Bugun...
Bizi izleyin:Çanakkale İlk Kez EMİTT Fuarına Katılamıyor!

Tarih: 07-01-2020 09:22:43 + -


Çanakkale'nin siyasisi de, bürokratı da, STK'sı da, İşadamları da yeri geldiğinde "Üniversite kenti Çanakkale" "Sağlık Kenti Çanakkale" ve "Turizm Kenti Çanakkale" diyerek günü kurtarır.. "Turizm Kenti Çanakkale" bu yıl düzenlenecek olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT 2020 Turizm Fuarına katılamıyor.


Çanakkale İlk Kez EMİTT Fuarına Katılamıyor!

On yıllardır Çanakkale'nin vizyonu ne olması gerektiği konusunda her ağzını açan siyasi, bürokrat, STK yöneticiler ve işadamları "Turizm kenti, Üniversite kenti, Sağlık kenti" diye yaptıkları çalışmaları anlatır. Siyasi ve kurumsal işbirliği kültürü olmadığından da çizilen vizyon toplumsal mutabakat kazanamaz. Esnaf işadamı güzel sözler karşısında umutlanır, alkışlar ama sonuç hep hüsrandır.

 

YILLAR SONRA İLK KEZ EMİTT'E ÇANAKKALE KATILAMAYACAK!

Uzun yıllardır Turizmi geliştirmek ve Çanakkale'nin hem kendisini hem yöresel ürünlerinin tanıtıldığı EMİTT fuarına bu yıl Çanakkale katılamayacak. Eski adıyla Kalkınma Bakanlığı şimdiki adıyla Cumhurbaşkanlığına bağlı Strateji ve Bütçe Başkanlığı'na bağlı GMKA, yıllardır Çanakkale ve Balıkesir'in çeşitli fuarlara katılmasına maddi destek sağlıyordu. Bu yıl gelen talimat ile Kalkınma Ajansları'nın böyle bir yetkisi olmadığı ve destek vermeyi kesmeleri talimatı geldi. Bu talimat nedeniyle Balıkesir kendi olanaklarıyla EMİTT Fuarına katılırken; Çanakkale fuara katılmıyor!

 

"KATILAMIYORUZ.. ÇÖZÜM ÖNERİSİ SUNDUM AMA CEVAP YOK!"

Çanakkale'nin EMİTT 2020 fuarına katılmayacağını Belediye Meclis toplantısında Belediye Başkanı Ülgür Gökhan şu sözlerle açıkladı; "EMİTT Fuarına bu sene katılamıyoruz. Çünkü GMKA Ajansı stantların parasını ödüyor ve donanımını yapıyordu. Bizde STK'lar, Valilik belediye ve turizmcilerimiz Çanakkale standının içine giriyorlardı. Bakanlık ajanslara "Bu tür faaliyetlere para ödeyemezsiniz" şeklinde görüş bildirmiş. Yılbaşından sonra toplantı yapıldı, toplantıda "Ne yağacağımızı sorduk" onlarda bilmiyorlar. En son kendilerine şu aklı verdik; İlin turizminden tek başına belediye sorumlu olamaz. ÇANTAB birliği üyesiyiz, burada üyeler para versin ÇANTAB kiralasın, iyi kötü elimizde malzemelerimiz var. İlgili turizmciler vardı; İl Turizm Müdürü vekili vardı. Belediye olarak biz bunu verebiliriz ancak bunun dışında diğer kurumlarda bir şeyler yapsınlar dedik ama cevap vermediler" dedi.

 

"VALİ BEYDEN SES ÇIKMADI.."

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan konuyu Vali beye toplantı dışında bir kez daha anlatıldığını, sonrasında da kendisinin hatırlattığını fakat Vali Orhan Tavlı'nın hiçbir girişimde bulunmadığını ifade ederek "Turizm Kenti Çanakkale" vizyonunun laftan ibaret olduğunu açıkladı. Başkan Gökhan; "Vali Beye arz etmişler sanırım, ondan bir ses çıkmadı. Geçtiğimiz gün Vali Bey ile sohbet ederken  konuyu gündeme getirdim, kendisi cevap vermedi. Belediyeyi dışlayabilirsiniz ama bari siz yapın. O yüzden yıllardır katıldığımız EMİTT Fuarına katılamayacağız" dedi.

AKP'Lİ ESRA YÜKSEL: "O ZAMAN SİZ YAPIN"

AKP'li mclis üyesi Esra Yüksel, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ın açıklaması üzerine; "Valilik ve diğer kurumlar yapmıyorsa bu seferde siz yapardınız. Belediyenin dışlandığını düşünmüyoruz. Turizm Kentiyiz diyoruz EMİTT Fuarına katılamıyoruz. Yer kiralanabilirdi, Belediyenin bu işe sahip çıkmasını istiyoruz. Hep birlikte saldıralım" ifadelerini kullandı.

 

"TURİZM AŞAĞI TURİZM YUKARI. HEPSİ LAF.."

AKP'li Esra Yüksel'in sözleri üzerine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan Çanakkale Belediyesinin bütçesinin halka ait olduğunu hatırlatarak; "Valilik ve diğer kurumlar Belediyeyi dışlayabilir ama Turizm aşağı Turizm yukarı diye söyleniyor. Hepsi laftan ibarettir. Çanakkale Belediyesinin bütçesi halka aittir, sadece Çanakkale halkını ilgilendirirse parayı öderiz. Diğer ilçelerin diğer kurumlarla ilgili şeylere ben niye para ödeteyim? İl Turizm müdürlüğü, İl Özel İdaresi bir şey yapmayacak, ben mi yapacağım? Hem Çanakkale Belediyesini dışlayacaksınız hem de tüm Çanakkale'nin giderlerini belediye karşılasın diyeceksiniz, olmaz" dedi.
Bu haber 1703 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI