Bugun...
Bizi izleyin:Bu Ceza Kamuoyunun Tepkisini Dindirmez!

Tarih: 06-06-2018 06:27:00 Güncelleme: 06-06-2018 07:24:00 + -


Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi(ÇOMÜ) rektörlüğü aylarca süren inceleme ve soruşturma sonucunda İlahiyat Fakültesinde öğretim üyesi olan Dr. Abdullah Akın hakkında YÖK ve Devlet Memurları kanunlarına göre disiplin cezası verildiğini açıkladı. ÇOMÜ Rektörlüğü “Bursa ve Çanakkale’de camiler genelev olarak kullanıldı” sözlerine uyarı cezası verdi!


Bu Ceza Kamuoyunun Tepkisini Dindirmez!

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi(ÇOMÜ) rektörlüğü aylarca süren inceleme ve soruşturma sonucunda İlahiyat Fakültesinde öğretim üyesi olan Dr. Abdullah Akın hakkında YÖK ve Devlet Memurları kanunlarına göre disiplin cezası verildiğini açıkladı. ÇOMÜ Rektörlüğü “Bursa ve Çanakkale’de camiler genelev olarak kullanıldı” sözlerine uyarı cezası verdi!

 

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdullah Akın’ın ÇOMÜ TV ve Radyosu'nda konuk olduğu bir programdaki "1924'te Çanakkale ve Bursa’da genelev olarak, ahır olarak kullanılan camiler var" sözleriyle ile bir anda Türkiye gündemine oturmuştu. Çanakkale’de Abdullah Akın’ın görevden el çektirilmesi içim miting düzenlenmiş, ÇOMÜ Rektörlüğüne çağrı yapılmıştı.

 

20 Şubat tarihinde apar topar hakkında inceleme başlatılan Abdullah Akın’ın incelemesi Nisan ayında anca tamamlanmış, sonrasında ise Soruşturma başlatılmıştı. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın 1 Haziran 2018 tarihinde düzenlenen Belediye Meclis toplantısında da konuyu tekrar gündeme getirerek Abdullah Akın’ın Çanakkale halkında özür dileyerek bir anca kenti terk etmesi gerektiğini yinelemişti. Gökan, Abdullah Akın'ın Çanakkale halkından özür dilemesini ısrarla istemektedir.

 

SORUŞTURMA BOYUNCA DERS VERMEYE DEVAM EDİYORDU

 

Camiler üzerinden halka hakaret eden ve infial yaratan sözde ilahiyatçı Abdullah Akın bu süreçte hala ÇOMÜ’de öğrencilerin derslerine girmeye devam etmişti. Kamuoyunun beklediği ceza ise bugün ÇOMÜ Rektörlüğü websitesinde yayınlandı.

 

ÖDÜL GİBİ CEZA VERİLDİ: UYARMA!

 

Edinilen bilgiye göre; ÇOMÜ Rektörlüğü adına Abdullah Akın’ın açıklamaları ile ilgili soruşturma yapan görevli soruşturmacı Rektörlüğe yazdığı raporda Abdullah Akın için Kınama cezası önerisinde bulundu. ÇOMÜ Rektörlüğü ise yaptığı inceleme sonucunda sözde ilahiyatçı Abdullah Akın’ın daha önceden hakkında hiçbir disiplin soruşturması olmaması nedeniyle önerilen Kınama cezası yerine Uyarı Cezası vermeyi uygun buldu!

 

ÇOMÜ REKTÖRLÜĞÜNÜN AÇIKLAMASI

 

ÇOMÜ Rektörlüğü’nden yapılan açıklamada Abdullah Akın hakkında yürütülen inceleme-soruşturma süreçleri ve verilen ceza ile ilgili olarak şu açıklamada bulunuldu;

 

“Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Akın’ın, Üniversitemiz web TV kanalı olan ÇOMÜ TV’de yayınlanan ve ölüm yıl dönümünde II. Abdülhamit’i konu alan söyleşisinde, Cumhuriyet’in ilk yıllarında camilere yönelik iddia ettiği bazı uygulamalara ilişkin ifadeleri kamuoyunda bazı tepkilere yol açmıştı.

 

Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Dekanlığı tarafından açılan inceleme sonucunda, yine İlahiyat Fakültesi Dekanlığı tarafından soruşturma açılmasına karar verilmiş, görevlendirilen soruşturmacı, yürüttüğü soruşturma sonucunda raporunu tamamlamış ve rapor doğrultusunda Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Akın’a, 2547 sayılı yasa ve 657 sayılı yasa hükümleri dikkate alınarak disiplin cezası verilmiştir.”

 

NE SÖYLEDİĞİNİ KENDİ DE BİLMİYOR!

 

ÇOMÜ Rektörlüğünden yapılan açıklamanın devamında ise Abdullah Akın’ın soruşturmacıya yaptığı savunması yer alıyor. Sözde İlahiyatçı Abdullah Akın’ın o savunması ise şu ifadelerle yer aldı.

 

Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Akın, savunmasında 12 Haziran 2014 tarihli Türkiye’de cami kapatma-satma uygulamalarına zemin hazırlayan bir hukuki belgeden bahsetmiştir. Daha sonra zaman içerisinde bazı camilerin satıldığını, satın alan kişi veya kuruluşlar tarafından amacı dışında kullanıldığını belirtmiştir. Verdiği örnekler bağlamında “bu dahi yapıldı” anlamında tepki çeken örneği verdiğini, ancak bu örneği Çanakkale ile bağdaştırmak niyet ve düşüncesinin olmadığını, canlı yayın akışından kaynaklı hızlı ifadeler sonucunda Çanakkale kastediliyormuş gibi anlaşıldığını ifade etmiştir. Özetle, söz konusu ifade ve cümleleri özel olarak seçmediğini, tamamen canlı program akışından kaynaklanan bu ifadelerin hiçbir kişi, kurum veya toplumun bir kesimini hedef almadığını, özellikle de Çanakkale’nin bu eylemlerin yapıldığı bir şehir olarak kastedilmediğini belirtmiştir.”

 

REKTÖR ACER TARİHÇİLERİMİZ GERÇEĞİ AÇIKLAYACAK DEMİŞTİ!

 

Sözde İlahiyatçı Abdullah Akın’ın skandal sözleri için yaptığı savunmada bazı camilerin satıldığı ve satın alınan kişilerce amacı dışında kullanıldığını ifade etmesi dikkat çekti. Abdullah Akın’ın skandal sözlerisonrasında ÇOMÜ Rektörü Prof.Dr. Yücel Acer peş peşe açıklamalarda bulunmştu. Tepkiler sonucunda Rektör Prof.Dr. Yücel Acer 3 Mart 2018 tarihinde ÇOMÜ TV üzerinden yayınlanan videoda iddialar ile ilgili olarak; “Tarih Bölümü hocalarımız önümüzdeki haftanın başında tarihçi gözüyle ve bu konuyu asıl bilen hocalar olarak kamuoyu ile gerçekleri paylaşacaklar” dedi. Rektör Acer’in bu açıklaması sonrasında gözler 5 Mart 2018 tarihinde ÇOMÜ Tarih Bölümü akademisyenlerinin yapacağı açıklamaya çevrilmişti ama böyle bir toplantı ve açıklama bugüne kadar gerçekleşmedi.

 
Bu haber 10921 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI