Bugun...
Bizi izleyin:Çanakkale’den Çılgın Proje "Kanal İstanbul"a İtiraz

Tarih: 28-12-2019 06:48:03 Güncelleme: 28-12-2019 07:14:03 + -


Çılgın proje olarak bahsedilen Kanal İstanbul’un iptal istemiyle Çanakkale’de yüzlerce kişi Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne akın ederek dilekçe verdi.


Çanakkale’den Çılgın Proje

Kanal İstanbul'un ÇED raporu, 2 Ocak 2020 tarihine kadar halkın görüş ve önerileri için askıda kalacak. Bu süre zarfında Kanal İstanbul projesine itirazı olan vatandaşlar, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne projenin iptali için dilekçe ile müracaat edebilecekler. Projenin iptal istemiyle Çanakkale Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne yüzlerce vatandaş dilekçeler ile akın etti. Vatandaşlar, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde ve içerisinde uzun kuyruklar oluşturdu. Hazırlanan 540 dilekçenin bittiği öğrenilirken, bir 540 dilekçe daha basılacağı belirtildi. Dilekçe verenler arasında CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan, Umurbey Belediye Başkanı Erdal Doğan, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan ve CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık da yer aldı.

 

ERKEK: “BU PROJE SON DERECE TEHLİKELİ”

Halk tarafından verilen dilekçelerin bir demokrasi mücadelesi olduğunu belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek alanda yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Bu keyfiliğe karşı, tek adam sistemine karşı, hukuksuzluğa karşı önemli bir mücadele. Türkiye’nin her yerinde bu duyarlılık var. Çanakkale’de de böyle yüksek bir katılımla çevreye sahip çıkılması, bu hukuksuzluğa karşı bir duruş gösterilmesi önemli. Biz zaten Kanal İstanbul projesini en başından beri ciddi şekilde takip ediyoruz. Çevre Bakanlığı’ndaki bürokrasinin üzerinde öyle ağır baskılar var ki Ulaştırma Bakanlığı’nın da, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın da, diğer bakanlıkların da, orada görev yapan uzmanlara bürokrasi üzerinden çok ağır bir baskı var. Niçin var? Başvuru dosyasındaki raporlar değiştirildi arkadaşlar. Biz o raporları gördük, okuduk. Başvuru dosyasında Devlet Hava Meydanları’nın verdiği raporda ‘İstanbul yeni havalimanı kullanılamaz hale gelir’ diyor. DSİ’nin verdiği raporlar var; su kaynaklarını kaybeder İstanbul. Bu raporların hepsi değiştirildi. Şu anda dosyada yok. Böyle bir tabloyla karşı karşıyayız. Bu Kanal İstanbul değil, bu Katar İstanbul, bu Talan İstanbul ne derseniz deyin… Bu memlekette milyonlarca aile açlık sınırının altında yaşıyor. 8 milyon asgari ücretli var. Türkiye’de çalışanların yüzde 40’ı ya asgari ücret alıyor ya da asgari ücretin altında maaş alıyor. Bir milyon 250 bin üniversite mezunu işsiz. Resmi rakamlara göre işsiz rakamları 4 buçuk milyon, gerçek rakamlar 8 milyondur. İşsizlik, yoksulluk büyüyor. Bu memlekette her üç çocuktan biri şiddetli yoksulluk çekiyor; yeterli protein, nitelikli eğitim alamıyor. Biz, Kanal İstanbul’un peşindeyiz, ama bizim öncelikli sorunumuz işsizlik, yoksulluk, adaletsizlik… Bu proje son derece tehlikeli. Çılgın proje diyorlar ya, bu gerçekten büyük bir çılgınlık. Türkiye’nin önceliği bu değil. Bu proje yapılacak diye nerelere, neler peşkeş çekilmiş? 2011 yılından bu yana o Kanal İstanbul’un iki tarafında da o arsa spekülasyonlarını taşınmazları nasıl el değiştirdi incelemek lazım. Orası için araştırma önergesi verdik. Toprağımızı, suyumuzu, coğrafyamızı korumaktır asıl vatanseverlik.”

 

GÖKHAN: “BÜTÜN TÜRKİYE AYAĞA KALKMIŞ DURUMDA”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise alanda yaptığı açıklamada Kanal İstanbul Projesi’nin, Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni pasifize etmek, ikinci plana atmak noktasında bir hareket olduğu düşüncesinde olduğunu belirterek konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Montrö bizim güvencemiz dolayısı ile buna alternatif bir olasılığı olan bir su yolunun açılması yarın Amerika’ya karşı baskılara nasıl direneceğiz. Bir telefonla rahibi saldığımız noktada ve baskıya boyun eğdiğimiz noktada o kanaldan yüksek tonajlı gemilerin geçmesini nasıl engelleyeceğiz sorusu gündemde. Bunların hepsi diplomatik süreçte boyun eğdiğimiz noktada o kanaldan yüksek tonajlı gemilerin geçmesini nasıl engelleyeceğiz? Sorusu gündemde. Bunu geçirdiğimiz zaman Rusya’yı nasıl muhatap alacağız. Montrö bir diploması ve Türkiye’nin güvenliği konusudur. Montrö güvenliğimiz, bunu delecek herhangi bir eyle ve işlemin içinde olmamalıyız. Şimdi Çanakkale’de böyle. Çanakkale’den boğazın geçişinde aynı kısıtlara tabi. Ancak burada temel olan İstanbul Boğazı çünkü Karadeniz’e son çıkış noktası. Bunun için çok dikkatli olmamız lazım.  Rant kısmını ayrıca değerlendirmek lazım. Ne hikmetse Arap sermayesinin buradan arsa ve tarla kapatmış bu çok önemli. Niye, benden ve hangi amaçla alıyorlar bunların hepsi soru işareti. Güya güzergâhı belli değildi, söylenmeyecekti ancak herkes arsasını almış. Şu anda kim ne kadar zaman önce buralardan yer almış diye araştırıyorlar. Bence de doğru yapıyorlar. Bir tarafta rant, bir tarafta Montrö Anlaşması riski dolayısı ile bütün Türkiye ayağa kalkmış durumda.”
Bu haber 7573 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI