Bugun...
Bizi izleyin:"Bizler Üzerinden, Hükümetimizi Yıpratma Çalışıyorlar"

Tarih: 04-03-2020 06:49:16 Güncelleme: 04-03-2020 07:12:16 + -


Çanakkale'nin Yenice ilçesinde NESKO Madenciliğe ait bakır madeninde çalışan işçiler, maaş alamadıkları ve hukuksuz şekilde işten çıkarıldıklarını söyleyerek 140 metre altında maden ocağına kendilerini kapadılar. 26 Şubat 2020 gününden bu yana madenden çıkmayan işçiler direnmeye devam ederken; NESKO Madencilik şirketinden açıklama yapıldı. Şirket ekonomik sıkıntı içerisinde olmalarına rağmen tüm işçilerin alacaklarını bugün itibariyle ödediklerini, fakat eylem yapan işçilerin örgütlendiği sendikÇanakkale'nin Yenice ilçesinde NESKO Madenciliğe ait bakır madeninde çalışan işçiler, maaş alamadıkları ve hukuksuz şekilde işten çıkarıldıklarını söyleyerek 140 metre altında maden ocağına kendilerini kapadılar. 26 Şubat 2020 gününden bu yana madenden çıkmayan işçiler direnmeye devam ederken; NESKO Madencilik şirketinden açıklama yapıldı. Şirket ekonomik sıkıntı içerisinde olmalarına rağmen tüm işçilerin alacaklarını bugün itibariyle ödediklerini, fakat eylem yapan işçilerin örgütlendiği sendikanın taleplerinin bitmediğini açıkladı!

 

Çanakkale'nin Yenice İlçesinde NESKO Madencilik şirketine ait Bakır madeninde 40 işçi 6 günden bu yana eylem yapıyor. Yerin 140 metre altında direnişe geçen işçilerin iddiası; 3 aydır maaşlarını alamamaları ve DİSK'e bağlı Dev-Maden Sen sendikasına üye oldukları iddiası ile bazı işçilerin işten atılmaları. İşçilerin direnişi 6'ncı gününe girerken NESKO Madencilik şirketinden açıklama geldi.

 

"FAALİYETLERİMİZİ DURDURDUK, İŞÇİLERİMİZİ ÜCRETLİ İZNE GÖNDERDİK"

Yıldızlar SSS Holding bünyesinde faaliyet gösteren NESKO Maden A.Ş. tarafından yapılan açıklamada işçilerin iddiaları yalanlandı. Bakır madeninde kullanılan patlayıcı kullanım izin belgesinin 25 Kasım 2019 tarihinde iptal edilmesi nedeniyle faaliyetlerini durdurmak zorunda kalındığı belirtilen açıklamada; "Şirketimiz ocak üretim faaliyetlerine uzun bir süre ara vermek zorunda kalmıştır. Yetişmiş nitelikli personelimizi kaybetmemek ve çalışma barışının bozulmaması adına tüm çalışanlarımız 25 Kasım 2019 tarihinden itibaren ücretli idari izne gönderilip ücret tahakkukları gerçekleştirilmiştir" denildi.

 

"BUGÜN İTİBARİYLE İŞÇİLERİMİZİN ALACAĞI YOKTUR"

Yıldızlar SSS Holding bünyesinde faaliyet gösteren NESKO Maden A.Ş. tarafından yapılan açıklamanın devamında ise tüm personelin gecikmiş maaşlarının ödendiği, bugün itibariyle hiçbir işçiye borçlarının kalmadığı açıklandı; "Çalışılmayan yaklaşık üç aylık dönemde personel örgütlendirilerek DİSK’ e bağlı DEV-MADEN SEN’ sendikasına üye olmuş ve sendikalaşma sürecine başlamışlardır. Söz konusu sendika ile sorun yaşanmaması adına da personelin çalışmadıkları dönemler dahil olmak üzere tüm ücret alacakları ödenmiş, bugün itibariyle mevcut personelin Ocak-2020 maaşları da hesaplarına  yatırılarak işçilere karşı herhangi bir ücret-maaş borcumuz bulunmamaktadır."

 

"EKONOMİK OLARAK ZORDAYIZ.. SENDİKA YÖNLENDİRMESİ İLE.."

NESKO Maden Şirketinin ekonomik olarak zorda olduğu belirtilerek, bu süreçte madende çalışan işçilerin sendikalaşma faaliyetleri yürüttüğü, Dev-Maden Sen sendikasının yönlendirmesi ile işçilerin karşılanamayacak taleplerde bulunduğu iddia edildi. Açıklamada; "Gerek ülke barajını gerekse işletme çoğunluğunu elde edemeyen ve yetki belgesini  alamayan DEV-MADEN SEN sendikasının yönlendirmesiyle işçilerin talepleri artarda gelmeye başlamış, çalışmadığı için zaten ekonomik olarak zor durumda olan işletmemiz söz konusu talepleri karşılayamaz hale gelmiştir. Talepleri karşılanamayan yaklaşık 40 işçimiz yine söz konusu sendikanın yönlendirmesiyle talepleri yerine getirilinceye kadar yeraltına inme ve oradan çıkmama kararı almışlarıdır" denildi.

 

"ŞİRKETİMİ ALEYHİNE OLUMSUZ ALGI OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILIYOR"

NESKO Madencilik AŞ, basında yer alan iddiaların asılsız olduğunu belirterek; "Burada basında yansıtıldığı gibi yeraltında olan personelin “iletişiminin kesildiği, yemek verilmediği, ücretlerinin ödenmediği” gibi haberler gerçeği yansıtmamakta ve durum ile ilgili kamuoyunda şirketimiz aleyhinde olumsuz algı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Eylem başladığı günden itibaren Çanakkale Valimiz Orhan Tavlı, Yenice Kaymakamımız Ahmet BAŞER, İl Alay Komutanımız, İl Emniyet Müdürümüz, İlçe Jandarma Komutanımız, siyasi parti temsilcileri ve çözüme katkı sağlayacak tüm tarafların ocaktaki işçilerle iletişim kurması sağlanmış ve uzlaşı için çaba gösterilmiştir. Ancak şuana kadar herhangi bir çözüme ulaşılamamıştır" denildi.

 

"İŞÇİLERİN DİRENİŞİ TEHLİKELİ HAL ALDI.. ŞİRKETİMİZ BUNDAN SONRA SORUMLU TUTULAMAZ"

6 günden bu yana yer altında bulunan işçilerin sağlık durumlarının endişe verici boyutlara ulaştığına dikkat çekilen açıklamada; "26.02.2020 Çarşamba günü saat 15:00'dan bugüne kadar yerin yaklaşık 140 metre altında olan işçilerimiz, gerek iş sağlığı ve güvenlik tedbirlerinin almaması gerekse ilgili denetimlerin yapılamaması nedeniyle tehlikeli bir hal almaya başladığını ve bundan da şirketimizin sorumlu tutulamayacağını kamuoyuna bildiririz. Bizler bu süreçte işçimiz ile görüşüp çalışmaya devam etmek istemekteyiz. Şayet çalışan personelin çıkışını istemesi durumunda ise tüm yasal haklarını taksitler halinde ödeyeceğimizi de bilmelerini isteriz" denildi.

 

"Bizler Üzerinden, Hükümetimizi Yıpratma Çalışıyorlar"

Yıldızlar SSS Holding bünyesinde faaliyet gösteren NESKO Maden A.Ş. tarafından yapılan açıklamanın devamında ise şu ifadeler yer aldı; "Burada yapılmak istenen yeterli çoğunluğu sağlayamayan DEV-MADEN SEN sendikası ile çeşitli örgütlerin bizler üzerinden ülke gündemine gelmek, hükümetimizi yıpratma çalışmalarından ibarettir. Bu nedenle, bu süreçte işletmeyi zarara uğratan tüm şahıs ve kuruluşlara tazminat davası açacağımızı, hakkımızı hukuk önünde arayacağımızı, bu süreçteki zararımızı talep edeceğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz."
Bu haber 8753 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI