Bugun...
Bizi izleyin:Bu Katliama Kim Dur Diyecek?

Tarih: 05-02-2018 06:14:48 Güncelleme: 05-02-2018 06:52:48 + -


Altıncılar, Termikçiler, Madenciler Çanakkale’nin orman varlığını tehdit ediyor. Son yıllarda Çanakkale özelinde yaşanan maden ve termik faaliyetleri sonrası binlerce ağaç kesildi. Binlercesi kurudu… Bu durum karşısında iktidar çevreleri sessiz kalırken, önceki gün Ak Parti Gurup Başkanvekili Bülent Turan’ın önderliğinde ağaç dikim kampanyası gerçekleşti.


Bu Katliama Kim Dur Diyecek?

Altıncılar, Termikçiler, Madenciler Çanakkale’nin orman varlığını tehdit ediyor. Son yıllarda Çanakkale özelinde yaşanan maden ve termik faaliyetleri sonrası binlerce ağaç kesildi. Binlercesi kurudu… Bu durum karşısında iktidar çevreleri sessiz kalırken, önceki gün Ak Parti Gurup Başkanvekili Bülent Turan’ın önderliğinde ağaç dikim kampanyası gerçekleşti. Törenle kampanyayı başlatan Bülent Turan, bu yıl Çanakkale’de 21 bin dekar araziye 1 milyon 621 bin fidan dikileceğini söyledi. Törende altıncıların, termikçilerin ve madencilerin ağaç kesimlerinden hiç söz edilmedi.  Çevre duyarlılığı olan Çanakkalelilerin ise Bülent Turan’dan beklentisi büyük. Ağaç katliamlarının durması için güçlü siyasi desteği ihtiyaç var. Çanakkale’nin siyasi alandaki en güçlü ismi Bülent Turan bu siyasi gücünü çevre konularında göstermesi bekleniyor. Bizzat usta Politikacının doğup büyüdüğü Lapseki’de yaşanan ağaç kesimleri , çevre tehditleri toplumu tedirgin etmeye devam ediyor.

 

Atik Hisar Barajında Ağaç Katliamı Yeniden Başladı!

Atik Hisar Barajı su toplama havzasında Gayri Sıhhi Müessese Ruhsatı olmadan altın madenciliği için ağaç katliamı yapılması çevre örgütlerinin büyük tepkisini çekmişti. Tepkiye Çanakkale Belediyesi ve CHP teşkilatları da katılarak bölgede inceleme yapmışlardı. Tepkilerin ardından bir süre duran ağaç katliamının yeniden başladığı ve bölgede onlarca dönüm ormanlık alanda kaçak kesim yapıldığı tespit edildi.

 

“Bu kıyımı durdurun”

Yetkili makamlarda GSMR almadan daha önce ağaç kesimi yapan maden firmasının yeniden ve daha büyük bir alanda ağaç katliamı yaptığı görüldü. Yaşanan ağaç kesimlerini görüntüleyerek sosyal medyada paylaşan çevreciler yetkililere “Bu kıyımı durdurun” çağrısında bulundu. Bölgeye giden Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar sosyal medyada; “Çanakkale’deki tüm yetkililere sesleniyorum! Bu kıyımı durdurun. Çanakkale’nin tek içme suyu kaynağı Atikhisar Barajı, Kanadalı bir maden şirketi olan Alamos Gold’un işgali altında. Balaban çeşmesi ile Cazgırlar köyü arasındaki ormanlık neredeyse yok olmak üzere. Bugün itibarıyla yerinde gördük. Tüm kamuoyunun dikkatine sunarım!” ifadelerine yer verdi.

İmza Kampanyası Başlatılmıştı

Atik Hisar Barajını ve su havzasını korumak için mücadele eden Çanakkale Çevre Platformu ağaç katliamının önlenmesi için internet ortamında da imza kampanyası başlatmıştı. Yapılan katliamı durdurmak için 16.400 kişinin destek verdiği kampayada toplanan imzalar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere birçok kamu kurum ve kuruluşunun yanı sıra bakanlıklara gönderilecek.

 

Çanakkale Çevre Platformu tarafından başlatılan imza kampanyasında yaşanan ağaç katliamı ve bölgedeki altın madenciliği çalışmaları için şu ifadelere yer verilmişti; “Çanakkale'nin tek içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajını ve onun su havzasını tehdit eden madencilik faaliyetleri hız kesmiyor. Çanakkale merkeze bağlı Kirazlı Köyü yakınlarından Balaban Tepesi denilen bölgede Doğu Biga Madencilik tarafından ağaç kesimlerinin başladı. 15 yıldır çalışmalarına hukuki engeller ve kamuoyu baskısı nedeniyle devam edemeyen Alamos Gold şirketi, sonunda çareyi yasadışı yöntemlere başvurmakta bulmuştur. Orman teşkilatı ve şirket birlikte Balaban çeşmesi ile Cazgırlar köyü arasındaki ormanlık ve çok değerli yaşam alanına iki koldan motorlu testere, traktör, kepçe ve kamyonlarla saldırmıştır. Bu sırada gizlice çok ciddi tahribatlar yapılmıştır. Orman katliamının duyumları alındığında, söz konusu felaket yerel yöneticiler, sivil toplum kuruluşları ve aktivistler tarafından fotoğraf ve kameralarla belgelenmiştir. Yerinde ölçüldüğü kadarıyla geniş bir orman alanında, hem güney, hem de kuzeyinden kesimlere başlanmıştır. Orman örtüsü sıyrıldıktan sonra büyük iş makineleri, patlayıcılar, toz, 26 bin ton siyanür, 40 bin ton zehirli ağır metaller (arsenik, cıva, kurşun, antimon, bizmut) ve toprak erozyonu bizleri beklemektedir ”denildi.

 

Lâpseki’nin Güreci köyü mevkiinde İl Orman Bölge şefliği tarafından düzenlenen fidan dikim törenine AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’da katılarak çocukları ile birlikte fidan dikti. Turan ağaç dikimi ile ilgili olarak “Çanakkale’miz sadece tarihiyle, kültürüyle, turizmiyle değil, bereketli topraklarıyla da çok özel bir şehir” dedi.

2018’de 1 Milyon 621 Bin Fidan Dikilecek

Lâpseki’nin Güreci köyü mevkiinde gerçekleştirilen fidan dikim programına Biga Kaymakamı Mustafa Can, Çanakkale Orman Bölge Refik Ulusoy, Lâpseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, Lapseki AK Parti İlçe Başkanı Halil Özer ve vatandaşların katıldığı fidan dikim programında bir konuşma yapan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan “Çanakkale’miz sadece tarihiyle, kültürüyle, turizmiyle değil, bereketli topraklarıyla da çok özel bir şehir. Ulaşımdan, turizme; tarımdan, sanayiye kadar öne çıkan bir şehir olmasının yanında ormancılıkta da marka bir konuma geliyor. 1970’lerde sahil çamı Korsika’dan getirilerek Çanakkale’nin belli bölgelerinde dikildi. Ancak ne yazık ki zaman içerisinde fizyolojik kuraklık nedeniyle kimi yerlerde kurumalar meydana geldi” dedi.

 

Bülent Turan 2018 yılında Çanakkale Orman ve Su İşleri Bakanlığının desteği ile 21 bin dekar alanda 1 milyon 621 bin fidan dikileceğini açıkladı. Turan; “Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın inisiyatifiyle bu çamlar, odun olarak değerlendirilirken bunların yerine yeniden ağaçlandırma çalışması başlatıldı. 280 dönüm sahada arazi hazırlığı çalışmaları yapıldı. Bunun 80 bin dönümüne fıstık çamı dikilecek. 200 dönümüne de kızılçam dikilecek.  Yine bu yıl Çanakkale’mizde 21 bin dekar araziye 1 milyon 621 bin fidan dikimini öngörüyoruz. Doğanın tarihi, bizim kendi tarihimizden de, insanlık tarihinden de eskidir. Bu topraklar, bu ağaçlar bizlere birer emanettir” ifadelerini kullandı.
Bu haber 7043 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI