Bugun...
Bizi izleyin:“Çanakkale’nin Münbit Topraklarını Suya Kavuşturduk”

Tarih: 15-03-2018 07:34:12 + -


Çanakkale’de su kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirmeye devam ettiklerini belirten DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Çanakkale’de tamamlanan projelerini ve yapım aşamasında olan projeler ile ilgili bilgiler verdi.


 “Çanakkale’nin Münbit Topraklarını Suya Kavuşturduk”

Çanakkale’de su kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirmeye devam ettiklerini belirten DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Çanakkale’de tamamlanan projelerini ve yapım aşamasında olan projeler ile ilgili bilgiler verdi. DSİ Genel Müdürü Murat Acu, açıklamalarında; “DSİ Genel Müdürlüğü tarafından Çanakkale’de hasretle beklenen baraj ve göletleri bir bir hizmete aldık. 2003 yılından bugüne kadar tamamladığımız 18 baraj ve 7 gölet ile vatandaşlarımızın yüzünü güldürdük. Şehitler diyarı Çanakkale’ye kazandırdığımız bu barajlardan birisi Taşoluk Barajıdır. 90.000 dekar mümbit araziyi sulayan bu barajı 2009 yılında hizmete aldık. 2011 yılında hizmete aldığımız Bayramdere Barajı ise 10.500 dekara araziyi sulamaktadır” dedi.

 

“ÇANAKKALE’YE 6 BARAJ VE 3 GÖLET DAHA İNŞA EDİYORUZ”

 

Çanakkale’de su kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirmeye devam ettiklerini belirten DSİ Genel Müdürü Murat Acu, “Çanakkale’nin mümbit arazilerini sulamak ve kalkınmayı hızlandırmak için yeni barajlar inşa ediyoruz. İnşaatı devam eden Bayramiç Karaköy Barajı ile 9.380 dekar araziyi sulayacağız. Çanakkale’de değişik ilçelerimizde 5 barajın inşaat ihalesini gerçekleştirdik. Çan Yaykın Barajı,  Ezine Geyikli Barajı, Lapseki Çavuş Baraj, Yenice Kovancı Barajı ve Yenice Yukarıinova Barajlarının ve önümüzdeki günlerde inşaat çalışmalarına başlamayı hedeflemekteyiz” dedi.

“ÇİFTÇİLERE YILLIK 281 MİLYON TL ZİRAİ GELİR ARTIŞI SAĞLADIK”

 

DSİ’nin son 15 yılda inşa ettiği sulama projeleri ile Çanakkale’de 424.370 dekar zirai arazinin sulamaya açıldığının altını çizen Genel Müdür Acu, “Sulu tarım ile birlikte çiftçilere yıllık 281 Milyon TL zirai gelir artışı sağladık. Hizmete aldığımız bu sulama tesislerinin haricinde 227.440 dekar arazinin de sulama şebeke inşaat çalışmaları devam etmektedir. Bu arazilerinde sulanmasıyla birlikte Çanakkale ülke ziraatında daha fazla söz sahibi olacaktır” dedi.

 

“AYVACIK, GELİBOLU, ECEABAT VE EVREŞE’NİN İÇMESUYU HAZIR”

 

Genel Müdür Acu, “Ayvacık ilçesinin içmesuyu ihtiyacını karşılamak için 2008 yılında inşa edilen Ayvacık Barajı ve 6 km’lik isale hattı ile ilçe merkezine menba kalitesinde içme ve kullanma suyu sağladığını ifade ederek, Gelibolu ve Eceabat ilçesi ile Evreşe beldesinin içmesuyu ihtiyacını Çokal Barajından karşıladık. İnşa ettiğimiz 198 km’lik isale hattı ve içmesuyu arıtma tesisi ile bu yerleşim yerlerinin 2050 yılına kadar ihtiyacı olan içmesuyunu temin ettik” dedi.

TAŞKIN KORUMA TESİSLERİYLE HALKIMIZI VE TOPRAĞIMIZI KORUDUK

 

Genel Müdür Acu, “Çanakkale’de taşkın riskini azaltmak için dere ıslah çalışmalarının devam ettiğini belirterek son 15 yılda Çanakkale ve ilçelerinde inşa ettiğimiz 39 adet taşkın koruma tesisi ile; 37 meskûn mahal ve 39.310 dekar araziyi taşkın zararlarından koruduk. Ayrıca 16 adet dere ıslah tesisinin inşaat çalışmaları hızla devam etmektedir. Bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a ve Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.
Bu haber 2531 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER BÖLGESEL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI