasında yapılan çalışmaların ne olduğu ve bu çalışmada yer alan kurum-kuruluş ve kişilerin kimliği, çalışmaya ayrılan bütçe miktarı, projenin ödenek tahsisi ve ihale süreci, projeye başlangıç tarihi, hazırlanan çalışma raporunun içeriği, geçimini bölgenin turizm potansiyelinden sağlayan işletmelerin akıbeti, bölge insanının geçimini nereden sağlayacağı, bölgede balıkçılık yapan vatandaşların teknelerini nereye çekeceği, bölgenin doğal ve tarihi değerlerinin korunup korunmayacağı gibi pek çok soru gündeme gelmiştir.”

 

“500 GÜNDE OLUŞACAK KAYIPLARIN ÖNÜNE GEÇİLMELİDİR”

Bölgede yaşanabilecek sıkıntılar için aştırma komisyonu kurulmasını isteyen Muharrem Erkek ve Özgür Ceylan; “Assos Antik Liman bölgesinin turizm potansiyeli göz önüne alındığında; yapılacak olan çalışmaların 500 gün boyunca sürmesi ile oluşacak maddi kayıpların önüne geçilmesi son derece önem arz etmektedir. Bölgenin turizm sezonunun dışında olan Ekim-Mart aralığında birkaç yıla yayılarak bu çalışmanın yapılması, özellikle bölgede yaşan hemşerilerimizin taleplerinin başında gelmektedir. Tüm bu hususlar dikkate alınarak, yapılacak olan çalışmaların turizm sektörü açısından sürdürülebilir politikalar doğrultusunda gerçekleşmesi, içinde gerçekleştiği doğal ortam ve ev sahibi olan yurttaşlar açısından oluşabilecek maliyetlerin minimize, faydanın ise maksimize edilerek, uzun bir dönemi kapsayacağı ifade edilen bu çalışmanın hem turizme can veren kaynaklara zarar verilmeksizin hem de turizmin hayat verdiği bölge insanının karşılaşması muhtemel sorunlarının ortadan kaldırılmasına yönelik uygulamalar üzerinde görüş birliği sağlanması, bahse konu çalışmada alternatif yol ve yöntemlerin belirlenmesi, gerekli önlemlerin alınması ve söz sahibi olarak bölge insanının taleplerinin etkin bir şekilde tespit edilmesi ve muhtemel sorunların çözümü olabilecek tedbirlerin alınması amacıyla Anayasa'nın 98. ve TBMM iç Tüzüğü'nün 104 ve 105. maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ve talep ederiz” dediler.

 
Bu haber 1954 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI