Bugun...
Bizi izleyin:Başkanlar Ulaşım Krizini Tatlıya Bağladılar!

Tarih: 08-02-2018 14:58:53 Güncelleme: 08-02-2018 15:00:53 + -


Çanakkale Belediyesi ile Kepez Belediyesi arasında bir süredir devam eden ve yargıya da taşınan ulaşım protokolü krizi aylar sonra tatlıya bağlandı. Hazırlanan ek protokol Belediye Başkanları Ülgür Gökhan ve Ömer Faruk Mutan’ın imza altına alarak uzun süredir gündemde olan krizi çözdüler.


Başkanlar Ulaşım Krizini Tatlıya Bağladılar!

 2006 yılında dönemin AK Partili Kepez Belediye Başkanı İsmail Yaşar Oğuz ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan arasında imzalanan protokol ile şehir merkezi ve Kepez Beldesi arasındaki ulaşım tek bir merkezden kontrol edilmesine karar verilmişti. 12 yıl önce imza altına alınan ulaşım protokolünün Kepez’in gelişen nüfusu da göz önüne alındığında eksik kaldığını ve Kepez Belediyesinin zararına sebep olduğu gerekçesi ile Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan konuyu kamuoyu gündemine getirmişti. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan arasında bir sürede polemik konusu olan Ulaşım Protokolü, siyasi partilere de malzeme oldu. Yaptığı itirazları CHP Genel Merkezine kadar taşıyan Ömer Faruk Mutan çözüm süreci uzayınca da konuyu yargıya taşımış iki CHP’li belediye mahkemelik olmuştu.

 

KARŞILIKLI KONUŞUP ORTA YOLU BULDULAR!

 

Yaşanan sürecin ardından iki belediyenin hukuki sorumluları ve ulaşım müdürlüğü personelleri yürürlükteki protokol üzerinde çalışma başlattılar. Kepez Belediyesinin talepleri ve önerilerinin de dikkate alınması sonrasında yürürlükteki protokole ek bir protokol hazırlandı. Bugün gerçekleşen imza törenine katılan iki belediye Başkanı ek protokolü noter huzurunda imza altına alarak yürürlüğe soktular.

 

EK PROTOKOL ÜÇ YILDA BİR REVİZE EDİLECEK

 

İmza töreninde açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Çanakkale Belediyesi ile Kepez Belediyesi arasındaki toplu ulaşım ortak hizmet projesi protokolü için toplandık. 2006 yılında önceki başkan zamanında yapılmış bir protokol vardı. Geldiğimiz noktada Kepezin nüfusunun artması, kurumlarının bu bağlamda daha yoğun olarak yer alması konusunda protokolün tekrar gözden geçirilmesi gerekti. Kepez Belediyesinin ve başkanımızın bu konuda talepleri vardı. Bu talepler ve öneriler inceledikten sonra bir noktaya vardık. Daha önce de ilgili müdürlerimizle sayın başkanımızın da katılımı ile protokolü madde madde irdeledik. Sonuçta da bugün imzalayacağımız protokolde ortak noktada buluştuk. Onların da oluru ile protokolü hazırladık ve noter huzurunda imzalayarak yürürlüğe koyacağız” dedi.

“BÜTÜNŞEHİR Mİ? BÜYÜKŞEHİR Mİ NE OLACAĞIMIZ BELLİ DEĞİL!”

 

Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, yeni protokol ile ulaşım konunda ilerde doğabilecek sorunların önüne geçmek amacıyla süreli olarak yapılmasının son derece önemli olduğuna dikkat çekti. Mutan; “Sayın Ülgür Gökhan başkanıma ve emeği geçen personellerimize Ulaşım protokolünün revize edilmesi konusunda yaptıkları katkı ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bu yeni ek protokol ile ulaşım protokolünün her üç senede bir revize edilmesi kararı aldık. Bu son derece önemli. Çünkü önümüzdeki süreçte bütünşehir mi, büyükşehir mi ne olacağımız belli değil. statümüz değişirse en azından tekrar tekrar tartışma yaşanmayacak artık. Ülgür Başkanımızın da ifade ettiği gibi büyüyen Kepez Beldemizin ihtiyaçlarına yönelik bu entegre ulaşım ağı noktasında yapılan bu protokolün iki belediyemize ve halkımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

YARGIDAKİ DAVA PROTOKOL İLE DÜŞTÜ

 

Basın mensuplarının iki belediye arasındaki ulaşım krizinin yargıya taşındığının hatırlatılması üzerine Ülgür Gökhan; “Hazırlanan bu ek protokol ile yargıdaki dosya da düşmüş oluyor. Yargı bize bir çözüm bulmamızı önermişti. Protokolle yapılan bu ek ile Kepez Belediyesinin talepleri karşılandı. Dolayısıyla yargının önerisi de yerine getirilmiş oldu” diyerek cevap verdi.

 

 

Ek protokol ile yapılan değişikliklere örnek veren Ülgür Gökhan; “Kepez Belediyesinin nüfus oranını göz önüne alıyoruz bu protokol ile. 1/6 oranında Kepez Belediyesine hak veriyoruz. Böylece biz altı aracı ulaşım hizmetine sokarken Kepez Belediyesi de 1 araç hizmete sokabilecek. Önümüzdeki yıllarda Kepez’in nüfusu arttıkça 1/5 veya ¼ oranına gelecek araç hakkı” dedi. Ömer Faruk Mutan ise Kepez Belediyesinin kendi sınırları içerisindeki reklam gelirlerinden doğrudan pay alacaklarını ifade etti. Mutan; “Protokol ile birlikte her belediye kendi sınırları içerisindeki firmaların otobüslere verdiği reklamlardan pay alacaklar. Eğer firma Kepez sınırları içerisinde ise bize ödeme yapacaklar veya tam tersi olacak. Kepezde ki duraklardaki reklam gelirleri de belediyemize bırakıldı. Bunun gibi çeşitli 10 madde üzerinde değişiklikler var” dedi.
Bu haber 4591 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI