Bugun...
Bizi izleyin:Çanakkale Resmen Parsellenmiş!

Tarih: 05-08-2019 05:28:28 Güncelleme: 05-08-2019 05:56:28 + -


Çanakkale'de son 10 yılda Ak Parti iktidarının desteği ile Altıncılar dağları ormanlarını parsellemişler. Çanakkale Halkı Altın madenlerine karşı mücadele verirken, Çanakkale'de kimler bölgenin ormanına, dağına, taşına, suyuna göz dikmiş görmek gerek.


Çanakkale Resmen Parsellenmiş!

Çanakkale'de Siyanür ile altın madenciliğine karşı halkın büyük direnişi her geçen gün büyürken, son on yılda mantar gibi çoğalan Altın Madencileri neredeyse bölgesi parsellemişler. ak Parti İktidarı zamanında halka rağmen devletten büyük destek alan madenciler Çanakkale'nin dağları, akarsuların ormanları paylaşmışlar iş bu firmaların Çanakkale'de faaliyet gösterdiği bölgeler;

 

ŞAHİNLİ'DE İKİNCİ ŞİRKET: ECZACIBAŞI ESAN ALTIN VE GÜMÜŞ MADENİ

Çanakkale Lapseki ilçesi Şahinli ve Kocabaşlar köylerinin bulunduğu yere ikinci bir siyanürlü altın madeni ocağı açmak isteyen şirket Eczacıbaşı ailesinin sahibi olduğu Eczacıbaşı Holding'e ait ESAN Madencilik Şirketi.

 

Şahinli e Kocabaşlar köyünde açılacak olan altın madenciliği işletmeciliği için Eczacıbaşı ESAN'ın "ÇED olumlu" kararı var. ESAN Madencilik, aynı zamanda Konya Meram'da İnlice ESAN Altın Madeni ve Balıkesir Balya'daki ESAN Balya Kurşun Madeni'nin de işletmecisi durumunda. Şirketin Türkiye dışında Kosova ve Portekiz'de de farklı maden projeleri mevcut.

 

KİRAZLI ALTIN VE GÜMÜŞ MADENİ

Çanakkale merkezine yakın Kirazlı Köyü'nde 613 hektar alanda yapılmak istenen altın ve gümüş madenciliği için "ÇED olumlu" kararı ardından işletme için gerekli izin süreçleri tamamlandı. Burada yüklenici firma Doğu Biga Madencilik olarak görünüyor. Şirketin bağlı olduğu uluslararası şirket ise Kanada merkezli Alamos Gold Inc.

 

Bu şirketin Kirazlı dışında Çanakkale Çan ve Bayramiç yörelerinde Çamyurt Altın Madeni ve Ağı Dağı Altın Madeni ruhsatları da bulunuyor. Çamyurt Altın Madeni ÇED süreci proje değişikliği nedeniyle İDK (İnceleme Değerlendirme Komisyonu) sürecinde.  Zenginleştirme tesisiyle birlikte projelendirilen Ağı Dağı Altın Madeni ise "ÇED olumlu" kararına sahip.

 

Kanadalı Alamos Gold şirketinin Türkiye dışında Kanada, ABD ve Meksika'da altın, gümüş ve diğer metalik madencilik projeleri bulunuyor. Alamos Gold'un en büyük hissedarları, BlackRock Investment Management Limited, Franklin Gold & Precious Metals, Royal Gold şirketleri. Alamos Gold'un özellikle Kanada'da farklı kuruluşlardan kredi sağlayabilen geniş bir finansal ağı var.

SERÇELER - TERZİLER KÖYÜ ALTIN VE GÜMÜŞ MADENİ

Çanakkale merkeze yakın Serçeler-Terziler Köyü civarındaki altın madeninin yüklenici firması Koza Altın İşletmeleri. Koza Altın İşletmeleri ise FETÖ/PDY terör örgütü kapsamında yurtdışına kaçan Akın İpek'e ait olan şirketlerden biriydi.

 

15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrası FETÖ/PDY operasyonları kapsamında önce el konan daha sonra yönetimi TMSF'ye devredilen Koza Altın İşletmeleri, o tarihten bu yana TMSF kayyımlığı tarafından yönetiliyor ve "ÇED olumlu" kararı var.

 

HALİLAĞA ALTIN MADENİ

Çanakkale'nin Çan ilçesinin Halilağa mevkiinde yer alan altın madeni projesinin ÇED süreci yürütmeyi durdurma almıştı. Burada yüklenici firma Truva Bakır Maden İşletmeleri A.Ş. olarak görünüyor ancak buradaki proje ruhsat alanı Cengiz Holding'e devroldu.

 

Geçtiğimiz günlerde Kanadalı Pilot Investments INC şirketinin alt kuruluşu Libery Gold (yüzde 40) ve yine Kanadalı Teck Resources'a (yüzde 60) ait altın madeninin 55 milyon dolara Cengiz Holding tarafından satın alındığı ortaya çıktı.

 

Burada Kanadalı Pilot Investments Inc. ile ilgili ufak bir parantez açmakta fayda var. Pilot Gold Inc. çatısı altındaki Pilot Investments Inc.'e ait üç Türkiye merkezli şirket var. Bunlar Agola Madencilik, Truva Bakır Maden İşletmeleri A.Ş., Orta Truva Madencilik Tic. ve San. A.Ş.

 

Bu arada Halilağa Altın Madeni'ni Cengiz Holding'e satan Liberty Gold yine Kaz Dağları'nda bulunan Kayalıdağ TV Tower altın projesini ise elinde tutmaya devam ediyor.

 

Pilot Gold Inc. ise 2012 yılında başka bir Kanadalı altın madenciliği şirketi olan ve dünyada New Monster (yeni canavar) olarak bilinen Newmont Gold Corp. tarafından satın alındı.

 

Burada iç içe geçmiş yapılar, Türkiye'de kurulan taşeron şirketler, beş altı kez el değiştirmiş altın, bakır madeni ruhsatları mevcut. Tepedeki birkaç şirket, adeta bir Matruşka yapısıyla ruhsatları ve alt şirketlerin sahiplik yapılarını değiştiriyor.

 

KUŞÇAYIR ALTIN MADENİ

Çanakkale Bayramiç'teki Kocabaşlar Köyü'ndeki altın madeni projesi yürütmeyi durdurma kararı almış. Yüklenici firma burada Batı Anadolu Madencilik olarak görünüyor.

 

Şirketin arka planına bakıldığında yine uluslararası bir şirket karşımıza çıkıyor. Şirket yukarıda başka bir projede de adını gördüğümüz Avustralya'dan Chesser Resources Limited.

 

KISACIK ALTIN MADENİ

Çanakkale Ayvacık Kısacık Köyü'ndeki altın madeninin ÇED süreci İDK aşamasında durdurulmuş durumda. Burada yüklenici firma Pumice Madencilik A.Ş. olarak görünüyor. Şirketin üst kuruluşu ise British Virgin Islands'da kurulu bulunan Lamora Holding BV.
Bu haber 9233 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI