Bugun...
Bizi izleyin:Çanakkale Savunması Ankara'da..

Tarih: 29-06-2020 02:13:46 Güncelleme: 29-06-2020 02:19:46 + -


Baro Başkanı Bülent Şarlan'ın temsil ettiği Baro başkanlarının Ankara yürüyüşüne Çanakkale'den destek yağdı.


Çanakkale Savunması Ankara'da..

Baroların yapısını değiştirerek Barolarında yönetimini ele geçirmek isteyen iktidarın bir süredir, Türkiye Barolar Birliğinin seçim yapısını değiştirmeye yönelik girişimlerde bulunduğu açıklanıyordu. Geçtiğimiz haftalarda Ankara'da bir dizi temaslarda bulunan Baro Başkanları iktidarın geri adım atmaması üzerine Ankara'ya yürüyüş başlatmıştı. Çanakkale Baro Başkanı Avukat Bülent Şarlan yaptığı basın açıklamasının ardından "Savunma Yürüyor" yürüyüşüne geçmişti.

 

Çanakkale'den yürüyüşe geçen Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan, 70 kadar Baro Başkanı ile birlikte Ankara'nın girişinde buluştu. Sembolik olarak 300 metre kadar hep birlikte yürümek isteyen baro başkanları Ankara Valisi ve İçişleri Bakanı'nın talimatı üzerine polis ekiplerince kuşatıldılar. Barikatlarla ve çevik kuvvet ekiplerince ablukaya alınan Baro Başkanlarının anayasa ile güvence altına alınan Seyahat Özgürlüğü, önceden izin alınmaksızın gösteri yapma gibi hakları iktidarın talimatı ile engellendi.

 

ÇEVREYİ, KADINI, ÇOCUKLARI SAVUNANLAR BARİKATLARLA ENGELLENMEK İSTENDİ!

Türkiye'nin neresinde bir doğa katliamı, neresinde bir kadına şiddet olayı, nerede bir çocuk istismarı yaşansa Barolar mutlaka halkın yanında olmuş kimi zaman otoritenin karşısında, kimi zaman katillerin kimi zamanda tacizci tecavüzlere karşı Türk Halkını ve vicdanını savunmuştur. Bu sefer kendi haklarını savunmak için Anıtkabir'e gitmek isteyen Baro Başkanları'nın karşısında ise Çevik Kuvvet ve kalkanları ile engellenmek istediler. Anayasal haklarının engellenmesine direnen Baro Başkanları çevik kuvvet ablukası altında, polis kalkanlarının önüne oturarak tepki gösterdiler.

İSTENMEYEN GÖRÜNTÜLER YAŞANDI

Ankara girişinde durdurulan baro başkanları, "Kamu düzeni bozulduğu" gerekçesiyle izin verilmezken; polislerin, hukukçulara tekme attığı, kalkanlarla darp ettiği, bazı baro başkanlarının da gözlükleri kırıldığı kameralara yansıdı. Yaşanan olaylar televizyon ve sosyal medyaya yansıyınca bu seferde polis ekipleri basın mensuplarını ablukaya alıp görüntü ve demeç almalarını engelledi.

 

BAROLARA SALDIRIYA TEPKİ GECİKMEDİ

Sosyal medyada ve televizyon kanallarında Baro Başkanlarının polis ekiplerince darp edilmesinin görüntüleri yayılınca Baro yönetimler de tepki gösterdi Çanakkale Barosu Yönetimi acilen toplanarak düzenledikleri basın açıklamasında tepki gösterdiler.

"SÜREÇ DEVAM EDERSE FİZİKEN YANLARINDA OLACAĞIMIZI BİLDİRİRİZ"

Çanakkale Barosu Yönetim Kurulu adına açıklamayı Baro Başkan Yardımcısı Av.İbrahim Cem Erbil; "Onbinlerce avukatı temsil eden Baro Başkanları itilip kakılacak, cübbelerinden çekiştirilecek kişiler değildir! Savunmanın temsilcilerine reva görülen bu davranışların sözlük karşılığı zulüm, bizlerin bu anti demokratik uygulamalar karşısında hissettiğimiz duygunun adı ise başkası yani muktedirler adına utançtır! Şu anda Ankara’da Anıtkabir’e yürümelerine izin verilmeyen, tüm yurttaşların haklarını savunmak için orada bulunan tüm Baro Başkanlarının yanında olduğumuzu, sürecin devam etmesi halinde fiziken de yanlarında olacağımızı tüm kamuoyuna saygılarımızla bildiririz" açıklamasında bulundu.

 

OTURTULMADILAR, ÇAY İÇMELERİNE İZİN VERİLMEDİ

Yıllarca bin bir meşakkatle görevini yapan avukatların temsilcilerinin güneş ve yağmurdan korunmak için Çadır kurmalarına İçişleri Bakanının talimatıyla izin verilmediği gibi, yağmur altında ayakta bekletilen Baro Başkanlarına sıcak içecek ikramı yapılmasına da izin verilmedi. Tüm geceyi yağmur altında ayakta geçiren baro başkanları yılmadı.

ŞARLAN: "AVUKATLARIN DERDİ SEÇİM DEĞİL; GEÇİMDİR"

Yaşanan engellemeler, polis şiddetiyle yıpratılmak ve vazgeçirilmek istenen Baro Başkanları adına Çanakkale Baro Başkanı Av.Bülent Şarlan basın açıklamasında bulundu. Baro Başkanı Av.Şarlan; "Avukatların derdi seçim değil, geçimdir. Bu irademizi geçen hafta ziyaret ettiğimizi tüm yetkililere ilettik. Sayın Adalet Bakanına yaptığımız ziyarette ilettik. Kamu Baş Denetçisine ilettik. TBMM'yi ziyaret ettik, siyasi partilerin tüm grup başkanvekillerine, hukukçu milletvekillerine ilettik. Dedik ki; zamanı değil, Avukatlık Kanununda çoklu Baro değil, nispi temsil sistemini kanunun 76 ve  95.nci maddelerinde tanınan yetkileri değil; Barolara üye olma zorunluluğunun kaldırılması diyin. Bunların zamanı değil; bunları istemiyoruz. Kim dedi; 80 Baro Başkanı ve Türk Barolar Birliği söyledi. Barolarla ilgili olarak yapılacak değişikliği Barolara, Türk Barolar Birliğine sorulmadan, konuşulmadan bir metin hazırlanması doğru mu? Olmadığını buradan paylaşıyoruz" dedi.

 

"BU ENGELLEME HUKUK DEVLETİNE YAKIŞIYOR MU"

Yaşanılan süreci değerlendiren Çanakkale Baro Başkanı Av.Bülent Şarlan; "En son 1 Haziran'da ki açıklamamızda diyalog kapılarımız açık, bunları konuşabiliriz. Konuşmaya hazırız dedik. Konuşmak için de gittik. Ama sonrasında özellikle haber sitelerinde haber kanallarında ısrarla çoklu baronun, nispi temsil sisteminin getirileceğinin vurgulanması üzerine de 1 Haziran'da açıklamamızın son paragrafında demokratik haklarımızı kullanacağımızı belirtmiştik. Cuma günü de her Baro Başkanı kendi barosunda basın açıklaması ile yürüyüşünü başlattı. 3 gün içerisinde Ankara'ya kadar yürüyecek ve Anıtkabir'i ziyaret ederek süreci tamamlayacağımızı belirttik. Biz burada hep birlikte, Baro Başkanlarımızla Anıtkabir'e gidelim diye toplandık. Başka bir şey için toplanmadık. 70'e yakın Baro başkanı olarak Ankara'nın girişinde bir Anıtkabir ziyareti gerçekleştiremeyecekse ne zaman gerçekleştirecek? Bu engelleme hukuk devletine, anayasal haklarla bağdaşır mı, yakışır mı" tepkisini gösterdi.

SİYASİ PARTİLERDEN DESTEK

Eylemin ikinci gününde Ankara'nın girişinde Polis kuşatması altında bekletilen Baro Başkanlarına siyasi partilerden destek geldi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile CHP Genel Başkanı Çanakkale Milletvekili Av.Muharrem Erkek de baro başkanlarının yanına gelerek destek mesajı verdiler. Çanakkale Barosu Başkanı Bülent Şarlan, “Savunma yürüyor” eylemleri sürecinde Ankara’da yaşanan ve “Fiili gözaltı” olarak da yorumlanan süreçte baro başkanlarına destek veren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Avukat Muharrem Erkek’e teşekkür etti. Erkek’in baro başkanlarının bu zor gününde kayıtsız kalmadığını vurgulayan Şarlan, “Çanakkale Barosu Üyesi Meslektaşım, Çanakkale Milletvekili ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Av. Muharrem Erkek’e Ankara’da meslektaşlarının yaşadığı sorunlarına kayıtsız kalmadığı ve ziyarete gelerek Baro Başkanlarına verdiği destek için teşekkür ederim” dedi.

 

DEVREYE GİRİLDİ YÜRÜMELERİNE İZİN VERİLDİ

Önceki dönem Türkie Barolar Birliği Başkanı Önder Sav'ın devreye girmesi ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yapılan müzakereler sonucunda baro başkanlarının yürüyüşlerine devam etmesi kararı alındı. Polis çekilince, baro başkanları bulundukları noktadan 200 metre boyunca yürüyüş gerçekleştirdiler. Daha sonra otobüslere binecek olan baro başkanları, Tandoğan’da inerek Anıtkabir’e yürüdüler. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Fezioğlu’nun ise yürüyüş kortejine alınmadı.

BARO BAŞKANLARI ANITKABİR'E GİTTİ

İktidarın "çoklu baro" hazırlığına karşı illerinden "Savunma Yürüyor" sloganıyla günlerce Ankara'ya yürüyen iki gün boyunca da polis çemberi altında güneş ve yağmur altında ayakta tutulan baro başkanları amaçlarına ulaştı ve Anıtkabir'e gitti.HABER VİDEOSU

Bu haber 3057 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI