thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:CHP’den Yargıtay Kararına Tepki..

Tarih: 29-11-2023 08:42:01 Güncelleme: 29-11-2023 08:46:01 + -


Anayasa Mahkemesi’nin tutuklu Hatay milletvekili Can Atalay hakkında verdiği hak ihlali kararına karşı Yargıtay 3. Ceza Dairesi “karara uymama” ve “AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda” bulunulmasına hükmettiği kararı tartışılmaya devam ediyor. Yargıtay kararına karşı CHP Çanakkale İl Başkanlığı tarafından kurulan Hukuk Komisyonu’nun yaptığı ve Tüm Türkiye’de eş zamanlı gerçekleşen basın açıklaması ile karara tepki gösterildi.


CHP’den Yargıtay Kararına Tepki..

Anayasa Mahkemesi’nin tutuklu Hatay milletvekili Can Atalay hakkında verdiği hak ihlali kararına karşı Yargıtay 3. Ceza Dairesi “karara uymama” ve “AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda” bulunulmasına karşı tepkiler dinmek bilmiyor. CHP mecliste oturma eylemine devam ederken; CHP İl başkanlıkları da 81 il de eş zamanlı basın açıklaması düzenleyerek karar karşı tepkilerini dile geitrdiler.

 

81 ilde eş zamanlı yapılan açıklamayı CHP Çanakkale İl Başkanı Av. Levent Gürbüz okurken, CHP Merkez ilçe başkanı İbrahim Can Ergün ve önceki dönem CHP Hukuk İşlerinden Sorumlu genel başkan yardımcısı Muharrem Erkek de toplantı da hazır bulundular.

 

“USUL VE YASAYA AYKIRI”

CHP İl Başkanı Av.Levent Gürbüz yaptığı açıklamada; “Yargıtay 3. Ceza Dairesi,  cezaevinde tutuklu bulunan Hatay Milletvekili Can Atalay ile ilgili Anayasa Mahkemesinin hak ihlali kararına uyulmamasına ilişkin karar almıştır. Ayrıca hak ihlalinin kabulü yönünde oy kullanan Anayasa Mahkemesi üyeleri için de Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunma kararı alınmıştır. Anayasa Mahkemesi ve üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulması usul ve yasaya aykırıdır” dedi.

 

ANAYASA’NIN 153’NCÜ MADDESİNE DİKKAT!

İl Başkanı Av.Levent Gürbüz açıklamasının devamında; “Anayasa Mahkemesi kararına uyulmaması hukuk sisteminin işleyişine bir darbe niteliğindedir. Yargı organları, Anayasa Mahkemesi’nin aldığı kararlara uymakla yükümlüdür. Anayasa’nın 153. maddesi der ki: ‘Anayasa Mahkemesi’nin kararları kesindir. Anayasa Mahkemesi kararları resmi gazetede hemen yayımlanır ve yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağlar.’ Bu madde açıkça göstermektedir ki Yargıtay’ın veya başka bir yargı organının Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına uymama imtiyazı yoktur” dedi.

 

“ADALETİ VE DEMOKRASİYİ SAVUNAN HER BİREYİN..”

Yargıtay kararının açıkça anayasaya aykırı olduğu ve anayasal düzeni yıkmaya girişimi olduğuna dikkat çeken İl Başkanı Av.Levent Gürbüz; “Anayasamızın 83. maddesi milletvekili dokunulmazlığını, milletvekillerinin yasama faaliyetine katılmalarını temin için getirmiştir. Henüz yargılaması devam eden, seçilmeye engel bir suçtan kesinleşmiş bir cezası bulunmayan Can Atalay’ın salınmaması, dokunulmazlık ile ilgili anayasal korumanın kendisine tanınmaması anlamına gelmektedir. Hukuksuzluğun giderek arttığı ve her türlüsüne yasal kılıfının hazırlandığı bir ortamda, adaleti ve demokrasiyi savunan her bireyin, açık buna karşı durması gerekmektedir. Her türlü haksızlığa karşı adalet arayışımız asla son bulmayacak, tam aksine daha da güçlenerek devam edecektir” dedi.
Bu haber 1274 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI