Bugun...
Bizi izleyin:CHP'de İç Savaş Çıktı.. Evetçi Meclis Üyelerine Çağrı: "Açıklayın"

Tarih: 14-05-2020 02:30:29 Güncelleme: 14-05-2020 02:34:29 + -


İl Genel Meclisinde CHP'li üyelerin daha önce red ettikleri, son oylamada ise 6 üyenin fikir değiştirmesi ile meclisten geçen Saros RES Projesi üzerindeki tartışmalar devam ediyor. CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural yaptığı açıklama da Proje üzerinde tavsiye kararı aldıklarını, fakat meclis üyelerinin bu karar uymadıklarını açıkladı. Projeye evet diyen üyelere seslenen İl Başkanı Ural; "Süreç henüz bitmemiştir. Kararları nedeniyle bizlerin kendilerine sahip çıkmamız yerine, kendilerinin p


CHP'de İç Savaş Çıktı.. Evetçi Meclis Üyelerine Çağrı:

Daha önce İmar Değişikliği izin talebinde belirtilen sakıncalar olduğu, bu nedeniyle değişikliklerin yapılması istemiyle red edilen Saros RES Projesinde en ufak değişiklik yapılmadan İl Genel Meclisinden geçmesi tepkileri de beraberinde getirdi. Şirketin İmar Değişikliği yapmadan hukuksuz bir şekilde çalışmalara başlaması ayrı bir sorun yaratırken; CHP'li meclis üyelerinin de kendi aralarında ikiye bölünmeleri, bunun sonucunda Saros RES Projesinin çekincelere rağmen geçmesinin yarattığı şok devam ediyor.

 

"LİSANSLI 25 PROJE VAR.. ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE ARTACAK"

CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural, konuyla ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında projenin 2012 yılında Gelibolu'da yapılmak istendiğini fakat bunun gerçekleşmemesi üzerine Çanakkale ve Çan ilçelerinde bazı alanlarda yapılmak istendiğini hatırlattı. Proje sahibi şirketlerin ÇED Olumlu kararı dahil izinleri olduğunu belirten İl Başkanı Metin Ümit Ural; "Bölgemizde şu an 25 adet lisans almış proje alanı bulunmakta ve bunların 13 adeti 316 MW kurulu güçle çalışmakta, 12 adeti ise, 693 MW elektrik üretimi için proje çalışmalarına devam etmektedir. Bu yıl içinde bölgemizde imar planlamasına girecek  3-5 adet daha projenin gündeme gelme olasılığı vardır" dedi.

 

"YENİLENEBİLİR ENERJİYİ DESTEKLİYOR VE SAVUNUYORUZ" 

Cumhuriyet Halk Partisinin Enerji konusundaki görüşlerini de açıklayan CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural; "Bizler CHP olarak, Yenilenebilir Enerji Politikalarını savunan, RES, GES ve Jeotermal Enerji yatırımlarını, Bilimsel veriler doğru yorumlanarak, doğru yerde, doğru projelendirme, Çevre ve Doğa hakları korunarak, Ekolojik denge ve Kümülatif etkileşim değerlendirilerek, Habitatların  korunarak yapılmasını destekleyen, gelecekte fosil katı yakıtlı santrallerin kapanmasının önünü açan enerji yatırımları olarak gören, hatta bu yatırımların Enerji Kooperatifleri oluşturarak halkın bu projelere ortak olarak katılımının destekleyeni durumundayız.  Asla Yenilenebilir Enerji kaynaklarına karşı değiliz, bunların savunucusuyuz" dedi.

"SPEKÜLATİF SÖYLEM VE ÖN İNCELEME EKSİKLİKLERİ NEDENİYLE RED EDİLMİŞTİ"

Saros RES Projesinin İl Genel Meclisinde daha önce red edilmesinin gerekçelerini de açıklayan CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural; "Proje, İl Genel Meclisi üyesi arkadaşlarımdan aldığım bilgiye göre, İl Genel Meclisine  ilk olarak, 10 Ocak 2020 tarihinde gelmiş ve dönemin Grup Başkanı  İl Başkanı  tarafından projenin gecikmesi olduğu için  desteklenerek hızlandırılması istenmiş ve proje İmar ve Bayındırlık Komisyonuna sevk edilmiştir. Proje, 06.02.2020 tarihinde yapılan Meclis toplantısında, çeşitli spekülatif söylemler ve ön inceleme eksiklikleri nedeniyle İl Genel Meclisinin tüm üyelerinin ortak red oyuyla iade edilmiştir" dedi.

 

"MECLİS ÜYELERİMİZLE SAHA İNCELEMESİNDE BULUNDUK"

Projenin Olağanüstü İl Genel Meclis toplantısında İmar Komisyonuna havale edilmesinin ardından CHP Grubu ile bir araya gelerek hem eski hem de yeni meclis üyeleri ile görüş alış verişinde bulunduklarını belirten CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural, saha ya da giderek projeyi yerinde incelediklerini açıkladı; "Proje, Mart 2020 tarihindeki Meclis toplantısında gündeme dahi alınmayarak görüşülmemiştir. Ardından Corona süreci ile yapılamayan Nisan ayı toplantıları sonrasında proje tekrar 28 Nisan 2020 tarihinde, GESTAŞ dosyası, Komisyon Üyelikleri Seçimleri, Köylere Hizmet Götürme Birliği bütçe aktarımlarının görüşüleceği olağanüstü gündemli Meclis toplantısında görüşülmek üzere İl Genel Meclisi Başkanlığınca tekrar gündeme alınmıştır. Bu toplantı öncesi, 27 Nisan 2020 tarihinde Grup Başkanlığını yaptığım CHP Grup toplantımızda proje görüşülmüş, meclis üyelerimiz arasında tartışılmış ve gerekli inceleme ve çalışmaların yapılabilmesi için komisyona sevk edilmesine karar verilmiştir. Projenin  durumu, hangi aşamada olduğunun görülmesi için, eski ve yeni  İmar komisyonu üyelerimizle saha gezisi düzenlenmesine karar verilmiştir. Bu geziye CHP İl Yönetimimizce oluşturulan CHP Çanakkale Bilim Kurulu üyelerimizden  konu ile ilgili olanları Genel Merkezimizin de görüşü alınarak dahil edilmiştir" dedi.

 

"PROJEDE MAALESEF TUZ KOKMUŞTUR.. MECLİS İRADESİ HİÇ SAYILMIŞTIR"

Sahaya düzenlenen inceleme kuruluna CHP Bilim Grubunun da katıldığını belirten CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural, sahada kaçak yapılaşma yaşandığını, orman ve tabiatın katledildiğini tespit ettiklerini açıkladı; "Bu saha gezisi bize bu projede, bu yatırımda maalesef TUZ 'un koktuğunu göstermiştir. Şöyle ki; İmar izni olmayan bir yatırımcının, sanki tüm izinleri alınmış, yarın montaj başlayacakmış gibi, yolların yapıldığını, direk noktalarında alanların her türlü düzenlemesinin yapıldığını, temellerin kazıldığını, demirlerin bağlandığını, temel ve kitle betonlarının atıldığını, enerji nakil kanallarının kazılarının yapıldığını, orman yolu olmayan yolların dahi açıldığını, habitatın yok edildiğini ve il genel meclisinin iradesinin sayılmadığını göstermiştir" dedi.

 

"ŞİRKET GARATİYİ KİMDEN ALDI? SORUSUNUN YANITI ÖNEM KAZANMIŞTIR"

Şirketin yasa dışı faaliyetlerde bulunması ile ilgili olarak CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural; "Bu noktada, bu firmanın gerekli izin sürecini tamamlamadan, bu garantiyi kimden aldığı sorusunun yanıtı bulmak önem kazanmıştır. Proje alanının her yerinde inşaat çalışması kaçak olarak sürmektedir. Yapılan işlem yasa dışıdır, şirket ve bu yasa dışı inşaat işini görmeyen, şirketin gerçekleştirdiği orman ekosistem ve habitat katliamını saptayıp kayıt altına almayan başta Çanakkale Valiliği, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ,Orman Bölge Müdürlüğü, İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclisi olmak üzere, tüm ilgili kurum ve kuruluşlar ile kişiler suç işlemiştir" dedi.

 

"YASA DIŞI İŞLEMLERİ KAYIT ALTINA ALMAYAN BAŞTA ÇANAKKALE VALİLİĞİ.."

Şirketin kaçak yapılaşma yoluna gitmesine göz yuman, bunlar arasında İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclisi olmak üzere başta Çanakkale Valiliğinin suç işlediklerini ifade eden CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural; "Saros RES Projesi Tanıtım Dosyasında;  “Türbinlerin büyük kısmı ağaçsız orman arazilerinde ve kullanılmayan  şahıs arazilerindedir.”; “Nakliye ve ulaşım  yolları  % 95 oranında mevcut orman yolları ve açık araziler üzerindedir.” savları ileri sürülmüştür. Oysaki arazi çalışmasında ve tanıtım dosyasındaki Google Earth görüntüsü temelli dağılış haritasından da görülebileceği gibi, yaklaşık 10 türbin tam,  yani çok yoğun orman ve kısmen maki çalılık ve kısmen orman alanında, yaklaşık 5 tanesi de hemen orman kenarlarında kurulacaktır. Bu etap sonrasında İl Genel Meclisimiz yine 2. bir olağanüstü toplantı kararı almış ve bu toplantı öncesinde 7.05.2020 tarihinde İl Başkanlığı olarak olağan üstü toplantılarla İlçe Başkanlarımızla, İl Yönetim Kurulumuzla toplandık, konu hakkında görüş alışverişinde bulunduk.  İl Genel Meclisi Grup toplantımızı yaparak Bilim  Kurulumuzun raporunu ve il yönetim kurulumuzun oy birliği ile aldığı tavsiye niteliğindeki kararını paylaştık" dedi.

"TÜZÜK GEREĞİ GRUP KARARI ALINMIYOR AMA TAVSİYE KARARI ALDIK"

CHP'de tüzük gereği Belediye ve İl Genel Meclislerinde İmar konusunda grup kararı alınmadığının altını çizen CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural; proje için oylama öncesinde bir dizi Tavsiye kararı aldıklarını açıkladı "Bu arada, bilinmesi gereken bir konunun da dikkatle altını çizmek isterim, tüzüğümüz gereği İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi Grup toplantılarında imarla ilgili grup kararı alınamamaktadır. Oy çokluğu veya oy birliğiyle tavsiye kararı alınarak uygulanabilmektedir. Bu aynı zamanda ilkeli ve etik kuralları olan siyaset anlayışıdır. İl yönetim kurulumuzun oy birliği ile aldığı tavsiye kararımıza gelince;

 

-Öncelikle hukuksuzca, kanunlara karşı gelerek faaliyetlerini bu aşamaya getirmiş yatırımcı ve buna sebep olanlar hakkında hukuki sürecin başlatılmasıdır.

-Proje iki bölümden oluşmakta ve iki adet şaft sahası bulunmaktadır. Her ne kadar yol çalışmaları, saha düzenlemeleri ile bir miktar doğa ve orman alanlarına  zarar verilerek  işlem yapılmış olsa da 1. Etap bölgeye imar izni verilmeli,

 

-2.Etap bölge iki bölüme ayrılarak, tarımsal alanlara yapılacak direkler ve orman zararına  yol açan direkler proje tadilatı ile yer değiştirilmeli ve yine 2. Etap ikinci bölüm Çan sınırları içindeki bölgeye doğa tahrifatı nedeniyle izin verilmemelidir" diye tavsiye kararımızı il genel Meclisi üyelerimize bildirmiş bulunmaktayız. Tabii ki CHP İl Başkanlığı olarak bizler, halkın oyuyla bölgelerine hizmet etmek, devlet yatırımlarının yönetilmesi, 1/100.000'lik plan tadilatlarının yapılması, tarım ve turizm faaliyetlerinin düzenlenmesi için seçilmiş kişilerin özgür iradelerine baskı kuramayız.  Bizler siyasi kimliğimizle ancak, uygun olan, bilimsel çalışmalarla desteklenen görüş ve önerilerimizle destek olmaya çalışabiliriz."

 

"SONUCUN TAVSİYE KARARIMIZ LEHİNDE OLUŞMASINI SAĞLAYAMADIK!"

CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural, İl Yönetimi olarak proje ile Parti Genel Merkezden de görüş alınarak oluşturulan tavsiye kararının tersine sonuç çıktığına dikkat çekti. Sürecin henüz bitmediğini belirten İl Başkanı Ural; "Bu projede de seçilmemizin üzerinden kısa süre geçmesine rağmen ve de bu pandemi koşullarında elimizden gelen desteği, Genel Merkezimizin de görüşlerini alarak bir ölçüde verebildik ancak, sonucun tavsiye kararımız lehinde oluşmasını sağlayamadık. Bu karar kesinleşmiş karar değildir. Bundan sonraki süreç şöyle işleyecektir. Alınan kararı Vali imzalar veya geri gönderebilir. Valinin imzasından sonra askıya çıkar, Askıda itiraz edilebilir, İtiraz halinde meclise döner, meclis son kararını verir. 5-Meclis kararından sonra 60 gün içinde dava yolu açılır" diyerek sürecin nasıl işletileceğini belirtti.

 

"KALKINMA VE ENERJİ PROJELERİ ÇOK İYİ İRDELENMELİDİR"

CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural, Pojenin onaylanmasının siyasi etkilerini ise şöyle açıkladı; "Konunun siyasi yanına gelince, bizler CHP il yönetimi olarak diyoruz ki; Bölgemizde yapılacak her türlü kalkınma ve enerji projeleri çok iyi bir çalışmayla irdelenmeli, toplumsal katkıları gözden geçirilmeli ve kümülatif etki değerlendirilmelerine bakılarak toplumsal katkı yönünde desteklenmelidir. Bu gün her konuda herkes, ülkeyi yönetenler dahil danışman kullanarak çalışmalar yapıyorsa, bilimden destek alıyorsa, bizlerde birlik ve beraberlik içinde dayanışarak ortak akılla başarılara imza atmak için doğru değerlendirmeler yapıp, hatalar ve eksiklikler varsa ve görüyorsak bu konuları çok iyi analiz edip değerlendirmek durumundayız."

 

"KENDİLERİNİN PARTİMİZE KARŞI SORUMLULUKLA HAREKET ETMELERİNİ BEKLEMEKTEYİZ"

Oylanma esnasında Saros RES Projesi İmar Değişikliğine destek veren 6 CHP'li Meclis üyesine de seslenen Metin Ümit Ural; "Bu kararda bölgesel nedenler, siyasi anlayış farklılıkları ile karara farklı bakan, etkilenerek karar veren arkadaşlarımızda bizim mücadele ve yol arkadaşlarımızdır. Bu arkadaşlarımızı da bu yerlere  biz getirdik, eleştiri ve öz eleştiride  bulunacaklardır, kendilerinden İl yönetimi olarak bunu bekliyoruz. Bu kararları  nedeniyle bizlerin kendilerine sahip çıkmamız yerine, kendilerinin partimize karşı duydukları sorumlulukla hareket etmelerini beklemekteyiz. Süreç tamamlanmamıştır, sürece uygun hareket edeceklerini umuyoruz. Yaşadığımız hepimize bir ders olmalı ve bundan böyle ortak aklı daha çok işleterek karar alabilmeli, halkımızın bizden beklentisine kulak vermeli, derdine derman olma yolunda ortak mücadele  edebilmeliyiz. Hak , hukuk , adalet demekle bu iş olmuyor, hak hukuk ve adaleti sözde değil özde yerine getirmeliyiz. Sonuç olarak; Ekonomik gücünü tarım , hayvancılık ve turizmden alan İlimiz, enerji yatırımları konusunda üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirmiştir. Bu ve benzeri projeler Çanakkale'nin tarihi dokusuna, tarım ve hayvancılık faaliyetlerine, doğasına, kültürel değerlerine zarar  oluşturmayacak şekilde ve şeffaflık ilkesine uyarak ortak akılla hayata geçirilmelidir" dedi.
Bu haber 7474 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI