Bugun...
Bizi izleyin:"Bozcaada'nın 12 Katı Büyüklüğünde Alana Maden Ruhsat Verilmiş"

Tarih: 25-10-2019 07:26:32 + -


CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Çanakkale’de bulunan maden ruhsatlarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “15 farklı ruhsat sahibine 12 Bozcada yüzölçümü kadar alanda maden arama ruhsatı verilmiş. “Açıklaması ya da zamanından önce açıklanması halinde, ülkenin ekonomik çıkarlarına zarar verecek” diye ruhsat sahiplerini açıklamıyorlar” dedi.CHP Milletvekili Özgür Ceylan, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan Çanakkale’de verilen maden ruhsatlar ile ilgili dilekçesine verilen cevapta, 12 Bozcaada yüzölçümü büyüklüğündeki bir alan olan 44 bin 585 hektar alan için maden ruhsatı verildiği ortaya çıktı.

 

Özgür Ceylan’ın bir süre önce Çanakkale’de verilen altın madenciliği ruhsatları ile ilgili “Kaç firmaya altın madeni ruhsatı verildiği, bu firmaların hangileri olduğu, ruhsat alanları ve bu alanların konumları” hakkında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan bilgi istedi. Bakanlık tarafından verilen cevapta, Çanakkale’de Merkez İlçe ile Çan, Lapseki, Bayramiç, Yenice, Biga ve Ayvacık ilçelerinde toplam 44 bin 585 hektar alan için maden ruhsatı verildiği bildirildi. Özgür Ceylan’a verilen cevapta, 12 Bozcaada büyüklüğündeki alanın 15 farklı ruhsat sahibine ait toplam 26 adet “IV. grup arama ve işletme” ruhsatı olduğu bildirildi.   

 

FİRMALARIN İSİMLERİ: ÜLKENİN EKONOMİK ÇIKARLARI İÇİN ZARARLI

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan’ın “Firma Adı, Ruhsat No, Ruhsat Alanı, Ruhsatın Mevkii ve Kapsadığı Köyler ile Ruhsat Alanlarının Koordinat Bilgilerini İçeren Haritalar” hakkında istediği bilgi ise “Ülkenin ekonomik çıkarlarına zararlı” olduğu gerekçesi ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından paylaşılmadı. 

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından verilen cevapta, “4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nun “Ülkenin Ekonomik Çıkarlarına İlişkin Bilgi veya Belgeler” başlıklı 17’nci maddesinde yer alan, “Açıklanması ya da zamanında önce açıklanması halinde, ülkenin ekonomik çıkarlarına zarar verecek” ifadeleri gerekçe gösterilerek bilgi verilemeyeceği açıklandı. Bakanlık tarafından Özgür Ceylan’a verilen cevapta, aynı maddenin devam eden “Haksız rekabet ve kazanca sebep olacak bilgi veya belgeler, bu kanun kapsamı dışındadır” şeklindeki hükümleri gerekçesiyle maden ruhsatlarının sayısal haritaları, koordinatları ve benzeri bilgilerin paylaşılmasının mümkün olamayacağı ifade edildi.

 

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Çanakkale’nin üstünün altından değerli olduğu yönündeki inancımız değişmeyecektir. 12 Bozcaada büyüklüğündeki alan 15 ruhsat sahibine tahsis edilmiş. Atikhisar’da, Çırpılar’da doğanın talanına izin vermediğimiz gibi bu alanlarda da talanın önüne birlikte mücadele ederek geçeceğiz” diye konuştu.   
Bu haber 1602 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI