Bugun...
Bizi izleyin:"Batmış, Bitmiş Belediye Algısı Oluşturmayın, Hizmet Yapın"

Tarih: 24-04-2019 06:26:00 Güncelleme: 24-04-2019 07:14:00 + -


Çan Belediye Başkanı Bülent Öz'ün Çan Belediyesine ait borçların toplam tutarının 114 Milyon Lira olarak açıklamasından sonra Abdurrahman Kuzu'dan yanıt geldi. Kuzu sosyal medyadan yaptığı açıklamada; "Çan Belediyesi kronik sorunlarını çözmüş, borçlarını vadelere yaymış yıllık 30 milyon lira geliri olan bir belediyedir. Mağdur ve battı edebiyatı yapmayın, hizmet yapın" dedi.31 Mart yerel seçimlerinde Çan Belediye Başkanlığını kazanan Bülent Öz etçiğimiz hafta düzenlediği basın toplantısı ile devir aldığı belediyenin maddi gücünü açıklamıştı. Öz açıklamasında Çan Belediyesinin güncel borcunun 114 Milyon Lira olduğunu duyurmuştu. Bülent Öz'ün borç açıklamasının ardından sessizliğini bozan Abdurrahman Kuzu sosyal medya üzerinden borçlar ile ilgili açıklama yayınladı. Abdurrahman Kuzu yayınladığı video aracılığı ile borçları şöyle savundu;

 

"BATMIŞ BELEDİYE ALGISI OLUŞTURMAYA ÇALIŞTILAR"

"31 Mart Yerel seçimlerinde Çan Halkı görvi CHP'li bir yönetime devretmiştir. Buna saygı duyuyorum. Yeni yönetim Çan Belediyesinin borçları ile ilgili bir açıklamada bulundu. Bu açıklamalar bizi üzdü. Çünkü bu açıklamada abartılmış, batmış bir Çan Belediyesi algısı oluşturulmaya çalıştılar. Bu doğru değildir.  

 

2009'DA BELEDİYEYİ 20 MİLYON LİRA BORÇLA DEVİR ALDIM"

2009 yılında biz Çan Belediyesini eski para ile 20 Trilyon lira borçla teslim aldık. Bu ciddi bir rakamdı, biz bu rakamı ortaya koyduk ama sonrasında bu rakamın edebiyatı ve mağduriytini hiçbir zaman yapmadık. Geçen 10 yıl içerisinde Çan'a 300 Milyon TL'ye yakın yatırım yaptık. Bu eserler hep yaşayacak ve Çanlı hemşerilerimiz her zaman kullanacaklar. Bu yeni yönetimden de Çan'a böyle eserler kazandırmalarını bekliyoruz. Belediye battı algısı oluşturarak şimdiden iş yapmayacaklarının algısını oluşturmalarını da doğru bulmuyoruz.

 

BORÇ KALEMLERİNİ AÇIKLADI

Çan Belediyesinin borçları ile ilgili açıkladıkları tablo neydi? 114 milyon TL gibi bir borcu olduğu söyleniyor. Ben bunu kamuoyuna açıklamaya çalışacağım. Bir kalem var Diğer Emanet Hesapları denilen borç kaleminin ne olduğunu kimse bilmiyor. Bunu açıklamalarını bekliyorum ben. Çünkü böyle bir borç kalemi yok. Depozito ve Teminatlar isimli bir borç kalemi var. Bu şu demektir; hemşerilerimiz Çan Belediyesine müracaat ederek su aboneliği açtırırlar. Bununla ilgili de belediyeye 200 TL yatırırlar. Aboneliklerini kapattıklarında da bu depozitoyu geri alırlar. Bu borcu belediyenin ödemesi olması için şunun olması gerekiyor; Çan'da 12,500 su abonesi var. Aynı anda tüm abonelerin su aboneliklerini kapatması gerekir. Bu teknik olarak mümkün değildir. Vergi borcumuza gelirsek; hükümetimiz bir vergi borcu yapılandırması çıkartmıştı. Çan belediyesi de vergi borcu yapılandırmasından faydalanmıştır. Bu borcun hepsini ödemeyecek, aylık 20 Bin lira gibi taksitlerle ödenecek bir borçtur. İcra borçları denmiş burada yanlış bir bilgilendirme var. Bu borç Yeşil Alan borcu değil; termal köprü önünde bir yol var. O yol bizden önceki dönemde yaklaşık 20 yıl önce kamulaştırılıp vatandaşa borcu ödenmediği için devam eden bir davadır. Bizim dönemimizden gelen bir dava değildir. Bizden önceki, 20 yıl önce yapılan kamulaştırmanın borcunun ödenmemesinden kaynaklanan borçtur.

 

"10 YILDA 300 MİLYON LİRALIK YATIRIM YAPTIK"

İller Bankasından 81 Milyon liralık borç var, asıl borç kalemi de budur. İller Bankasından belediyelerin uzun vadede kredi alabilmesi belediye ve başkanları için başarıdır. Biz bunu ilk dönemimizde kullandığımız bir kredi idi. Biz bu kredi ile Çan'ın 50 yıl boyunca alt yapı sorununu çözdük. Yolları yaptık, atık su arıtma tesisimizi yaptık. Düğün salonları, şebeke hatlarının yenilenmesi gibi Çan'ın yüzde 99'una doğal gaz götürülmesini sağladık. 10 yılda yaklaşık 300 Milyon TL'ye yakın maliyeti olan hizmet yaptık. İller Bankasından sanki yarın ödenecekmiş gibi bir algı oluşturup, Çan Belediyesi batmış imajı oluşturuyorsunuz. Bu doğru değil. Bu kredinin son taksiti 2036 yılında ödenecektir.

 

Kurumlarda devamlılık esastır, son dönemimizde bile Ali Sarıbaş döneminde çekilen kredilerin taksitlerini ödedik. Bunu da hiç gündem yapmadık. O dönemde de yapılan yollar vardı ve bunların ödemesinin yapılması gerekiyordu. Biz mağdur edebiyatı yapmadık, iş yapıp Çan'a hizmet etmeye çalıştık. Bizim şimdiki yönetimden de beklediğimiz budur.

 

"ESNAFA 1-2 MİLYON LİRA BORCUMUZ VAR"

Bütçe emanetleri Kalemi 11 milyon lira olarak açıklandı. Seçimler öncesinde belediyenin kasasın para olduğunu söylemiştim. Bu parayı aldık belediyenin Çan esnafına olan borçlarımızı ödedik. Çünkü esnafımız bizim için değerliydi. Şu an ise baktığınızda esnafına en az borçlu olduğu bir dönem var. Maksimum 1-2 milyon TL borcu vardır esnafa. Bu 11 milyon lira içerisinde esnafı mağdur edecek bir borç bulunmuyor. Müteahhitlere uzun vadeli ödenecek borçlar var. Bunlarda Çan Belediyesini yoracak bir miktar değildir.

 

"YILLIK 30 MİLYON GELİRİ OLAN BELEDİYE BIRAKTIK"

Bülent Bey de açıkladı; belediyenin bir geliri var. Aynı zamanda 11 milyon lira da alacağı vardır. 40 milyon civarında yıllık geliri var. Önünüzde yaklaşık 30 milyon civarında yatırım yapabilecek bir bütçeniz var. Biz sizden artık mağdur edebiyatını bırakarak hizmet etmenizi bekliyoruz. Bizim ilk dönemimizde eserleri Çan'a siz kazandırın emin olun sizleri alkışlayacağız. İşinize odaklanın, iş yapın. Bizlerde yapacağınız işlerin takipçisi olacağız. Çan halkı Organize Sanayi Bölgesi projesine değil, Bülent beyin projelerine evet dedi. Bu da demokrasinin gereğidir, buna da saygı duyuyoruz. İnşallah önümüzdeki 5 yılda Çan'a iyi hizmet etmelerini bekliyoruz.

 

"PERSONEL KIYIMI YAPMAYIN, YAZIKTIR"

Belediye meclisinde belediyenin faiz giderlerini dillendirdiler, Türkiye'deki tüm belediyelerin faiz giderleri vardır. Kredi kullanan tüm belediyelerin faiz gideri olur, yanlış bir şey değildir. Belediyenin davaları var doğru ama bu davalar Abdurrahman Kuzu'nun davaları değildir. Sosyal medyada hakkımda kötü algı oluşturmaya yeltenenler oldu onlara da hakkımı helal etmiyorum. Ben sadece 10 yıl boyunca Çan'a hizmet ettim, bu suçsa evet suçluyum. Davalar bizden öncede vardı, bizim zamanımızda da var, bundan sonraki dönemlerde de olacaktır. Çünkü belediyeler bir kurumdur. Bunlar Çan Belediyesinin davalarıdır.  Çan'ın kronik sorunlarını çözmüş bir belediye bıraktık. Sosyal faaliyetleri devam ettirin, eserlere sahip çıkmanızı bekliyoruz. Çanlılar kimin ne yaptığını çok iyi biliyorlar. Belediye giderlerini de yanlış verdiler. İşkur ödemeleri denen kalemi hükümet ödüyor, belediyenin kasasından çıkmıyor. İller bankası ödemeleri de aynı şekildedir. Biz iş yapabilir bir belediye bıraktık, iftira ve karalamayı bıraksınlar. Belediyede personel anlamında bir kıyım yapılıyor, biz bunu yapmamıştık. Belki yönetim personelini değiştirebilirsiniz ama üniversite mezunlarını temizliğe, çöpe vermeniz bir kıyımdır. Orada çalışan, ekmeğin peşinde olan insanlarla da Allah rızası için oynamayın" dedi.
Bu haber 7744 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI