Bugun...
Bizi izleyin:“Bir Zamanlar Troia” Sergisi Açıldı

Tarih: 11-01-2018 06:40:56 Güncelleme: 11-01-2018 07:08:56 + -


Çanakkale Belediyesi tarafından 2018 Troia Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Bir Zamanlar Troia” sergisi açılıyor. Troia Antik Kenti’nin ilk kazılmaya başlandığı 1860’lı yıllardan günümüze kazı alanlarının resmedildiği sergi yoğun ilgi gördü.


“Bir Zamanlar Troia” Sergisi Açıldı

UNESCO tarafından Troia Antik Kenti’nin Dünya Kültür Mirası listesine alınışının 20. yılı olan 2018’in Troia Yılı ilan edilmesi nedeni ile Çanakkale Belediyesi tarafından düzenlenen ilk Troia Yılı Etkinliği olan “Bir Zamanlar Troia” isimli fotoğraf sergisi, 17 Burda AVM’de vatandaşların beğenisine sunuldu. Gazeteci Murat Kıray’ın Troia Antik Kenti’nden derleyip düzenlediği fotoğrafların yer aldığı serginin açılışına CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan başta olmak üzere çok sayıda konuğun yanı sıra vatandaşlar katıldı.

“TOZLU RAFLARDAN BİLİME, SANATA VE ÇANAKKALE HALKININ BEĞENİSİNE KAZANDIRILDI”

 

1860’lı yıllardan itibaren Troia Antik Kentinde yürütülen çalışmaların yanı sıra, gün yüzüne çıkartılan kalıntılardan oluşturulan resim sergisi için Gazeteci Murat Kıray; “Gösterdiğiniz ilgiden dolayı çok teşekkür ediyorum. Bu ilginizin Troia’ya olduğunun bilincindeyim. Bugün Troia’ya konusunda herkesin her gün rastlayabileceği eserlerden daha çok, tarihin içerisinden gelen, Çanakkale’de görselliğin fotoğrafçılıkla ortaya çıktığını düşünürsek 1860’lı yıllardan Çanakkale’de ilk çekilmiş fotoğrafları göreceksiniz. Ben serginin görsel yönüyle ilgileniyorum. Troia tarih boyunca siyasilerin, komutanların, imparatorların, sanatçıların, tarihçilerin gezginlerin ilgisini çekmiş bir antik kenttir. 2018 Troia Yılı ilan edilmesiyle de çok farklı boyut kazandı. Bu etkinlikler kapsamında bizde böyle bir sergiyi halkımızla buluşturalım istedik. Böylesine büyüleyici bir arşivi sizlerle buluşturmak istedik. Serginin kentimize kazandırılmasında Çanakkale Belediyesi büyük katkılar sağladı. Başkanımıza teşekkür ediyoruz; bu serginin kitap ve sergiyle halka kazandırılması aynı zamanda tarihin tozlu raflardan bilimin, sanatın, Çanakkale ve Troia’yı sevenlerin beğenisine kazandırılmasını sağladılar. Bu anlamda çok önemli bir kente çok önemli bir değer kazandırıldığına inanıyorum” dedi.

“SERGİDEKİ ESERLER BİR DÖNEME IŞIK TUTUYOR”

 

Troia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof.Dr. Rüstem Arslan da serginin açılışına katılarak görüşlerini paylaştı. Prof.Dr. Arslan; “Troia Ören Yeri kazıları birçok özelliği bünyesinde barındırması açısından da önemli bir kent. Bilimin arkeolojiye dönüştüğünü görüyoruz. İlk kez koordinatlı kazıların 1860-70’li yıllarda yapıldığını görüyoruz. Kazılarda yoğun bir fotoğraflama da buradaki kazılarda yapılıyor. Bu fotoğraflarda hem Ören yerinin kazılardan nasıl çıktığını görüyoruz, aynı zamanda bölgenin kültürel yaşamını da görme şansı buluyoruz. O dönemde insanların yaşadığı evler, giydikleri kıyafetler, kazılarda görev yapan resmi görevlilerin kıyafetlerini yani bir dönemin fotoğrafı çekilmiş oluyor. Bunun Çanakkale’ye kazandırılması açısından önemli bir sergi olduğunu düşünüyorum. Bu çalışmaların halkla buluşmasına katkı verdikleri için Belediye Başkanımıza ve çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.

“TROİA’NIN ÖNEMİ SONUNDA FARK EDİLDİ”

 

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise serginin Çanakkale’ye kazandırılmasının son derece önemli olduğunu ve 2018 Troia Yılı boyunca çeşitli etkinliklerle destek vermeye devam edeceklerinin altını çizerek; “Böylesine güzel bir sergiyi hazırladıkları için Gazeteci Murat Kıray’a ve değerli hocamız Rüstem Arslan’a teşekkür ediyorum. Bizler yıllarca Troia’yı anlatabilmek için mücadele veriyoruz. Bizlerden önce babalarımız, ağabeylerimiz bu çabayı gösterdiler. Troia Festivali ismiyle bir festival düzenlediler. Çanakkale veya başka bir isim demediler; Troia festivali dediler. Filmdeki atın Kordon’a getirilmesi ile birlikte çalışmalar aralıklarla devam etti. Troia Dostları vardı; hep Troia’yı öne çıkartmaya çalışıldı, çalıştık. Bu yörenin kültürel mirasının ön plana çıkartılabilmesi için sivil insanlarımız bunun mücadelesini verdiler. Fuarlara katıldığımızda Troia ilgili görseller sunuyorduk, aklımız erdiğince imkânlarımız oldukça bunu yaptık. Troia’nın Anadolu kültürü olduğunu bir arkeolog Sayın Koffman ortaya çıkardı. Rüstem Hocamız onun öğrencisi olarak onun çabalarını devam ettiriyor. İnsanlarımızın çabalarını, Troia’nın önemini maalesef bürokrasiye, topluma anlatamıyorduk. Otobüslerle insanları Troia’ya taşıdık, festival açılışlarını orada yapmaya çalıştık. Sonunda nihayet Troia’nın sesi duyuldu, önemi anlaşıldı. Kültür Bakanlığı nihayet sahiplenerek; UNSECO’nun Kültür Mirası listesinde yer almasının 20’yılında Troia Yılı ilan edildi. Bu yıl için etkinlikler düzenlenmesi noktasında bizlerde Belediye olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Çeşitli sergilerimiz ve etkinliklerimiz olacak. Bu yılın iyi geçmesi, bölgemizin tanıtımı için gayret edeceğiz” dedi.

 
Bu haber 2564 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI