Bugun...
Bizi izleyin:Çanakkale Jeotermal Alanları İhalesinin İptali Kesinleşti!

Tarih: 26-02-2019 10:29:07 + -


Çanakkale'de özellikle Turizm ve Tarım bölgelerinde yapılması planlanan Jeotermal Sondaj ve Santral ihalesi iptal edildi. Çevre örgütleri, Çanakkale İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdullah Köklü ile yaptığı görüşmede ihalenin iptal edildiği bilgisi kesinleştirdiler.


Çanakkale Jeotermal Alanları İhalesinin İptali Kesinleşti!

Çanakkale İli sınırları içinde Ayvacık, Ezine, Gökçeada, Bozcaada, Lapseki ve Biga İlçelerindeki 17 adet jeotermal alanın 28 Şubat tarihinde ihale edileceğini n öğrenilmesi üzerine bölgede faaliyette bulunan Çevre Örgütleri bir araya gelerek ihalenin iptal edilmesi için güç birliği yaptı. Aralarında; Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği, Gökçeada Gönüllüleri Derneği, Gökçeada Çevre ve Kültürü Koruma Derneği, Bozcaada Forum ve Kazdağları Kardeşliği olan STK'lar tüm Çanakkale Milletvekillerine mektup göndererek konu hakkında bilgi verdiler.

 

Ayvacık,  Küçükkuyu ve Bozcaada pazarlarında Jeotermal Enerji Santrallerinin zararları konusunda stantlar açtılar. Ayvacık ve Ezine’nin köylerinde ziyaretler gerçekleştirildi, broşür dağıtıldı ve ihalenin iptal edilmesi için imza kampanyası başlatıldı. Bunlarla da yetinmeyen Çevre Örgütleri CİMER üzerinden de itirazlarını gerçekleştirdiler. Halen faaliyette bulunan iki adet jeotermal enerji santralının bulunduğu Tuzla Köyü’ne de ziyarette bulunan Çevreciler, köylülerin JES’lerle ilgili sıkıntı ve şikayetlerini dinlediler.

 

ÇEVRECİLERDEN İL ÖZEL İDARESİNE ZİYARET

Jeotermal Santrali ve Sondaj ihalesinin iptali için harekete geçen Çevreciler, Çanakkale İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdullah Köklü’yü makamında ziyaret ettiler.  Ziyarette Köklü'ye Çanakkale için jeotermal enerji amaçlı daha fazla arama, işletme ruhsatı verilmemesini ve 28 Şubatta yapılacak ihalenin iptal edilmesini istediler. Kısa sürede toplanan 1215 imzalı dilekçeleri  İl Özel İdare Genel Sekreteri Abdullah Köklü'ye teslim edildi.

İHALE İPTAL EDİLDİ

Ziyarette çevrecilerin şikayet ve taleplerini dinleyen Köklü,müjdeli haberi de burada verdi. Abdullah Köklü bize ihalenin kesinlikle iptal edildiğini ve Çevrecilerin taleplerini de dikkate alacaklarını söyledi. Köklü'yü ziyaret eden heyet daha sonrada Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat’ı makamında ziyaret ettiler. Ömer Bolat ile görüşmede Çevreciler, jeotermal amaçlı arama, işletme projeleri için, Transmak JES için ve Enther A.Ş. Taşboğaz Köyü  Arama Projesi için  “ÇED Gerekli Değildir” kararı verilmemesini, bunun yanı sıra Tuzla JES ve Babadere JES’in denetlenmesini, bu tesislerin atık sularını derelere verilip verilmediğinin, havaya gaz salıp salmadıklarının incelenmesini, bu tesislerin civarındaki yeraltı ve yerüstü sularının, derelerin, Tuzla Göleti’nin ve bölge toprağının kirlilik açısından analiz ettirilmesini ve sonuçların kamuoyu ile paylaşılmasını da istediler.

 

Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat ile ayrıca bölgedeki diğer çevre sorunlarını ve çevre tahribatı yaratan projeleri konuşan Çevreciler altın madenciliği, termik santraller, JES’ler ve RES’lerin bölge üzerindeki kümülatif etkisinin araştırılmasını ve stratejik çevresel değerlendirme yapılmasını talep ettiler.

 

"İHALENİN İPTAL EDİLMİŞ OLMASINDAN DOLAYI ÇOK MUTLUYUZ"

Çevre Örgütleri ziyaretler ve JES İhalesinin iptali ile ilgili olarak yaptıkları açıklamada; "Şimdilik Ayvacık, Ezine, Bozcaada, Gökçeada, Biga ve Lapseki ‘de 356 bin 667 dönüm alan jeotermal enerji santralleri tehdidinden kurtulmuştur. Ancak ihalenin yinelenmemesi için süreci takip edeceğiz. Ayrıca, Çevresel Etki Değerlendirmesi süreçlerini de takip ederek tarım alanlarına, turistik bölgelere, meralara Jeotermal Enerji Santralleri yapılmaması ve havamızın, suyumuzun, toprağımızın kirlenmemesi ve bölgemizin bir Aydın-Gediz Ovası olmaması için mücadelemizi sürdüreceğiz. İhalenin iptali için imza veren ve yaşadıkları köylerini, ekip biçtikleri tarlalarını, zeytinliklerini, bağlarını savunan köylülere ve bölge halkına, sivil toplum örgütlerine, destek veren Belediye Başkanları ve milletvekillerimize ve sesimizi duyuran basın mensubu arkadaşlarımıza çok teşekkür ederiz" ifadelerini kullandılar.
Bu haber 1650 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI