Bugun...
Bizi izleyin:Ceylan: Depreme Karşı Çanakkale’de Ne Yaptınız?

Tarih: 16-02-2020 09:27:49 + -


CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Çanakkale’nin yer ivmesi değerleri bakımından, deprem riski yüksek iller arasında olduğunu belirterek, depreme karşı yapılan hazırlıkların neler olduğunu sordu. Özgür Ceylan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması için Meclis Başkanlığına verdiği önergede, “Çanakkale’de yapı stokunun tespit edilerek, deprem riski altındaki yerleşim yerlerinde yapıların deprem yönetmeliğine uygun inşa edilip edilmedikleri hususunda gerekli çalışmalar yapılmış m


Ceylan: Depreme Karşı Çanakkale’de Ne Yaptınız?

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Çanakkale’nin yer ivmesi değerleri bakımından, deprem riski yüksek iller arasında olduğunu belirterek, depreme karşı yapılan hazırlıkların neler olduğunu sordu. Özgür Ceylan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması için Meclis Başkanlığına verdiği önergede, “Çanakkale’de yapı stokunun tespit edilerek, deprem riski altındaki yerleşim yerlerinde yapıların deprem yönetmeliğine uygun inşa edilip edilmedikleri hususunda gerekli çalışmalar yapılmış mıdır? Yapıldı ise sonuçları nelerdir?” diye sordu.

 

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması için Meclis Başkanlığına verdiği önergesinde, Çanakkale’nin deprem riski yüksek iller arasında olduğunu belirterek, şu ana kadar hangi tedbirlerin alındığını sordu. Özgür Ceylan, ülke nüfusunun yüzde 95’inin farklı deprem kuşakları üzerinde yaşadığını belirterek, “Durum böyle olmasına rağmen yaşanan depremler sonrasında alınmayan tedbirler gündeme gelebilmekte ve yaşanan acılar ile maddi manevi kayıpların ardından bir süre gündemde kendine yer bulabilmektedir” dedi. Yer ivmesi değerlerine göre Çanakkale’nin de riskli illerden biri olduğunu ifade eden Özgür Ceylan, “Çanakkale ilimizde özellikle vatandaşlarımızın toplu halde bulunduğu okul, hastane, öğrenci yurdu, gibi kamu binalarından, mevcut deprem yönetmeliğine uygun olmayanların güçlendirme veya rejenerasyonunun yapılması için herhangi bir çalışma yapılmış mıdır? Söz konusu binalar için riskli bina analizleri yapılmış mıdır? Bu çalışmalar yapılmadı ise hangi takvim içerisinde yapılması planlanmaktadır?” diye sordu.  

 

Özgür Ceylan, önergesinde, Çanakkale’de yapı stokunun tespit edilerek, deprem riski altındaki yerleşim yerlerinde yapıların deprem yönetmeliğine uygun inşa edilip edilmedikleri, hususunda gerekli çalışmalar yapılıp yapılmadığı hakkında bilgi isterken, tamamlanan çalışmalar var ise bunların sonuçlarının neler olduğu hakkında bilgi istedi. Çanakkale’de riskli ve güvensiz olduğu için acil olarak yıkılması gerektiği kararı verilen kamu binalarının olup olmadığını soran Özgür Ceylan, “Şayet varsa bunlar hangi ilçelerimizdedir ve hangi kurumlara ait binalardır? Varsa bunlardan hangileri yıkılmış, hangilerinin güçlendirme çalışmaları tamamlanmış, hangilerinde ise çalışmalara henüz başlanmamıştır?” diye sordu?

 

BİGA’DA OKULLAR YIKILACAK MI?

Özgür Ceylan, Biga’da, öğretmenevi ve Fen Lisesi Pansiyonunun da aralarında bulunduğu 9’a yakın okulun depreme dayanıksız olduğunun tespit edildiği ve yıkımlarına başlanacağına ilişkin iddiaları içeren haberlerin basında yer aldığını ifade ederek, “Şayet doğru ise bu tespit ne zaman yapılmıştır? Söz konusu okulların boşaltılması durumunda eğitim öğretim ikinci yarıyıl da nerelerde yapılacaktır?” diye sordu.  

 

DEPREM PARALARINA NE OLDU?

Önergesinde 1999 depremi sonrası deprem için alınacak önlemlerde kullanılmak üzere vergi, sigorta, harç ve benzeri adlar altında toplanan paraların yıllara dair toplam miktarının ne kadar olduğunu da soran Özgür Ceylan, 2020 yılı itibari ile toplam para miktarın ne olduğunu ve paranın nerede tutulduğu hakkında bilgi istedi. “Deprem Paralarının” akıbeti hakkında bilgi isteyen Özgür Ceylan, toplanan paradan depremler de alınacak tedbirler için hangi illerde, hangi projelere, ne kadar harcama yapıldığını sordu.
Bu haber 1220 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI