Bugun...
Bizi izleyin:Çanakkale Köprüsü 50 Bin Dekar Tarım Alanını Yok Edecek!

Tarih: 12-01-2017 06:10:22 Güncelleme: 12-01-2017 06:28:22 + -


Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şube Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklama da Çanakkale 1915 Köprüsü’nün yapımı ile 50 bin dekar tarım alanının yok olacağı belirtildi. Açıklamada ayrıca; “Bile bile, sorumsuzca, açgözlülükle yaşam kaynaklarımızı, yaşamın kaynaklarını tüketiyoruz. Aklımızı başımıza devşirmemiz gerekiyor. Çocuklarımıza temiz bir çevre, kaliteli bir yaşam sunabilmemiz için tarım topraklarımızı ve tarımımızı korumamız gerekiyor” denildi.


Çanakkale Köprüsü 50 Bin Dekar Tarım Alanını Yok Edecek!

Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şube Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada Türkiye ve özellikle Çanakkale tarımının durumuna değinildi. Türkiye’nin tarıma elverişli arazilerinin hızla yok olduğuna dikkat çekilen açıklamada; Çanakkale’nin tarım arazilerinin de büyük tehlikelerle karşı karşıya olduğu dikkat çekildi. Yapılan yazılı açıklamada; Çanakkale’de Kuraklık eylem planlarının uygulanması gerektiğine dikkat çekildi.“Son günlerde yağan karın tarımımıza, çiftçimize bereket getirmesini dileyerek sözlerime başlamak istiyorum. Ancak hemen ifade etmeliyim ki son günlerdeki bol yağış kuraklık tehlikesi geçti gibi bir algı yaratmasın. Altını çizerek söylüyorum, çok ciddi bir tarımsal kuraklık yaşıyoruz. Acilen gerçekçi kuraklık eylem planlarına ve bunların uygulanmasına ihtiyacımız var. Geçtiğimiz sonbahar Çanakkale’miz kurak geçti. Bu durum meraya bağımlı olan hayvan yetiştiricilerimize ağır bir yük getirdi. Bunun üzerine birde, doların yükselmesi nedeniyle hammadde bakımından ithalata bağımlı olan yem sektörünün yem fiyatlarını yükseltmesini eklerseniz, hayvan çiftçimizin perişan bir halde olduğunu görebilirsiniz. Öte yandan geç ekimler nedeniyle hububat üretiminde de azalma olması beklenmektedir” denildi.

 

“KURAKLIK EYLEM PLANI UYGULAMAYA GEÇİLSİN”

 

“Ne yazık ki tarımımızın, en azından yakın geleceği için optimist olmak mümkün değildir” ifadeleri kullanılan açıklamada; “Bağımsız tarımsal kuruluşlar ve uzmanlar Ülkemizde tarım sektörünün mevcut durumunu her gün bir yerlerde dillendirmeye çalışmaktadırlar. Ne yazık ki Tarım karlı bir sektör olmaktan çıkmıştır. Ürün satış fiyatları üretim giderlerini karşılamamaktadır. Örneğin elma ve Kapya biber üreticilerimiz yılı zararla kapatmışlardır. Öyle ki elmanın satış fiyatı buzhane giderlerini dahi karşılamamakta, biber ise toplama maliyetini karşılamadığı için hasat dahi edilmemiştir. Öte yandan üretim maliyetlerinin bu denli yükselmesi ve aracılar nedeniyle tüketici için de tarımsal ürünlerin fiyatı yükselmektedir. Bildiğiniz gibi Afrika’da açlığın en önemli nedenlerinden birisi bu insanların gıda üretiminin maliyetini karşılayamamalarıdır” denilerek Çanakkale çiftçisinin zor durumda olduğuna dikkat çekildi.

 

TARIMA ELVERİŞLİ TOPRAKLARIMIZI YİTİRİYORUZ

 

“Tarım topraklarını yitiriyoruz. Dünya karalarının yalnızca %12’si insanları besleyebilecek nitelikte bir toprağa sahiptir” denilen açıklamada; “Ancak başta Dünya nüfus artışı ve sanayileşme tarım toprakları üzerindeki baskısını her geçen gün arttırmaktadır. Tarım toprakları, köşeyi dönmek için sömürülen ve zarar verilen küresel bir mal, rant haline gelmiştir. Türkiye’de yılda yaklaşık 90 bin hektar tarım arazisi kentleşme ve sanayileşme nedeniyle tarım dışına çıkarılmaktadır. Dünya üzerinde şu anda yaklaşık 1,8 dekar olan kişi başına düşen tarım arazisi büyüklüğünün 2050 yılında %20 azalacağı hesaplanmaktadır. Şunu kimse unutmamalıdır, Dünya nüfusunu besleyebilecek düzeyde gıda üretimi yapabilmenin tarım arazilerimiz dışında alternatifi yoktur” denildi.

 

KÖPRÜNÜN YAPIMI 50 BİN DEKAR TARIM ALANINI YOK EDECEK

 

18 Mart 2017 tarihinde temellerinin atılması beklenen Çanakkale Köprüsü’ne de değinilen açıklamada, köprünün yapılmaya başlanması ile Çanakkale’de 50 bin dekar alan büyüklüğündeki tarım alanının yok olacağı iddia edildi. Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada; “Geçtiğimiz ay TMMOB olarak düzenlediğimiz Çanakkale Boğaz köprüsü ve bağlantı yolları panelinde, eğer söz konusu projeler hayata geçerse kısa vadede, tamamı ilimiz dâhilinde olmasa da 50.000 dekar tarım toprağının tarım dışına çıkarılmak zorunda kalınacağını öğrendik. Bu büyüklük Kumkale ovasının %50’sine yakındır” denildi.

 

ÇANAKKALE’NİN TARIM ARAZİLERİNİ BÜYÜK FELAKETLER BEKLİYOR

 

Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şube Yönetim Kurulu, Termik Santraller, vahşi madencilik gibi çevreye zararlı işletmeler nedeniyle Çanakkale tarımının yok olacağını savunarak şu açıklamalarda bulunuldu; “Uzun vadede Çanakkale’nin tarım topraklarını daha da büyük felaketler beklemektedir. Kazdağları’ndaki metalik madencilik faaliyetleri ve Biga Yarımadası’nın çeşitli yörelerine yapılması planlanan termik santrallerin işletme esnasında yörelerinin su kaynaklarını kullanacaklardır. Kuraklık nedeniyle mevcut suyumuz neredeyse şu anda bize yetmemektedir. Öte yandan bu faaliyetlerden kaynaklanan çevre kirliliği nedeniyle bu yörelerde tarımsal faaliyetler durma noktasına gelecektir. Bu kirli işletmelerin kurulması nedeniyle oluşan tarım toprağı kaybının çok daha vahimi bu işletmelerden kaynaklanacak çevre kirliği nedeniyle Biga Yarımadası’nda tarım olanaksız hale gelince ortaya çıkacaktır.”

 

“Tarım topraklarını korumak için doğal üyesi olduğumuz İl Toprak Koruma Kurulunda elimizden geleni yapıyoruz. Ne yazık ki Tarım Bakanlığının tarım topraklarının korunması konusundaki kamu spotlarına rağmen kurula gelen çoğu dosya onaylanmaktadır. Karşı görüş belirttiğimiz bu dosyaların birçoğunu dava konusu yapmaktayız. Bile bile, sorumsuzca, açgözlülükle yaşam kaynaklarımızı, yaşamın kaynaklarını tüketiyoruz. Aklımızı başımıza devşirmemiz gerekiyor. Çocuklarımıza temiz bir çevre, kaliteli bir yaşam sunabilmemiz için tarım topraklarımızı ve tarımımızı korumamız gerekiyor. Aksi takdirde açlık kapımızın hemen önündedir.”

 
Bu haber 16058 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER BÖLGESEL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI