Bugun...
Bizi izleyin:CHP’li Başkandan CHP Örgütlerine Sert Eleştiri

Tarih: 04-07-2018 11:37:09 + -


Çanakkale Belediye Başkanlığına aday olduğunu açıklayan Kepez Belediye Başkanı Dr.Ömer Faruk Mutan 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Genel seçimleri içinde çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Çanakkale seçim sonuçlarını değerlendiren Belediye Başkanı Mutan; “Şunu açıkça itiraf edelim hep birlikte; CHP çalışmadı” iddiasında bulundu.


CHP’li Başkandan CHP Örgütlerine Sert Eleştiri

Çanakkale Belediye Başkanlığına aday olduğunu açıklayan Kepez Belediye Başkanı Dr.Ömer Faruk Mutan 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Genel seçimleri içinde çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Çanakkale seçim sonuçlarını değerlendiren Belediye Başkanı Mutan; “Şunu açıkça itiraf edelim hep birlikte; CHP çalışmadı” iddiasında bulundu.

 

BÜYÜKLERİMİZ 4-0 DİYORDU.. İKİNCİ VEKİLİ ZOR ALDIK!

 

Çanakkale’de 24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’ye halkın ilgi gösterdiğini ve oyları ile desteklediğini belirten Kepez Belediye Başkanı Dr.Ömer Faruk Mutan, CHP’nin İl Genelinde oy kaybına uğramasının sebeplerini de açıkladı. Mutan; “İyi olduğu söylenemez. Biraz yuvarlak oldu ama kötü bir sonuç. Gerçekçi olmalıyız, bizim açımızdan kötü oldu. Çünkü başlangıç hedefleriyle yola çıktığınızda siyasi büyüklerimizin büyük laflar ettiği, 4-0 dediği bir süreçte neredeyse 1 vekilin gelip gelip gittiği, yurtdışı oyları ile kazandık. Yani 2-1-1 bizim değil AKP’nin lehine sonuçlanıyordu. Neyse ki son anda sınırlardan gelen oylarla 200 civarı fazlalıkla ikinci vekili kazandık. Ama ortada bir gerçek var; sevgili Muharrem İnce partinin üzerinde anlamlı bir oy farkı ile en azından bu seçime damgasını vuran aktörlerden birisi olmuştur” dedi.

 

MUHARREM İNCE GENEL BAŞKANI OLUR!

 

24 Haziran Seçim Sonuçları sonrasında CHP içerisinde yaşanan tartışmalar ile ilgili soruya yanıt veren Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan; “CHP içerisinde bir karışıklık yok, 80 sonrası uygulamaya giren Siyasi Partiler ve Seçim Yasasının Parlamenter sisteme yönelik baskının bir ürünüdür. Siyasi Partiler ve Seçim Yasası değişmediği sürece ülkeyi demokratik kılmak da mümkün değildir. Çünkü demokrasinin olmazsa olmazı anayasa güvencesi altındaki siyasi partileri rahatlatmadan ülkeyi kendine getirmekte mümkün değildir. İşin doğası gereği bir karmaşa değil; olması gereken olacak, akan su yolunu bulacaktır. Bu işin raconu da böyledir. Karmaşa kendi dinamikleri üzerinden kendi çözümünü üretecektir. Siyasi Partiler ve Seçim Yasası değişmeden ortam hep kaotik gözükecek. Bu sadece CHP’nin değil tüm siyasi partilerin sorunudur. Siyasetin sorunudur; örneğin İYİ Partinin kuruluşu. Meral Akşener MHP genel başkanı olmak istemiş ve partiyi olağan üstü kurultaya götürmek istemişti. Ama Siyasi Partiler ve Seçim Yasasının Genel başkanlara vermiş olduğu güç sebebi ile parti içerisinde demokratik bir süreç yaşanamadı. Ayrılıp parti kurmak zorunda kaldılar. CHP’de kargaşa dediğiniz şey iyiye ve güzele doğru gidecektir.  Yaşamın kendi dinamiğinde hep iyiye ve güzele gitmek vardır. Süreç iyiye gidecektir” dedi.

 

ŞUNU AÇIKÇA İTİRAF EDELİM: CHP ÇALIŞMADI!

 

Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, AK Parti’nin seçimlerde birinci çıkmasının sebebinin CHP olduğunu belirterek; CHP teşkilatlarının seçimlerde çalışmadığını söyledi. Mutan; “Şunu açıkça itiraf edelim hep birlikte; CHP çalışmadı. Çalıştı diyen varsa; çıksın çalıştı desin. Bu bir özeleştiri, itiraf ise evet öyledir. İlçe başkanları geçen hafta İl Başkanlığı çağrısı üzerine toplandılar. Henüz belediye başkanlarına yansıyan bir şey yok. Zannediyorum; ilçe danışma kurulları sonrasında bir il danışma kurulu olursa bizde hazır bulunup fikirlerimizi paylaşacağız. Şu an için parti içi konuları konuşamam ama ilerleyen süreçte İl Başkanı ve Genel Başkan yardımcımız zannederim kamuoyu ile paylaşabilirler.

 

BİZ KAYBETTİK, AKP KAYBETTİ.. İYİ PARTİ KÜMELEŞTİ!

 

24 Haziran seçim sonuçlarına bakıldığında CHP’nin yanı sıra AK Parti’nin de kaybettiğini belirten Mutan; “Çanakkale’de sadece CHP değil, AKP de oy kaybetmiştir. İYİ Parti ise kümeleşti ve yüzde 19 oy oranına ulaştı. Az bir farkla vekillik kaybettiler. Ülke geneline bakarsak biz her ne kadar yüzde 2-3 civarında oy kaybetti isek de; AKP 7 puan oy kaybetmiştir. Artan 50 milletvekili olması ve 310 civarında milletvekili olan AKP’nin vekil sayısı 295’lere kadar indi. Meclis çoğunluğunu kaybettiler. CHP’nin oy kaybı sonrasında herkes her şeyin farkında. Sanırım bir değişim gerekiyor. CHP muktedirdir o konuda, bu halk da verdiği oyla bu sürece yol açmıştır. CHP delege yapısında biat kültürü yoktur. Orada aykırı duruşlar vardır. Genel Başkanımız son Kurultayda bin küsur oyla aday gösterilirken; 700 küsur oy aldı. Muharrem İnce yeter sayıda imza alırken; kurultayda topladığı imzaların 2,5 katı kadar oy aldı. CHP delegesi Türkiye’nin gidişini okuyor, CHP tabanı öyle çok kul köle veya delege ağası üzerinden şekillenmiyor. CHP delegesi sağduyulu davranacaktır ona inanıyoruz, diğer partilere örnek olması açısından da son derece önemli ama onlar biat kültürü içerisinde yaşamlarını sürdürüyorlar. Öyle bir biat kültürü ki; in aşağıya diyor diğerine çık diyor Başbakanlık düzeyinde bile bir işaret parmağı ile birini indirip diğerini çıkartabiliyorlar” dedi.
Bu haber 2152 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI