Bugun...
Bizi izleyin:Çevre Derneklerinden Altın Şirketlerine "Tehdit" Suçlaması

Tarih: 12-12-2019 12:25:04 Güncelleme: 12-12-2019 12:58:04 + -


Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Pınar Bilir Akkuş hakkında sosyal medyada yapılan paylaşımlar hakkında suç duyurusunda bulunacaklar.


Çevre Derneklerinden Altın Şirketlerine

Alamos Gold ve iştiraki Doğu Biga Madencilik şirketinden 200 işçinin çıkartılması sonrasında sosyal medyada sponsorlu paylaşımlar yapılmaya başlandı. Yapılan paylaşımlarda Çanakkale Belediyesi, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Pınar Bilir Akkuş'un hedef gösterilmesi sonrasında Çevre örgütleri suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladılar.

 

İda Dayanışma Derneği'nden yapılan açıklamada; "26 Temmuz’da başladığımız Su ve Vicdan Nöbeti’miz devam etmektedir. Kirazlı Balaban’da işletilmek istenen altın madenine karşı başlayan eylem kentin Su Hakkı Mücadelesi’dir. Çanakkale’nin tek içme ve kullanma suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı su toplama havzasında açılmak istenen madene karşı başta Çanakkale halkı olmak üzere Türkiye ve Dünya’dan destek sağlanmıştır. Kazdağları bir bütün olarak ekosistemdir ve Kirazlı Balaban Tepe’si de Kazdağları ekosisteminin karasal bir parçasıdır. 13 Ekim 2019 tarihinde Doğu Biga Madencilik’in Kirazlı sahası için işletme ruhsatı yenilenmemiştir. Şirket yaptığı açıklamada ruhsatın yenilenmemesinden dolayı Türkiye’deki tüm inşaat faaliyetlerini durdurduğunu ilan etmiştir. 10 Aralık 2019 tarihinde ise yenilenmeyen ruhsattan dolayı işletime geçememesi ve işlerine ara vermesi gerekçesiyle işçilerin işten çıkarılacağını belirtmiştir" denildi.

 

"KİŞİLERİN CAN VE MAL GÜVENLİĞİ HEDEF HALİNE GETİRİLMİŞTİR"

Açıklamanın devamında ise altın madencisi Alamos Gold ve Doğu Biga yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunulacağı açıklandı; "Şirketin açıklamasından sonra sosyal medyada bazı kurumlar, kurum temsilcileri ve dernekler aleyhine saldırılar başlamıştır. İzinsiz dernek logoları kullanılmış, kişi isimleri ve fotoğrafları paylaşılmıştır. Kişilerin can ve mal güvenliği, kurumların itibarları, derneklerin toplumsal statüleri alenen tehdit edilmektedir. Sosyal medyada başlatılan bu saldırılara karşı 13 Aralık 2019 tarihinde saat 11:30’da Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulacaktır" denildi.
Bu haber 1744 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI