Bugun...
Bizi izleyin:Çanakkaleli Turizmciler Dünya’nın En Modern Şarap Tesisini Gezdi

Tarih: 25-09-2017 07:18:58 Güncelleme: 25-09-2017 07:33:58 + -


Çanakkale’nin önde gelen Turizm işletmecileri, Eceabat’taki Dünyanın en modern şarap fabrikası olarak gösterilen Porta Caeli Bağcılık tesislerini gezdiler. Geleneksel şarap üretiminin modern teknoloji ile harmanlandığı tesislerde ki üretim süreci hakkında bilgi alan işletme sahipleri tesislere hayran kaldılar.


Çanakkaleli Turizmciler Dünya’nın En Modern Şarap Tesisini Gezdi

Çanakkale’nin önde gelen Turizm işletmecileri,  Eceabat’taki Dünyanın en modern şarap fabrikası olarak gösterilen Porta Caeli Bağcılık tesislerini gezdiler. Geleneksel şarap üretiminin modern teknoloji ile harmanlandığı tesislerde ki üretim süreci hakkında bilgi alan işletme sahipleri tesislere hayran kaldılar.

Toksöz Grup’un kurucuları Ahmet ve Zafer Toksöz tarafından 2008 yılında 1700 dekar arazi üzerinde temelleri atılan ve 2013 yılından bu yana faaliyette bulunan Porta Caeli Bağcılık tesisleri Çanakkaleli Turizm İşletmecilerini ağırladı. Dünyaca ünlü Önolog Michel Rolland’ın danışmanlığında Şarap Üreten, tesislerini gezen Çanakkaleli Turizmciler, doğa içerisinde oluşturulan Porta Caeli Şarap Üretim tesisine ve 21 odalı butik Hotel Caeli’ye hayran kaldılar.

DÜNYA’NIN EN İYİ ŞARAP ÜRETİM TESİSİ “PORTA CAELİ”

 

Latincede “Cennet Kapısı” anlamına gelen Porta Caeli tesisi yer üstünde bir, toprak adlında ise iki kattan oluşan, binlerce dönümlük bağların ortasında inşa edilmiş modern bir tesis. Porta Caeli aynı zamanda dünyaca ünlü şarap eleştirmenleri ve üreticileri tarafından geleneksel şarap üretiminin modern teknoloji ile buluştuğu Dünya’nın en iyi tesisi olarak değerlendiriliyor.

ŞARAPHANE GEZİSİNE YURT DIŞINDAN BÜYÜK TALEP GELİYOR

 

Çanakkaleli Turizm İşletmecilerini tesisi gezdiren önolog Aslı Bayhan, tesis hakkında bilgilendirmeler de bulundu. Agronomist Aytekin Ertan binlerce dönüm bağların yüzde 80’inde Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc ve Petit Verdot üzümleri dikili, yüzde 20’de de Sauvignon Blanc, Chardonnay ve Viognier gibi beyazlar çeşitlerin bulunduğunu belirtti. 1mx1m dikim sıklığında tesis edilen bağların bu yöntemle Türkiye’de yetiştirilen tek ve dünyada alan olarak en büyük bağ olduğunu belirtti.

 

“YERİN İKİ KAT ALTINDA GÜZELLİK UYKUSU..”

 

Önolog Aslı Bayhan, üretim ile ilgili olarak Turizmcilere yaptığı bilgilendirmede üzümlerin şaraba dönüşüm hikâyesini şu sözlerle anlattı; “Üzümler tesise girer girmez soğuk hava deposuna alınıyor, 24 saatte ısıları 5 dereceye düşürülüyor. Ardından salkımlardan ayıklama, sap ayırma ve tane ayıklama ünitelerinden geçen en sağlıklı taneler, pompalamayla hırpalanmamaları için dev çelik haznelere dolduruluyor, dev sütunların arasındaki 24 tane iri meşe tanka fermantasyon için alınıyor. Her biri 15 bin avroya mal olan tanklar Türkiye’de çok ender, öte yandan kırmızı şarabın maserasyonunda kaliteyi yükseltiyor. Fermantasyon sonrası sıkımlar modern bilgisayarlı preslerde yapılıyor. Tesisin fıçı mahzeni yerin iki kat altında, tam 570 fıçı dolusu şarap burada güzellik uykusuna yatırılıyorlar. Ayrıca 1 milyon 500 bin şişe kapasiteli mahzenimizde bulunuyor.”

“AKILLI” BUTİK OTELİN HER YERİNDE MODERN SANAT ESERLERİ YER ALIYOR

 

Binlerce dönüm bağların arasında şarap üretim tesisinin hemen yanına 21 odalı Hotel Caeli isimli butik otelde yurt içi ve yurt dışından gelen konuklarını ağırlıyor. Şarap üretim tesisinin ardından Akıllı Otel olarak dizayn edilen butik otelde Çanakkaleli Turizmcilere gezdirildi. Hotel Caile’nın Yiyecek, İçecek Müdürü Oben Sarıbuğa, Butik oteli Turizmcilere gezdirirken şu bilgileri verdi; “Her bir odası bir birinden ayrı olarak tasarlanan Butik Otel tamamıyla akıllı teknoloji ile kontrol edilebiliyor. Her odada bulunan ipad cihazlarla televizyon, klima, ısı ve ışıklandırma kontrol edilebiliyor.”

Hotel Caeli’nin bir diğer özelliği ise; otelin hemen her köşesinde Modern Sanatın öncü isimlerine ait değerli sanat eserlerinin yer alması. Hemen her bir köşesinde eşsiz sanat eserlerine rastlanabiliyor. SPA hizmeti de verilen Hotel Caeli’de yapımında yüzde 95’i doğal malzemeler seçilmiş.

YÜZDE 100 DOĞAL VE YERLİ ÜRETİM YİYECEKLER

 

Hotel Caeli her ne kadar yurtdışından gelen malzemelerden inşa edilmiş olsa da otelde müşterilere sunulan yiyecek ve içeceklerin tamamı da otelin sahip olduğu arazilerde yetiştirilerek elde edilen ürünlerden oluşuyor. Kendi süt sağım tesislerinin de bulunduğu otelde günlük taze süt elde edilirken; bağların hemen yanı başında oluşturulan tarlalarda da hem Çanakkale yöresine has ürünler hem de yurdun çeşitli yerlerinden getirilerek ekilen ürünler elde ediliyor. Otel müşterileri diledikleri takdirde kendi yiyeceklerini tarlalardan kendileri de toplayabiliyorlar.

 

İLK KEZ ÇANAKKALELİ TURİZMCİLER TATTI

 

Porta Caeli üretim tesisinde şişelendikten sonra yıllandırılan farklı renk ve tatlardaki şarapları da dünyada ilk kez Çanakkaleli Turizmciler tatma imkânı elde ettiler. 2013-2016 yılları mahsullerinden elde edilen üzümlerden üretilen beyaz ve kırmızı şarapları tadan Çanakkaleli Turizmciler şarapları beğendiklerini belirttiler.

 
Bu haber 4793 defa okunmuştur.

Hikmet Hepbaytas / 25-09-2017 06:53:00

Saros körfezi ile Çanakkale boğazı arasında olabildiğince yeşilin her tonunda bağlarda uyanmak,çam ormanlarının arasında o havayı içine çekmek gerçekten çok güzeldi .FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI