Bugun...
Bizi izleyin:Çanakkale'de 5 Bin 178 İşçi Devlet Yardımı Bekliyor!

Tarih: 10-04-2020 06:27:06 Güncelleme: 10-04-2020 07:06:06 + -


11 Mart 2020 tarihi itibariyle Corona Virüsüne karşı önlem almak amacıyla başlatılan tedbirlerin ekonomiye yükü de ortaya çıkmaya başladı. Çanakkale'de Bin 700 çalışan Kısa Çalışma Ödeneği başvurusu yaparken; 3 bin 478 kişi de İşsizlik Maaşı başvurusunda bulunduğu ortaya çıktı.


Çanakkale'de 5 Bin 178 İşçi Devlet Yardımı Bekliyor!

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Corona virüsünün Çanakkale ekonomisine getirdiği zararı açıklayarak, “Kısa çalışma ödeneğine bin 700 kişi için başvuru yapılmış durumda ve Mart ayı itibarı ile 3 bin 478 kişi için işsizlik maaşı bağlanmış durumda. Uzun dönemde   ülkemizde ve şehrimizde işsizlik rakamlarının artmasından ve ekonomik krizin şartlarının çok daha ağırlaşacağından endişe ediyorum” diye konuştu. 

 

ARALARINDA DEV ŞİRKETLER DE VAR

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Corona virüsün Çanakkale ekonomisi ve çalışma hayatına verdiği zararlar hakkında açıklama yaptı. Özgür Ceylan, iktidarın yaşanan ekonomik kriz sırasında ortaya çıkan pandemiye karşı aldığı tedbirler kapsamındaki “Kısa çalışma ödeneğine” bin 700 işçi için başvuru yapıldığını belirterek, “Aralarından İçdaş ve Kaleseramik’in de bulunduğu şirketlerin, bin 700 çalışan için kısa çalışma ödeneğine başvurduğunu biliyoruz. Bu başvurulardan 100 kişinin ödemesi başlamış durumda” dedi. Çanakkale’den kısa çalışma ödeneği için başvurusu yapılan bin 700 işçiden bin 300’ünün dosyalarının incelenmek üzere Bakanlığa gönderildiği yönünde bilgi aldığını işçilerin ve ailelerinin mağdur olmaması için başvuruların onaylanma ve ödemeye başlanması sürecinin hızlandırılması gerektiğini ifade etti. Özgür Ceylan, geri kalan 400 dosya için başvuru hazırlıklarının devam ettiğini öğrendiğini belirtti.

"BAŞVURU SAYISI EKONOMİK ZARARI ORTAYA KOYUYOR"

Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, kısa çalışma ödeneği için yapılan başvuru sayısının yaşanan krizinin nasıl derinleştiğini ortaya koyduğunu, pandemi öncesi iktidarın varlığını reddettiği ekonomik krizin, karantina kararları sonrası etkisini daha da arttırarak gün yüzüne çıktığını ifade ederken, “Daha birkaç gün önce küresel salgın sonrası hayatın normal akışında devam etmesini sağlamanın yolunun, ekonomik tedbirler almaktan geçtiğini Meclis Genel Kurulu’nda ifade etmiştim. Ancak alınan tedbirler, seyahat yasağının geldiği bir ülkede konaklama vergisinin ertelenmesi, uçak biletlerinde KDV’nin düşürülmesiyle sınırlı kalmış gibi görünen trajikomik bir durumdan öteye geçemiyor” dedi.

Özgür Ceylan, iktidarın açıkladığı ekonomik tedbirlerin krizden ve karantina koşullarından etkilenen güvencesiz çalışan, dar gelirli ve işini yitiren yüzbinlerin yarasına merhem olmaktan uzak olduğunu ifade ederken, ““Bu sorunların çözümü Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da belirttiği gibi çalışanlara ücretli izin, günlük işlerde güvencesiz çalışan dar gelirli ve ücretsiz izine çıkarılan vatandaşlarımız için ekonomik destek paketi, sağlık çalışanlarına yeterli ekipman, yaygın test ve şeffaf yürütülmesi gereken süreçtir” dedi.
Bu haber 7038 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI