Bugun...
Bizi izleyin:Çevrecilerden Kirazlı'da "Su Nöbeti"

Tarih: 26-07-2019 10:51:22 + -


Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi, Atik Hisar Barajı Su Toplama havzasında yapılacak olan altın madenciliği işletmeciliği için Kirazlı-Balaban bölgesinde "Su Nöbeti" başlattı. Yapılan açıklama ile de vatandaşlar suya sahip çıkmaya davet edildi.


Çevrecilerden Kirazlı'da

Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi, Atik Hisar Barajı Su Toplama havzasında yapılacak olan altın madenciliği işletmeciliği için Kirazlı-Balaban bölgesinde "Su Nöbeti" başlattı. Yapılan açıklama ile de vatandaşlar suya sahip çıkmaya davet edildi. Çanakkale kordonda bulunan Truva atı önünde gerçekleşen basın açıklamasında CHP Çanakkale İl Başkanı İsmet Güneşhan, Belediye Başkan yardımcıları Rebiye Ünüvar ve İrfan Mutluay'ın yanı sıra Kent Konseyi Çevre Meclisi üyeleri ile çevre gönüllüleri katıldılar. Yapılan açıklamada; Tükiye Cumhuriyeti Anayasasının 56.maddesi gereğince her Kirazlı Balaban'da Su Hakkı Nöbeti başlatıldığını duyuran Kent Konseyi üyeleri; "Sağlıklı suya erişim hakkımız gasp edileme, elimizden alınamaz, bin pınarlı İda birkaç kişinin keyfi için yok edilemez. İki gündür sahada yaptığımız ziyarette artık kendi toprağımıza ayak basabilmek için kapıda bekletiliyoruz, izin bekliyoruz ve uyarı alıyoruz. Bu topraklar yüzyıllardır bizim" ifadelerini kullandılar.

"SAĞLIKLI YAŞAM HAKKIMIZ VE SUYA ERİŞİM HAKKIMIZ ENGELLENEMEZ"

Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisince yapılan açıklamanın devamında; "Taleplerimiz açık ve nettir. Sağlıklı yaşam hakkımız, sağlıklı suya erişim hakkımız engellenemez. Engellemeye açık düzenleme yapılamaz, yasalar ülkemizde yatırım yapmak isteyen şirketlerin taleplerine göre belirlenemez. Maden yasası ile ilgili düzenlemeler acilen yapılmalıdır. Ekolojik saldırıların tavan yaptığı bir dönemde şirketle vatandaş karşı karşıya bırakılıyor, milletvekilleri tatil yapıyor. TBMM acilen toplanmalı, yaşamdan yana kararlar almalı ve bunu uygulamaya geçirmelidir. Kazdağı ve yöresindeki ruhsatlar iptal edilmelidir. Şu an tahrip edilen, katledilen alanla ilgili tüm sorumlular hesap vermelidir. Lapseki Şahinli'de işletilmekte olan maden sahası hızla genişletilmektedir. Lapseki, Çardak ve Umurbey'in içme ve kullanma sularını tehdit etmektedir. Bu saha ile ilgili tarafsız denetleyici firmalardan acilen raporlar istenmelidir. Yöre halkının ve maden sahasında çalışanların sağlık durumlarının tespiti yapılmalıdır" denildi.

 

Çanakkale halkını da yapılan çağrı ile su hakkı nöbetine davet edilen açıklama; "Bu su yaşam içindir, öyle kalacaktır. Öyle kalması için gücümüzle direneceğiz. Bugünden itibaren Kirazlı Balaban'da Su Hakkı Nöbetimizi başlatıyoruz. Çanakkale halkını ve Türkiye'yi suyuna sahip çıkmaya çağırıyoruz" ifadeleri ile son buldu.

 

Öte yandan düzenlenen Su Nöbetine katılmak isteyen vatandaşlar için günde 3 adet olarak Çanakkale İskele Meydanı önünden otobüs kaldırılacak.
Bu haber 1998 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI