Bugun...
Bizi izleyin:Canavar Bugün Üretime Başladı!

Tarih: 08-11-2017 07:08:34 Güncelleme: 08-11-2017 07:21:34 + -


Tarihi Priapos antik kenti üzerinde faaliyet gösteren Alarko Holding, iştiraki Cenal Elektrik Üretim'in Termik Santralinin 1 numaralı ünitesi bugün üretime başladı!


Canavar Bugün Üretime Başladı!

Karabiga yarımadasında yapımı devam eden 11 termik santral arasında olan ve daha önce ÇED Olumlu kararının iptalini gizleyerek elektrik üretim lisansını sürmesini sağladığı için Cengin Hodinge 800 Bin TL ceza kesilen Termik Santralin ilk ünitesi bugün çalıştırılarak elektrik üretimine başlandı.

 

Yapımı süresince birçok kez çevrecilerle karşı karşıya gelen, çevrecilerin açtığı davalarla boğuşan Alarko-Cengiz Holdinge ait Cenal Termik Santrali, yerel ve bölge idare mahkemelerince verilen yürütmeyi durdurma ve iptal kararlarına rağmen ÇED Dosyaları onaylanmıştı.

 

TARİHİ PRİAPOS ANTİK KENTİ ÜZERİNE KURULDU

 

Karabiga Temiz Doğa Derneği’nin açtığı davalara rağmen bugün elektrik üretimine başlayan Cenal Termik Santrali sadece çevreyi kirlettiği için değil tarihi antik bir kent olan Priapos’un kalıntıları üzerine kurulduğu içinde tepki çekiyordu. SİT Alanı olması gereken alana kurulan Cenal Termik Santrali, Karabiga halkının yanı sıra çevrecilerden de büyük tepki çekiyor.

 

ÇED İPTAL KARARINI GİZLEYİNCE 800 BİN TL CEZA ALMIŞTI

 

Alarko Holding, iştiraki Cenal Elektrik Üretim'in ortaklığıyla kurulan Cenal Termik Santrali için Cengiz Holdinge kısa süre önce Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK)’ndan ÇED olumlu kararının İptalini gizlediği ve elektrik üretim lisansının sürmesini sağladığı gerekçesiyle 800 Bin TL ceza kesilmişti.

 

Cengiz Holdingin EPDK’dan aldığı para cezası, Cenal Termik Santralının proje aşamasından bugüne geçirdiği değişimlere karşın tek bir elektrik üretim lisansı üzerinden devam etmesine dayanıyor. Santralın Çevre ve Şehircilik Bakanlığından aldığı ilk ÇED Olumlu kararı iptal edilmiş, daha sonra santral projesi dört parçaya bölünmüş ve her bir parça için ayrı ÇED süreçleri işletilmişti.

 

KAP’A BİLDİRDİLER.. ÜRETİME BUGÜN BAŞLADI!

 

Alarko Holding, iştiraki Cenal Elektrik Üretim'in Çanakkale'nin Karabiga ilçesinde tesis ettiği kömüre dayalı elektrik enerjisi santralinin bugün elektrik enerjisi üretim ve satışına başlayacağını duyurdu. Şirket tarafından KAP'a yapılan açıklamada, 1320 MWe kurulu gücündeki santralin 660 MWe kurulu gücündeki 1 numaralı ünitesinin yapım çalışmalarının tamamlandığı, 7 Kasım'da işletmeye alınarak elektrik enerjisi üretimi ve satışına başlanacağı ifade edildi.
Bu haber 21743 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER BÖLGESEL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI