Bugun...
Bizi izleyin:



Çanakkale'de Büyük Vurgun!

Tarih: 24-12-2020 06:30:59 Güncelleme: 24-12-2020 06:36:59 + -


2016 yılında yayınlanan genelge ile AFAD Çanakkale İl Müdürlüğüne atanan L.Y, 2019 yılında apar topar görevinden el çektirilmişti. Hakkında bir takım iddialar bulunan L.Y'nin AFAD İl müdürlüğüne atanmasında AK Parti’nin Çanakkale İl Yönetimi ve milletvekillerinin etkisi olduğu belirtiliyordu. İktidara yakınlığı ile bilinen Sabah Gazetesi, L.Y. isimli eski müdür hakkında yolsuzluk yaptığına ilişkin haber yayınlaması dikkat çekti!


Çanakkale'de Büyük Vurgun!

2016 yılında yayınlanan genelge ile AFAD Çanakkale İl Müdürlüğüne atanan L.Y, 2019 yılında apar topar görevinden el çektirilmişti. Hakkında bir takım iddialar bulunan L.Y'nin AFAD İl müdürlüğüne atanmasında AK Parti’nin Çanakkale İl Yönetimi ve milletvekillerinin etkisi olduğu belirtiliyordu. İktidara yakınlığı ile bilinen Sabah Gazetesi, L.Y. isimli eski müdür hakkında yolsuzluk yaptığına ilişkin haber yayınlaması dikkat çekti!

 

BÜLENT TURAN DÖNEMİNDE ATANDI

AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan döneminde gerçekleşen olayda; dönemin eski AK Parti Meclis üyesi İ.Y’nin oğlu L.Y. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nde Sivil Savunma, İKOS, İKİS ve Yatırım Proje birimlerinde görev yaparken yayınlanan genelge ile 2016 yılı Haziran ayında AFAD İl Müdürlüğüne Müdür olarak ataması yapılmıştı! 3 yıl görevi sürdüren L.Y bir gece ansızın görevden el çektirilerek açığa alınmıştı. Müdürlük yaptığı kurumla ilgili olarak müfettişlerin incelemelerde bulunduğu iddiaları vardı.

 

İktidara yakınlığı ile bilinen Sabah Gazetesi bugün yayınladığı bir haber ile AK Partilileri atanmasını sağladığı L.Y’i hedef aldı. Habere göre; L.Y müdür olarak görev yaptığı dönemde kurum ihalelerinde haksız menfaat temin ettiği ve AFAD il Müdürlüğünü zarara uğrattığı ile soruşturma geçirdiğini yazdı! Sabah Gazetesinden Ümit Erkan Demircan'ın haberinde şu ifadeler yer aldı:
 

Çanakkale'de kurum ihalelerinde haksız menfaat temin ettikleri ve İl Afet ve Acil Müdürlüğü'nü (AFAD) milyonlarca lira zarara uğrattıkları ileri sürülen İl müdürü L.Y. ve 13 personel hakkında soruşturma açıldı. Soruşturma kapsamında Müdür L.Y. meslekten ihraç edilirken, kurumun satın alma müdürü H.Ö açığa alındı.

 

MÜFETTİŞLER ORTAYA ÇIKARDI

5 milyon lirayı aştığı ileri sürülen vurgun, İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı'nda görevli müfettişlerin İl Afet ve Acil Müdürlüğü'ne yaptığı denetimler sırasında ortaya çıktı. Yapılan denetimlerde İl Afet ve Acil Müdürlüğü'nde 2016 yılından buyana yaşanan yolsuzluklar gün yüzüne çıkartıldı.

 

ARABA VAR LASTİK YOK, JANT VAR ARABA YOK

Müfettişler, 2016 yılından buyana kurumun tüm ihale dosyalarını tozlu raflardan indirerek tek tek inceledi. Yapılan denetimlerde kurum tarafından alındı gibi gösterilen battaniyeden çadıra, bilgisayar malzemelerinden, arama kurtarma ekipmanlarına kadar bir çok malzemenin depolarda bulunmadığı, depolarda onlarca lastik ve jant bulunmasına rağmen o ebatlara uygun kurumda araç bulunmadığı, esnaftan usulsüz fatura kesilerek milyonlarca lira ödeme yapıldığı, bilgisayar malzemelerine piyasanın çok üstünde satın alınarak kurumun milyonlarca lira zarara uğratıldığı ortaya çıktı.

 

122 DÖNÜM ARAZİYE ÇAKIL DÖKMÜŞLER

Müfettişler yapılan denetimlerde Saraycık Köyü'nde kurulan yeni hizmet binası ve konteyner depolama alanlarının inşası sırasında yapılan bir çok yolsuzluğu da gün yüzüne çıkardı. Denetimlerde; Müdür L.Y.'nin "olur" imzasıyla kurumda ihalesiz bir çok firmaya ödeme yapıldığı, yapılan ödemelere rağmen bir çok inşaat malzemesinin alınmadığı yada kuruma teslim edilmediği ortaya çıktı. Raporlarda 6, 7, 8 Aralık tarihlerinde Müdür L.Y imzasıyla bir firmaya 78 bin 852 lira ödeme yapılmasına rağmen faturada yer alan malzemelerin teslim alınmadığı, ayrıca kurum için 22 Kasım 2018 yılında sipariş edilen 110 adet montun parasının ödenmesine rağmen teslim alınmadığı fakat 4 aralık 2018 tarihinde teslim alınmış gibi evrak düzenlendiği tespit edildi.

 

5 BİN LİRA DEĞERİNDEKİ MALZEMEYE 18 BİN ÖDEMİŞLER

Yine müfettiş raporlarına yansıyan diğer bir olayda ise, 14 Haziran 2017 tarihinde bir firmaya ödenen 18 bin 600 lira tutarlı faturanın içeriğindeki malzemelerin fatura tarihinde piyasa fiyatının 5 bin 684 lira olduğu, yine aynı firmanın düzenlemiş olduğu aynı tarihli 18 bin 664 lira 66 kuruş tutarındaki faturanın içeriğindeki malzemelerin 7 bin 883 lira olduğu belirlendi.

 

HARCIRAHLAR SATIN ALMA MÜDÜRÜNE

Müfettiş raporlarına yansıyan başka bir olayda ise Satın Alma Müdürü H.Ö'nün diğer personellerden yapılan kesintileri kendi hesabına aktardığı ileri sürüldü. H.Ö.'nün genel bütçe ödeneklerinden 30 Kasım 2018 tarihinde iki farklı işlemle toplam 13 bin 473 lira 25 kuruşu geçici görev yolluğu, şoför tazminatı ve harcırah gibi giderler kapsamına sokarak zimmetine para geçirdiği iddia edildi. H.Ö.'nün 10 Ağustos, 11 Ekim, 21 Ekim ve 12 Aralık 2016 tarihlerinde 6 ayrı evrakla 10 bin 850,13 lirayı zimmetine geçirdiği raporlara yansıdı.

 

VALİLİK SORUŞTURMA İZNİ VERDİ

Yaşanan gelişmelerin ardından Çanakkale Valiliği olayla ilgili soruşturma izni verdi. Soruşturma kapsamında AFAD Müdürü L.Y. meslekten ihraç edilirken H.Ö. açığa alındı. Olaya adı karışan 13 AFAD personeli hakkında da soruşturma açılırken olayla ilgili Cumhuriyet Savcılığı 'da çalışma başlattı.




Kaynak: https://www.sabah.com.tr/gundem/2020/12/23/canakkalede-buyuk-vurgun

Bu haber 6959 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI