Bugun...
Bizi izleyin:Burası da mı Kazdağları değil?

Tarih: 20-01-2020 06:36:08 Güncelleme: 20-01-2020 07:25:08 + -


Kaz Dağlarının eteklerinde bir başka Kanadalı TECK Madencilik firmasının ortak olduğu Orta Truva Madencilik San. Tic. A.Ş'ye Altın Madenciliği ruhsatı verildi.


Burası da mı Kazdağları değil?

İKİNCİ KANADALI VAKASI

Atikhisar Barajı su toplama havzası içerisinde Kuvars ve Altın madenciliği yapacak olan firmalardan birisi olan Orta Truva Madencilik San. Tic. A.Ş. şimdi de Bayramiç'te Kazdağları eteklerinde yeni bir ruhsat izni aldı. Kirazlı-Balaban bölgesinde Siyanürlü Altın Madenciliği yaparken Ruhsatı yenilenmeyen Alamos Gold ve yerli iştiraki Doğu Biga Madencilik şirketleri beklemede. Atikhisar Barajı'nın su toplama havzası içerisinde olduğu ve Kazdağları bölgesinde yer aldığı için tepkileri çeken Alamos Gold ve yerli iştiraki Doğu Biga Madenciliği savunan AK Partili siyasetçi ile bürokratlar bölgenin Kazdağları olmadığını iddia ediyorlardı.

 

KAZDAĞLARI'NIN TAM GÖBEĞİNDE ALTIN MADENİ RUHSATI!

Kazdağları mı değil mi derken; yine aynı bölge yakınlarında Terziler Köyü'nde Kuvars ve Altın Madenciliği yapmak için ruhsat alan Orta Truva Madencilik San. Tic. A.Ş. çıkan tartışmaların gölgesinde kalarak kamuoyunun hedefinden kaçmıştı. Kirazlı-Balaban için "Kazdağları'nın 45 kilometre uzağında" denilen bölge yakınında bulunan Terziler Köyü'nde kuvars ve altın arayan Orta Truva Madencilik San. Tic. A.Ş.'ye şimdi tam da Kazdağları'nın göbeğinde Kuvars ve Altın Madeni işletme ruhsatı verildi!

KUVARS DİYEREK "ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR" KARARI ALDIRMAK İSTEYEN ŞİRKET!

Çanakkale'nin Bayramiç ilçesinde Kuşçayı Köyü yakınlarında Kuvars Ocağı ve Siyanürlü Altın Madenciliği yapmak için ruhsat talebinde bulunan Orta Truva Madencilik San. Tic. A.Ş.'rir bakanlıkça  ruhsatı  yenilendi. Orta Truva Madencilik San. Tic. A.Ş. kamuoyunu yanıltmak isteyen bir başka altın madenciliği olarak biliniyor. 24 Haziran 2019 tarihinde Terziler Köyü yapılacak olan Kuvars ve Altın İşletmeciliği için ruhsat talebinde bulunmuştu. İl Müdürlüğüne başvuru yapan şirket yasal boşlukları kullanmak istemiş; "Kuvars madenciliği yapacağımız için ÇED gerekli değildir" kararı verilmesi talebinde bulunmasıyla biliniyor.

KANADALI PİLOT INVESTMENT INC.'İN YERLİ İŞTİRAKİ!

Orta Truva Madencilik San. Tic. A.Ş.'nin arkasında da tıpkı Doğu Biga Madencilik AŞ.'de olduğu gibi Kanadalı TECK Madencilik Sanayi ve Pilot Investment Inc. İsimli şirket bulunuyor. Kuvars ve Altın Madeni başvurusu'nda "Kuvars için ÇED gerekli değildir" kararı çıkartmak isteyen Orta Truva Madencilik San. Tic. A.Ş.'ye o dönemde Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tepki göstermişti.

 

Dernek o gün Orta Truva Madencilik şirketinin yaptığı başvuru ile ilgili olarak yayınladığı açıklamasında; "Maden Teknik Arama Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan bilgide de belirtildiği gibi “Dünyada üretilen altının aşağı yukarı tümü, kuvarslı ya da şistli damarlardan ve altınlı kumlardan çıkarılır” ve kuvars minerali ile altın arasında güçlü bir ilişki bulunur.  Projenin yer aldığı yöre altın rezerv alanı olarak bilinmektedir. Başka altın madeni şirketleri tarafında yörede düzenlenmiş ve ÇED olumlu kararı almış maden projesi de bulunmaktadır. Proje başvurusunda bulunan Orta Truva Madencilik San. Tic. A.Ş. Kanadalı birer altın madeni şirketi olan TECK Madencilik Sanayi ve Pilot Investment Inc.’nin ortak kuruluşu olan bir altın madenciliği şirketidir.  Kaz Dağları yöresinde daha önce aralarında Orta Truva Madencilik de olmak üzere diğer altın madenciliği şirketleri kuvars madenciliği başvurusunda bulunmuş daha sonra sürecin arkasından altın madenciliği çıkmıştı. Bu konuda derneğimizin bir açıklaması olmuştur” denilmişti. Şimdi aynı şirkete Kazdağları'nın tam da göbeğinde Kuvars ve Altın madeni işletmesi için ruhsat verdi.
Bu haber 4230 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI