Bugun...
Bizi izleyin:Çanakkale'nin Ekonomik Geleceği: Tarım ve Yenilenebilir Enerji'de...

Tarih: 20-05-2019 06:06:24 Güncelleme: 20-05-2019 07:03:24 + -


Güney Marmara Kalkınma Ajansı(GMKA) sorumluluk sahası olan Balıkesir ve Çanakkale illerinin kalkınması, gelişim sürecini hızlandırmak ve sürdürülebilir kılmak amacıyla yaptığı Bölgesel Yenilik Stratejisi ve Eylem Planı isimli çalışmanın sonucunu yayınladı. Çalışmada; Balıkesir ve Çanakkale'nin ekonomik kurtuluşu için üç sektör öne çıktı. Tarım ve Tarıma dayalı sanayi, Alternatif Turizm ve Yenilenebilir Enerji sektörleri iki ilinde ekonomik kurtuluşu olarak görüldü. Yatırımların da bu alanla


Çanakkale'nin Ekonomik Geleceği: Tarım ve Yenilenebilir Enerji'de...

Güney Marmara Kalkınma Ajansı(GMKA) tarafından Balıkesir ve Çanakkale illerini kapsayan çalışmada proje sorumluları her iki ilde toplamda 593 kamu kurumları, STK, Özel Sektör ve Üniversitelerde yüz yüze, anket ve ortak çalıştay kapsamında gerçekleştirdi. Yapılan tüm çalışmaların sonuçları da GMKA tarafından yayınlandı. Bölgesel Yenilik Stratejisi ve Eylem Planı isimli çalışmanın sonucunda ise bölgenin ekonomik geleceği için üç sektör ön plana çıktı. Açıklanan üç sektör bakımından Çanakkale'nin potansiyeli dikkat çekti!

 

SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM VE TARIMA DAYALI SANAYİ

Yapılan çalışmada; bölgenin tarım  ve  tarıma  dayalı  sanayi  alanında coğrafi  konumu,  ürün  çeşitliliği,  sanayi  ve araştırma altyapısı bakımından  önemli  avantajlara sahip olduğu belirtildi. Özellikle Tarım arazisi bakımından  Birinci sınıf toprak yapısına sahip olduğu; bu sebeple de bu tür  toprak yapısına sahip arazilerde rekabetçi tarımsal üretim yapılması mümkün olduğuna dikkat çekildi. Tarım ve tarıma dayalı sanayi için bölgede gerekli olan eğitim ve araştırma altyapısı için ÇOMÜ bünyesinde Ziraat  Fakültesi olması, Süt ve Süt  Ürünleri  Uygulama  ve  Araştırma  Merkezinin bulunması ve Lapseki  MYO’da  Organik  Tarım  bölümü olmasının avantaj olduğuna dikkat çekildi.

 

HAYVANCILIĞA DAYALI ÜRÜNLER VE ORGANİK TARIM!

Çanakkale’nin en büyük ihraç kalemlerinin ikinci ve üçüncü sırada “Et, balık, kabuklu hayvanlar vb.” ile “Sebzeler ve meyveler” oluşturduğu tespit edildi! Hayvancılık bakımından da Türkiye ortalamasının üstünde yer alan bölgede özellikle büyükbaş ve küçükbaş hayvancık ön planda. Süt ve süt ürünleri bakımından da zengin olan bölgede bu türden yatırımların arttırılmasının önemine dikkat çekildi.

 

Öte yandan Çanakkale ve ilçelerdeki toprak yapısı nedeniyle Organik Tarımın teşvik edilmesinin de büyük ekonomik kalkınma sağlayacağı da araştırmada dikkat çekildi. Çanakkale’de yetiştirilen organik bitkiler arasında mısır, yonca, fiğ ve  çayır  gibi  yem  bitkileri dikkati  çekerken; bu  bitkiler  bölgede yapılan  organik hayvancılığın  yem  ihtiyacını  karşıladığı vurgulandı. Çanakkale’nin  organik  bitkisel ürünlerdeki  ağırlığı,  organik  hayvansal  ürünlerde  de  görüldü.

 

ÇANAKKALE KİŞİ BAŞI BİTKİSEL ÜRETİMDE TÜRKİYE DÖRDÜNCÜSÜ!

Gökçeada’nın organik tarım adası olması için Tarım ve Orman Bakanlığı 2018 yılında çalışmalara başlandığı hatırlatılan araştırmada; Gökçeada’daki  tüm  tarım  ve  hayvancılık faaliyetlerinin  2023’e  kadar organik tarım koşullarına uygun hale getirilmesi hedeflendiği belirtildi. Çanakkale kişi başı bitkisel üretimde ülke genelinde iller arası sıralamada 4’üncü sıra yer aldığı, Seracılık yatırımları için uygun arazilerin bulunduğu ve jeotermal kaynakların önemine dikkat çekildi.

ALTERNATİF TURİZM: SU SPORLARI VE EKO-TURİZM!

Çanakkale ve bölgesinin tarihi  ve  kültürel  değerleri  bakımdan  zengin  bir  mirasa  sahip olmasının  yanı  sıra  konumu  ve doğası  ile  önemli   bir   turizm   merkezi  olma  özelliği taşıdığı dikkat çekildi. Kültür  ve  Turizm  Bakanlığı  2017  yılı  istatistiklerine  Çanakkale en çok turist çeken iller arasında 15.sırada yer alıyor. Turizm  beldelerinin genellikle  iç turizm talebini karşılamaya yönelik olduğu ve yaz turizmine hizmet  ettiği dikkat çekilen araştırmada inovatif turizm  uygulamalarının  geliştirilmesi,  kış  sezonunda  nispeten yaza  göre   azalan   turizm   talebinin artmasına  ve  böylece   turizm   sezonunun  tüm  yıla yayılmasına yardımcı olacağına dikkat çekildi.

 

Dalış sporları, yamaç paraşütü ve sörf sporu için uygun koy ve körfezlerin oldukça çok olduğu belirtilen araştırmada; Gökçeada  rüzgar  sörfü  merkezi  olarak  son  yıllarda  özellikle Balkanlardan   gelen turistleri çektiği belirtildi. Çanakkale kıyılarının farklı noktalarında Çanakkale Muharebelerinde kullanılmış çok sayıda gemi ve denizaltı enkazı, batık turizmi potansiyelini barındırdığı vurgulandı.

KAZDAĞLARI EKO-TURİZM İÇİN CENNET!

Popülaritesi son yıllarda artan doğa turizmi ve eko-turizm gibi türlerin bölge dokusuna uygun olması nedeniyle özellikle Kazdağları'nın eko-turizmi açısından büyük öneme sahip olduğuna dikkat çekildi. Yayla  turizmi,  dağ  ve  doğa  yürüyüşü, akarsu turizmi,bisiklet turları, mağara turizmi, sportif olta balıkçılığı, kuş gözlemciliği eko-turizminin yükselen değerleri olarak sıralandı. Kazdağları'nın biyolojik çeşitlilik, flora ve faunası ile önde  gelen  bir eko-turizm merkezi olmaya aday olduğuna dikkat çekildi.

 

Gökçeada ve Bozcaada kıyı turizminin  yanı  sıra alternatif turizm potansiyeline sahip olan  ilçeler olarak görüldü. Sahip  olduğu  üzüm  bağları ile  Bozcaada; kekik  ve  türlü  otlara ev sahipliği yapması ve birçok organik ürünün yetiştirilmesi için elverişli arazilere sahip olması ile Gökçeada eko-turizmin geliştirilebilmesi için  zengin  bir  ekosisteme sahip olduğu belirtildi.  Adalarda  yaygın  olarak  son  yıllarda  popüler  hale  gelen  ve  otantik  binalarda  kaliteli hizmet sunmayı amaçlayan  butik  oteller  ile  hizmet  verildiği ve turizm  beldelerinin betonlaşmasının önüne geçilmesi gerektiğine vurgu yapıldı. Adaların ayrıca Türk  ve  Rum  kültürünün  birlikteliğiyle  oluşan  zengin  mutfağı,  dünyaya sunulabilecek özgün bir gastronomik değerler olduğuna dikkat çekildi.

 

TARİH VE KÜLTÜR TURİZM POTANSİYELİ YÜKSEK

Çanakkale'nin özellikle Şehitlikleri,  manastırları,  müzeleri  ve  antik  kentleri  ile  kültür  turizmi merkezlerinden biri olarak ön plana çıktığı vurgulandı. Çanakkale il sınırları içerisinde çok sayıda antik kent ve ören yeri  bulunduğu, Troya  Müzesi, Çanakkale  Şehitleri Anıtı,  Kabatepe  Tanıtım Merkezi Müzesi, Kilitbahir Kalesi, Seddülbahir Kalesi,Bozcaada Kalesi, Kemerderede'nin önemli turistik değerlere olduğuna dikkat çekildi.

YENİLENEBİLİR ENERJİ'DE ÇANAKKALE POTANSİYELİ!

Araştırmada Türkiye'nin yenilenebilir Enerji üretimi potansiyelinin düşük olduğu ve ülke genelinde yaygınlaşmadığı belirtilirken; Çanakkale'nin özellikle son yıllarda Yenilebilir Enerji konusunda ülke ekonomisine katkı sunan illerin başında geldiğine dikkat çekildi. Araştırmada Yenilenebilir Enerji Enerji santrallerinin ürettiği güç bakımından Çanakkale'nin 10.sırada geldiğine dikkat çekildi.

 

Çanakkale'de toplamda 41 Jeotermal kaynağın olduğu belirtilen araştırmada; Çan ve Biga ilçelerinin bu açıdan öne çıktığı vurgulandı. Çanakkale’de  35 Bin 000  konutun jeotermal  enerji  ile  ısıtılabilecek  potansiyele sahip olduğuna dikkat çekildi. Araştırmada ayrıca Jeotermal enerji bakımından zengin ve tarıma uygun  arazilerin tespit  edilerek,  bu  bölgelerde  jeotermal  seracılık  faaliyetlerinin başlatılması konusunda fizibilite çalışması yapılması tavsiye edildi.  Kurulu RES'ler ile Türkiye'de rüzgardan elektrik üretimi bakımından Çanakkale'nin 5.sırada olduğu, yapımı süren santraller bakımından Türkiye Genelinde Çanakkale'nin birinci sırada olduğuna dikkat çekildi.

 

DENİZ AKINTISINDAN ELEKTRİK ÜRETİLMELİ!

Araştırmada özellikle yenilenebilir enerji kaynağı olarak Çanakkale Boğazındaki akıntıdan faydalanma önerisi dikkat çekici. Araştırmada konuyla ilgili olarak ;"Enerji  üretiminde  bölgenin  deniz  kıyısında  olmasının  avantajından  da  yararlanılması sağlanacaktır.  Bu  kapsamda,  Çanakkale  boğazındaki  akıntı  kuvvetinden  yararlanmak amacıyla  boğazın akıntısı en  yüksek bölgesine akıntı türbinleri kurulmasına ve deniz üstü rüzgâr enerjisinden faydalanmak amacıyla denize rüzgâr türbinlerinin kurulmasına yönelik   büyük   kapsamlı   projeler   için   fizibilite   çalışmalarının   yapılması" öngörülüyor.
Bu haber 4038 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI