Bugun...
Bizi izleyin:Çanakkale'de Suç Yaşı 11'e Düştü! Cinayet Bile Var...

Tarih: 09-04-2018 07:04:55 Güncelleme: 09-04-2018 07:42:55 + -


Önlem Alınmazsa Gelecek Karanlık!. 2016 yılında Çanakkale'de 3590 çocuk suçlu sıfatı ile karakolla tanıştı. En belirgin suçları yaralama ve hırsızlık...


Çanakkale'de Suç Yaşı 11'e Düştü! Cinayet Bile Var...

Çanakkale İskele Meydanında işlenen cinayet kamuoyunda büyük yankı uyandırırken; Çanakkale suça teşvik edilen ve suç mağduru olan çocuk sayısındaki artışlar dikkat çekti. TUİK 2016 istatistiklerine göre; herhangi bir sebeple Polis veya Jandarma karakollarına getirilen 5 bin 168 çocuk var. Kayıp ve tanık olarak dinlenen çocuk sayısı kayıtlara 483 olarak geçerken; 3 bin 590 çocuk çeşitli suçlardan karakolluk olmuş. Bin 95 çocuk ise çeşitli suçların mağduru olarak güvenlik güçlerine teslim edilmiş.

 

Çanakkale halkı günlerdir İskele Meydanında 14 yaşındaki bir çocuğun 17 yaşındaki bir başka çocuğu önce kurşunlamasını sonrasında da göğsüne bıçak saplayarak öldürmesini konuştu. Çanakkale halkının daha önce çocuk suçlarında daha önce benzerine şahit olmadığı olayda gözler bir anda Ülkemizin geleceği olarak nitelendirdiğimiz çocuklara çevrildi. Madde bağımlılığı, cinsel istismar, kadınlar kadar çocuklara yönelik şiddet olaylarında son yıllardaki artış TUİK verilerine de yansımış durumda. TUİK verilerine göre 2016 yılında Çanakkale il genelinde mağdur, suçlu ve tanık olarak Polis veya Jandarma karakoluna getirilen çocuk sayısı ise 5 bin 168 olarak kayıtlara geçti.

KAYIP VE TANIK NEDENİYLE KARAKOLLARA GETİRİLEN 483 ÇOCUK VAR!

 

Yetişkinlerin bile bulunmaktan rahatsızlık duyduğu karakollara, TUİK istatistiklerine göre; Çanakkale’de 483 çocuk kayıp ve tanık olarak karakolla getirildi. Yaşları 11 yaş altı ile 17 yaş aralığında değişen 249 erkek çocuğu bilgisine başvurmak amacıyla, yine yaşları 11 yaş altı ile 17 yaş aralığında 164 kız çocuğu karakollara getirilerek bilgisine başvurulmuş durumda. Kayıp ve bulunma olarak ise 70 kız ve erkek çocuğu karakola götürülmüş durumda.

 

11 YAŞ VE ALTI 1.174 SUÇA SÜRÜKLENMİŞ ÇOCUK VAR!

 

Çanakkale il genelinde TUİK verilerine göre kız ve erkek çocuğu olarak toplam 3 bin 590 çocuk suça bulaşmış olarak istatistiklerde yer alıyor. Bu rakamlarda en korkutucu ise; 11 ve 11 yaş altında Bin 174 çocuk çeşitli suçlardan dolayı karakolluk olmuş. 11 ve altı yaş grubunda 810 erkek çocuğu, yine aynı yaş grubunda suça karışan kız çocuğu sayısı ise 364 olarak kayıtlara geçmiş durumda. 11 yaş altı ile 17 yaş aralığında suça sürüklenen çocuk sayısı erkeklerde 2 bin 739 kişi olurken; 11 yaş altı ile 17 yaş arası suça sürüklenen kız çocuğu sayısı ise 821 olarak kayıtlarda yer alıyor.

 

1062 ÇOCUK MAĞDUR SIFATIYLA KARAKOLLARA GÖTÜRÜLMÜŞ!

 

Çeşitli suçlar sonrasında mağdur olarak karakollarla tanışan kız ve erkek çocuklarının toplamı ise 1062 olarak kayıtlara geçiyor. 11 yaş altı ile 17 yaş aralığında suç mağduru olan erkek çocuk sayısı 580’i bulmuş durumda. Yine aynı yaş grupları arasında bir suçun mağduru olarak karakollara götürülen kız çocuğu sayısı ise 482 olarak gerçekleşmiş.

11 yaş altı erkeklerde suç mağduru sayısı 222 olarak kayıtlarda yer alırken; aynı yaş grubunda kız çocuğu mağdurların sayısı ise 114 olarak gerçekleşmiş. Okula gönderilmedi için karakollara düşen çocuk sayısı ise 11 olarak gerçekleşmiş. Erkeklerde 4 çocuk okula gönderilmediği için, kız çocuklarında ise 7 çocuk okula ailesi tarafından gönderilmediği için mağdur olarak karakollara götürülmüşler.

 

ÇOCUKLAR TARAFINDAN İŞLENEN SUÇLAR

 

 

Çanakkale İl genelinde 11 yaş altı ile 17 yaş arasında çocukların işlediği suçlarda da büyük çeşitlilik var. Suça sürüklenmiş 3 bin 590 çocuk kayıtlarda yer alırken; 671 çocuk hakkında isnat edilen suç türleri ise; Gasp, yaralama, tehdit, haneye tecavüz, hırsızlık, madde bağımlığı, evden kaçma ve zorla alı koyma yanı sıra cinayet ve cinsel suçlar arasında evden kaçma ve zorla alı koyma suçları yer alıyor.

 

Yaralama suçu isnat edilen erkek çocuklarının sayısı 244 iken bunların 14 tanesi 11 yaş altı erkek çocuk. Yaralama suçu isnat edilen kız çocuğu sayısı ise 89 olarak görülürken; 11 yaş altı olan kız çocuklarında bu sayı 5 olarak görülüyor.

 

Hırsızlık Suçu çocuklara isnat edilen en yüksek orana sahip bir diğer suç türü. 11 yaş altı ile 17 yaş arasında isnat edilen hırsızlık suçu erkek çocuk sayısı 211 iken, 11 yaş ve altında 9 erkek çocuğu yer alıyor. Hırsızlık suçu isnat edilen kız çocuklarında ise bu rakam sadece 4 olarak kayıtlara geçmiş

 

Kişiyi Hürriyetten Yoksun Kılma Suçu isnat edilen çocuklarımız da istatistiklerde yer alan başka bir suç türü. Bu suç türünde Çanakkale’de 11 yaş altı ile 17 yaş aralığında toplamda 31 çocuk yer alıyor. Erkeklerde çocuk sayısı 24 iken; 11 yaş altında erkek çocuk sayısı 3 olarak görülüyor. Kız çocukların da bu suç türünde 15-17 yaş aralığındaki 7 kız çocuğu yer alıyor.

 

Tehdit Suçu isnat edilen çocuk sayısı toplamda 24 olarak kayıtlarda yer alıyor. 13 erkek çocuğu bu suçtan karakolluk olurken; 11 kız çocuğu da bu suç nedeniyle karakolluk olmuş. 11 yaş altı kızlarda 1 kız çocuğu hakkında suç isnadı bulunması da dikkat çekici.

 

Konut Dokunulmazlığının İhlali Suçu isnat edilen çocuklar da istatistiklerde yer alıyor. Çanakkale ile genelinde Konut Dokunulmazlığı suçu isnat edilen toplam 11 çocuktan 9’u erkek, 2’si ise kız çocuğu.

 

Cinsel Suç işlediği isnat edilen çocuk sayısı da il genelinde toplamda 21 çocuk! 14 erkek çocuğu hakkında cinsel suç isnadı yapılırken; 11 yaş ve altında bulunan 2 çocuk bulunuyor! Kız çocukları hakkında da Cinsel Suç isnadında bulunulmuş. Bu suçu işlediği isnat edilen toplamda 7 kız çocuğu bulunuyor. Bu suç türünde de 11 yaş ve altında 2 kız çocuğu hakkında suç isnadında bulunmuş olması ayrı bir dikkat çekici konu!

 

Cinayet Suçu isnat edilen çocuk sayısı ise toplamda sadece 4 olarak kayıtlara geçmiş. 15-17 yaş aralığında 3 erkek çocuğu, yaş grubu belirlenememiş 1 erkek çocuğu hakkında Cinayet suçu isnat edilmiş.

 

Yağma / Gasp Suçu isnat edilen çocuk sayısı da Çanakkale il genelinde toplamda 19 olarak görülüyor. 18 erkek çocuğu hakkında Yağma/Gasp Suçu isnadı yapılırken bu çocuklardan sadece 1 tanesi 11 yaş ve altı grubunda yer alıyor. 12-14 yaş grubunda ise sadece 1 kız çocuğu hakkında bu suç türü nedeniyle istatistiklerde yer alıyor.

 

Madde Kullanımı Suçu isnat edilen çocuk sayısı ise toplamda 12 olarak kayıtlara geçmiş. Erkek çocuklarında bu sayı 9 iken; 11 yaş ve altında 2 çocuk, 12-14 yaş grubunda 1 çocuk olması dikkat çekti. Kız çocukları hakkında da Madde Kullanımı Suçu isnat edilmiş. Kız çocuklarında bu sayı sadece 3 iken; 12-14 yaş arasında bulunan 1 kız çocuğu yer alıyor.
Bu haber 5894 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI