Bugun...
Bizi izleyin:Çanakkale’de SİT Alanına Devre Mülk Yapacaklarmış!

Tarih: 16-01-2021 06:12:42 Güncelleme: 16-01-2021 06:53:42 + -


AK Parti’den tekrarlanan seçimlerle birlikte CHP’ye geçen İstanbul Büyükşehir Belediyesinin dün gerçekleşen Meclis Toplantısında, İBB’ye ait KİPTAŞ şirketinin içinin boşaltıldığı iddia edildi. Yapılan Kasa Boşaltma işlemleriyle kamunun 600-700 milyon TL zarar uğratıldığı iddia edildi. Yaşanan tartışmalar içerisinde Kasası Boşaltıldığı iddia edilen KİPTAŞ’ın Devre Mülk Yapmak için 17 yıl önce Çanakkale’den arazi aldığı bu arazinin de SİT alanı olduğu ortaya çıktı!


Çanakkale’de SİT Alanına Devre Mülk Yapacaklarmış!

İBB Meclisi'nin ocak ayı oturumlarının son bileşimi Yenikapı Avrasya Gösteri Merkezi'nde gerçekleştirildi. İBB Meclisi 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında toplanan oturumda, İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, geçtiğimiz dönem İBB şirketi KİPTAŞ'ın genel müdürü olan şu anki Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım'ın aralık ayında mecliste yaptığı konuşmada gündeme getirdiği şirketin bugünkü yönetimi ile ilgili eleştirilerine yanıt verdi.

 

Balyalı eleştirileri yanıtlarken AKP döneminde 2016 yılında KİPTAŞ'ın Başakşehir'de 300 milyon TL'ye aldığı arsanın satış sürecinde yaşanan skandalı da kamuoyuna açıkladı.

 

“600-700 MİLYON LİRALIK KAMU ZARARI OLUŞTU”

Balyalı, yapılan işlemlerin insanın ağzını açık bırakacak türden olduğunu ve tam bir “kasa boşaltma” hareketi olduğunu vurguladı. Yüzlerce milyon liralık işlemde bulunulan bu arsanın 23 Haziran 2019 seçimleri sonrasında AKP grubunun teklifi ve oylarıyla “yeşil alan” ilan edildiğine de dikkat çekerek “Geçmişte bu alanın alım ve satımından dolayı da AKP'li meclis üyelerinin teklifiyle yaklaşık 600-700 milyon TL'lik bir kamu zararı oluştu” dedi.

 

“ÇANAKKALE’DE ARKEOLOJİK SİT ALANINI NEDEN ALDINIZ?”

KİPTAŞ'ın 2009 yılında 90 milyon TL'ye satın aldığı Beykoz’da bulunan özel orman arazisinin 267 bin metrekarelik kısmını bir vakfın özel okuluna aylık 20 bin TL gibi komik bir rakamla kiralandığına da dikkat çekti. Süleymaniye'deki kentsel dönüşüm projesi için Katarlılardan avans olarak alınan 50 milyon TL'nin seçim döneminde başka projelerde kullanıldığını vurguladı.

 

Çanakkale'de devre mülk yapmak için KİPTAŞ'ın aldığı araziye 17 yıl boyunca hiçbir şey yapılmadığını anlatan Balyalı, arazinin üzerinde haciz olduğu gibi bir kısmının da 1. derece arkeolojik sit alanı olduğunu söyledi. Balyalı “Truva kazılarını yeniden mi yapacaktınız? Arkeolojik sit alanı olan araziyi niye aldınız?” diye sordu.
Bu haber 2538 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI