Bugun...
Bizi izleyin:CHP’de “Taht Oyunları”

Tarih: 26-07-2021 05:40:41 Güncelleme: 26-07-2021 06:00:41 + -


Her ne kadar ön seçim tartışması gibi gözükse de CHP; “Çanakkale’de Ülgür Gökhan’dan sonra kim Belediye Başkanı olacak?” sorusuna cevap arıyor.


CHP’de “Taht Oyunları”

Çanakkale CHP’de dönemin Statükosuna karşı duran “Değişim Grubu” partide yönetimi eline geçirdikten uzun bir süre sonra parçalanmıştı. İçinde Ülgür Gökhancı Belediye Grubu ve Muharrem Erkekçi Parti gurubunu çıkartmıştı. Bu iki gurup arasındaki ayrım Metin Ümit Ural’ın seçildiği İl Kongresinde açık bir şekilde ortaya çıkmıştı. Muharrem Erkek’in destekledi İsmet Güneşhan’a karşı Metin Ümit Ural’ı aday gösteren Belediye gurubu il başkanlığı yarışını kazansa da Genel merkez delegeliğini kaybetmişti. Yaklaşık iki yıldır, iki grup arasında tırmanan gerilim, son yapılan Merkez İlçe Danışma Kurulu toplantısında da devam etti.

 

ÜLGÜR GÖKHAN’DAN SON KİM BAŞKAN OLACAK?
İl kongresi sonrası tartışmalar gidere, 4 dönem Belediye Başkanlığı yapan Ülgür Gökhan’dan sonra “Kim Belediye Başkanı adayı olacak?” sorusuna cevap arayan tartışmalara dönüştü. Belediye Grubunun desteği ile seçim kazanan il ve Merkez ilçe yönetimleri tartışmaları, Ön seçim tartışması gibi gösterse bile altında “2024 yılında yapılacak seçimlerde Belediye Başkan adayı kim olacak” sorusunda belirleyici olmak istiyor. Bu gurubun içinde bir kesim Ülgür Gökhan ile devam edilmesini savunurken, diğer kesim Ülgür Gökhan’dan sonraki isminde bu gruptan olması gerektiğini söylüyor.

 

DELEGEYE HAKİM OLANLAR “ÖN SEÇİM” DİYOR..
Belediye Grubunun ön seçim istemesinde diğer bir güç ise delege sayısına hâkim olmaları olarak gözüküyor. Hatta İl Kongresinde oy kullanan kongre delegelerinin 90’a yakın ismin Belediye Çalışanı olması Ülgür Gökhan’ı ve Belediye Ekibini bir adım öne geçiriyor. Muharrem Erkek cephesi ise bunu dillendirmese bile hem belediye hem de partide değişimin yaşanması gerektiğini savunuyor. Ülgür Gökhan’ın girdiği 4 seçimin üçünde adayın merkez yoklaması ile belirlenmesi, gelecek seçimde de merkez yoklaması yapılması karşısında, Belediye kanadının elini zayıflatıyor.

 

REBİYE ÜNÜVAR: “ÖN SEÇİM YOKSA ADAY DEĞİLİM”
Son yapılan Merkez İlçe danışma kurulu toplantısında da tartışmalar Ön seçim konusuna kilitlendi. Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek’in de katıldığı toplantıda Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, ön seçim talebini dile getirirken, aksi takdirde partinin birçok üyesinin seçimde çalışmayacağını ima etmesine birçok isimden yanıt geldi. Kürsüye çıkan Belediye gurubunun öncü ismi Rebiye Ünüvar da ön seçim olmadığı takdirde aday olmayacağını söylemesi dikkat çekti.


"ÜLGÜR GÖKHAN 70 YAŞINA GELDİ.. GENÇ BİR İSİM DİNAMİZM KAZANDIRIR"
Muharrem Erkek grubu ise geçmiş dönemde olduğu gibi 2023’te de Rebiye Ünüvar’ın Meclis üyeliğine karşı çıkıyor. Ayrıca Belediye gurubuna muhalif bir grup Ülgür Gökhan’ın yaşının 70’e geldiği ve yeni genç bir ismin aday gösterilmesi gerektiğini savunuyor. 4 dönemdir görevi sürdüren Ülgür Gökhan’ın yıprandığı yeni bir ismin partiye dinamizm kazandıracağı savunuluyor.

 

ERKEK: “TARTIŞMA YERİNE HALK İÇİN, PARTİ İÇİN ÇALIŞIN”
Kürsüye gelen Muharrem Erkek ise bu tartışmaların yersiz olduğunu, henüz seçim atmosferine girilmediğini, bu konuda Genel Merkez’in en doğru kararı vereceğini söyledi. Bu tartışmaların yapılmasının aksine örgütün tüm organları ile halk için, parti için çalışması gerektiğini çalışmayanların ise görevi çalışacak kişilere devretmesi gerektiğini savundu. Danışma Kurulu toplantısında kürsüye gelen Ülgür Gökhan ise ön seçim konusunda kararın Genel Merkez Tarafından verileceğine bu kararı beklemek gerektiğine dikkat çekti.

 

CHP’de iki cephe arasındaki görüş farklılıkları birçok ayrı konuda ortaya çıksa da anlaşmazlığın asıl kaynağı “2023 seçimlerinde Çanakkale merkezde kimin adaya olacağı?” sorusudur. Bu soru değişimi savununlar ile var olan statükonun devamını isteyenler arasındaki gerginliğin son güne kadar sürecek gibi görünüyor. Bir de bunlara ittifak ortağı olan İyi Partinin takınacağı tutum da 2023 seçimlerinde adayın belirlenmesi konusunda etkili olacak.

 
Bu haber 3730 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI