Bugun...
Bizi izleyin:Çevrecilerin Tepkisi ÇED Toplantısını Yaptırtmadı!

Tarih: 26-10-2018 14:32:06 + -


Kazdağı ekosisteminin bir parçası olan Eybek Dağı’nda, Polat Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Duygu Rüzgar Enerji Santrali Projesi’nin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci kapsamında Edremit Belediyesi Şükrü Tunar Kültür Merkezi’nde yapılması planlanan Halkın Katılımı Toplantısı, Kazdağlarında Res’e Hayır Dayanışması ve Edremit halkının yoğun tepkileri ile yapılamadı.


Çevrecilerin Tepkisi ÇED Toplantısını Yaptırtmadı!

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nin 20 Ekim 2018-Cumartesi günü düzenlediği  “RES’ler Ne Kadar Masum?” konulu panelde yapılan çağrı üzerine bir araya gelen ve Edremit, Burhaniye ve Ayvalık’ta bulunan doğa koruma örgütleri, yürüyüş grupları, diğer STK’lar, sendikalar ve siyasi partilerin temsilcilerinden oluşan  “Kazdağları’nda RES’e Hayır Dayanışması”,  toplantı saatinden önce Kültür Merkezi’nin önüne geldi. Merkezi’nin girişine Rüzgâr Enerji Santralleri’nin çevreye verdiği zararlarla ilgili bir pankart asarak bu zararları gelen halka anlattı.  “Kazdağları’nda RES İstemiyoruz”, “Havama Suyuma Dağlarıma Dokunma”, “Polat Şaşırma, Sabrımızı Taşırma”, “Eybek Dağı’nda RES’e Hayır”, “Önce Enerji Verimliliği”  gibi sloganlar atan halk, zaman zaman da halay çekti.

 

Emniyet görevlilerinin giriş kapısının önünün açılması ve ses sisteminin kapatılıp müzik yayınının kesilmesini istemesi üzerine, Kazdağlarında Res’e Hayır Dayanışması, emniyet görevlilerine, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü görevlileri ile görüşmek istediklerini ve halkın projeye karşı olduğunun tutanağa geçirilmesini istediklerini belirtti. Emniyet görevlilerinin, komisyon ile görüştürüleceği ve içeriye başka kimsenin alınmayacağı sözü üzerine kapı önü açıldı.  Ses sistemini yeniden kurulmasını da sağlayan dayanışma, bina önünde adeta alternatif ve gerçek bir halkın katılımı toplantısı gerçekleştirdi.

 

HALKIN TEPKİSİ ÜZERİNE TOPLANTI HEYETİ SALONA KAÇIRILDI

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve diğer ilgili kamu kurumlarından oluşan heyetin geldiğinin görülmesi üzerine heyetle görüşmek istediğini belirten dayanışmanın önü emniyet kuvvetlerince kesildi ve heyet bina içine alındı. Bina önüne toplanan halk, sloganlarla durumu protesto etti. Halkın Katılımı Toplantısının başlama saatinde, 14.30’da,  dayanışma temsilcileri,  köy ve mahalle muhtarları ve Edremit Belediyesi temsilcisinden oluşan bir grup içeri alınarak heyet ile görüştürüldü.

 

Önceden hazırlandığı ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Edremit Orman İşletme Müdürlüğü, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Polat Enerji, MGS müşavirlik tarafından imzalandığı görülen tutanak, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü tarafından okundu.  Tutanakta “Halkın Projeye karşı olduğu ve bilgilenmek istemediği” ifadesinin görülmesi üzerine, Yaşyer Muhtarı, Atatürk Mahalle Muhtarı,  Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Edremit Belediyesi, Edremit Kent Konseyi ve dayanışma avukatının da tutanağı imzalamasıyla salondan çıkıldı.

ÇED SÜRECİ DEVAM EDİYOR, MÜCADELEYE DEVAM EDİLECEK

Tutanak, alkışlar ve sloganlar eşliğinde halka okundu. Dayanışma temsilcileri,  ÇED sürecinin devam ettiğini, bu nedenle mücadelenin de devam etmesi gerektiğini, bu aşamadan sonra proje ile ilgili itirazlarını yazılı olarak da göndereceklerini, halktan toplanan imzaların da Balıkesir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne iletileceğini belirterek Edremitlileri Duygu RES Projesi ve diğer talan ve yıkım projelerine karşı bir arada olmaya çağırdı.
Bu haber 1036 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER BÖLGESEL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI